کد خبر: 1232603
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۳
اخیراً وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است با توجه به شرایط شکر در بازار‌های جهانی و داخلی، طبق برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات اخذ شده، ارز مورد نیاز شکر خام و شکر سفید از محل تالار دوم تأمین می‌شود

جوان آنلاین: حدود یک ماه قبل هیئت دولت فهرست اقلام مشمول ارز ترجیحی ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی را مشخص کرد، اکنون با وجود لحاظ شدن شکر در فهرست اعلامی هیئت وزیران، وزارت جهاد از حذف ارز ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی این کالا خبر داده است. علاوه براین زمزمه واردات حبوبات با ارز تالار دوم (۴۲ هزارو ۲۰۰ تومان) نیز شنیده می‌شود. بنکداران مواد غذایی از افزایش قیمت شکر و حبوبات ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند با قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان برای شکر حاشیه سود این کالا برای عرضه‌کننده حدود ۱۰درصد تعیین شده و در این قیمت سود بنکدار و خرده‌فروش در نظر گرفته نشده است، این اتفاق سبب می‌شود شکر بالاتر از قیمت مصوب فروخته شود. 
اخیراً وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است با توجه به شرایط شکر در بازار‌های جهانی و داخلی، طبق برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات اخذ شده، ارز مورد نیاز شکر خام و شکر سفید از محل تالار دوم تأمین می‌شود، این در حالی است که حدود یک ماه قبل هیئت دولت فهرست اقلام مشمول ارز ترجیحی ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی را مشخص کرده بود. در مصوبه مذکور که اردیبهشت ماه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، نام کالای شکر در فهرست اعلامی هیئت وزیران دیده می‌شد، اما حالا وزارت جهاد از حذف ارز ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی این کالا خبر داده است. 
دراین خصوص سخنگوی اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: قیمت مصوب شکری که با ارز تالار اول با نرخ ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی وارد می‌شد و به دست مصرف‌کننده می‌رسید، هر کیلو ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان بود و حالا که شکر با ارز تالار دوم وارد شده و ارزش افزوده آن نیز افزایش یافته است، قیمت مصوب شکر به ۴۲ هزارو ۵۰۰ تومان در هر کیلو تغییر کرد. 
حسین فرهادی، سخنگوی اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره تغییرات تخصیص ارز به واردات شکر و حبوبات می‌گوید: قیمت مصوب شکری که با ارز تالار اول با نرخ ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومانی وارد می‌شد و به دست مصرف‌کننده می‌رسید هر کیلو ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان بود و حالا که شکر با ارز تالار دوم وارد می‌شود و ارزش افزوده آن نیز افزایش یافته، قیمت مصوب شکر به ۴۲ هزارو ۵۰۰ تومان در هر کیلو به صورت فله تغییر کرده و همچنین قیمت شکربسته‌بندی شده یک کیلویی ۴۹ هزارو ۵۰۰ تومان است. این قیمت‌ها را سازمان حمایت مصرف‌کنندگان اعلام کرده است. 
وی می‌افزاید: با قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان برای شکر حاشیه سود این کالا برای عرضه‌کننده حدود ۱۰درصد تعیین شده و در این قیمت سود بنکدار و خرده‌فروش در نظر گرفته نشده است، این اتفاق سبب می‌شود شکر بالاتر از قیمت مصوب فروخته شود. 
وی در ادامه درباره تغییرات تخصیص ارز به واردات حبوبات در سال جاری تأکید می‌کند: ارز مختص واردات حبوبات هم از تالار اول (۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان) به تالار دوم (۴۲ هزارو ۲۰۰ تومان) تغییر کرده، اما هنوز بخشنامه آن اعلام نشده است. فرهادی خاطرنشان می‌کند: ثبت سفارش واردات حبوبات انجام می‌شود، اما فعلاً ارزی به آن اختصاص پیدا نمی‌کند تا بخشنامه صادر شود و به صادرکنندگان نیز گفته می‌شود با ارز بازار آزاد واردات را انجام دهند و پس از تعیین‌تکلیف تخصیص‌ها به آن‌ها ارز داده می‌شود. گفتنی است در میان انواع حبوبات ارز تالار دوم به واردات ۷۰درصد آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند و ۳۰درصد دیگر باید با ارز بازار آزاد وارد شود.

برچسب ها: شکر ، حبوبات ، ارز ترجیحی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار