کد خبر: 1222262
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
کارشناس حوزه اقتصادی  در گفتگو با «جوان» مطرح کرد

جوان آنلاین: کارشناس حوزه اقتصادی معتقد است: بر اساس آمار و ارقام، کشور تا سال ۱۴۰۰ هیچ‌گونه داده شفافی از صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی در اختیار نداشته و دسترسی به اطلاعات این شرکت‌ها امری دست‌نیافتنی بوده است، اما در دولت سیزدهم و به دستور رئیس‌جمهور و با همکاری وزیر اقتصاد و سایر دست‌اندرکاران تا ماه گذشته حدود ۲ هزارو ۵۰۰ صورت مالی شرکت‌های دولتی و بخش عمومی شفاف شده است. این اقدام دولت فعلی گامی بزرگ در جهت مبارزه با فساد و ناکارآمدی بوده است که زمینه اصلاح شرکت‌های دولتی را فراهم خواهد کرد. 
محمد آرین‌نژاد، کارشناس حوزه اقتصادی در گفتگو با «جوان» در رابطه با نقش انتشار عمومی و شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و عمومی در بهبود اقتصاد کشور و کاهش ناکارآمدی و فساد توضیح داد: اقدامات دولت سیزدهم در این حوزه به شکل‌دهی سیاست‌های مالی و اقتصادی مؤثرتر دولت و حاکمیت کمک می‌کند و اعتماد عمومی را به همراه خواهد داشت. در واقع شفافیت مالی امکان کنترل و نظارت عمومی نسبت به عملکرد شرکت‌ها را فراهم می‌کند و سبب بهبود نظارت حاکمیتی و مردمی در نحوه استفاده از منابع عمومی است. از سوی دیگر باعث پیشگیری از فساد می‌شود و کمک می‌کند افراد و نهاد‌های دارای مسئولیت اجرایی، بیشتر در معرض بازبینی قرار گیرند که فرصت‌های ایجاد فساد را کاهش خواهد داد. 
او همچنین افزود: از آنجا که این شرکت‌ها ۶۰ تا ۷۰درصد بودجه کل کشور را در اختیار دارند، انتشار این صورت‌ها به تحلیلگران اقتصادی کمک کرده است تحلیل‌های دقیق‌تر و بررسی‌های مؤثرتری از عملکرد شرکت‌ها ارائه دهند که در نهایت در بهبود تصمیم‌گیری و عملکرد اقتصادی، افزایش کارایی و تحقق عدالت اقتصادی اثرگذار خواهد بود. 
این کارشناس اقتصادی اطلاعات موجود در صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی یا عمومی را اینگونه تشریح کرد: صورت‌های مالی منتشرشده در سایت کدال تجمیع چند صورت مالی شامل صورت سود و زیان ترازنامه شرکت‌ها، صورت گردش وجوه نقد و شامل گزارشاتی از عملکرد شرکت‌ها بوده که به جزئیات و تفکیک به آن‌ها پرداخته شده است. در واقع در ترازنامه این شرکت‌ها میزان دارایی و بدهی، میزان سرمایه، میزان سود و زیان و عملیاتی یا غیرعملیاتی‌بودن هزینه و درآمد مشخص شده است. همینطور در این صورت‌ها به مقدار مالیات شرکت، سود خالص یا ناخالص به دست آمده، جزئیات قراردادها، نوع محصولات و نحوه تهیه محصولات شرکت و به عبارتی تمام جزئیات در رابطه با عملکرد شرکت پرداخته شده است. 
آرین‌نژاد در ادامه بیان کرد: از دیدگاه کلی شفافیت اقتصادی همه شرکت‌های دولتی حائز اهمیت است، زیرا هر کدام در حوزه خاصی فعالیت داشته و عملکرد آن‌ها باهم متفاوت است، اما بسته به نقش و تأثیر بالقوه هر شرکت در اقتصاد کشور و معیشت مردم تمایز‌هایی می‌توان قائل شد، برای مثال شرکت نفت که درآمد بالا و دارایی‌های زیادی داشته، بانک‌ها یا شرکت ملی گاز ایدرو، ایمیدرو و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه صنعت و معدن با تعداد زیادی زیرمجموعه، باید پیشگام نسبت به سایر شرکت‌ها، صورت‌های مالی شفاف خود را ارائه دهند. به علاوه نیاز است جامعه نسبت به عملکرد شرکت‌های فعال در حوزه خرید کالا‌های استراتژیک بسته به میزان حساسیت تا حدودی آگاهی داشته باشد. 
او در پایان سخنانش ضمن تأکید بر اینکه شفافیت صورت مالی کمک می‌کند جامعه از نحوه استفاده از منابع عمومی مطلع و اعتماد به دولت و شرکت‌های دولتی تقویت شود، در مورد کاربرد این صورت‌های مالی برای اقشار جامعه گفت: تمامی اقشار جامعه به نوعی با شرکت‌های دولتی و عمومی در ارتباط هستند و صورت‌های مالی برای‌شان قابل استفاده خواهد بود، اما با نگاهی جزئی‌تر در وهله اول برای مسئولان، تصمیم‌گیران و افراد حکومتی یا افراد فعال در سطوح تصمیم‌گیری مرتبط با شرکت‌های دولتی این صورت‌ها حاوی اطلاعات مهمی است که این اشخاص بتوانند تصمیمات مهم‌تری در زمینه مدیریت مالی و عملکرد شرکت‌ها اتخاذ کنند. از سوی دیگر اطلاعات صورت‌های مالی برای سرمایه‌گذاران و بازار سرمایه قابل استفاده است که بتوانند عملکرد مالی شرکت‌ها را ارزیابی کنند، ریسک آن‌ها را بسنجند و در روند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری‌ها از این اطلاعات استفاده کنند. کارکنان شرکت‌ها نیز می‌توانند از صورت‌های مالی برای درک وضعیت مالی حال حاضر شرکت و پیشرفت شرکت استفاده و برای آینده شرکت برنامه‌ریزی کنند. در نهایت تحلیلگران و پژوهشگران قادر خواهند بود، شرکت‌های مناسب را به عنوان کیس استادی انتخاب و در موضوعات مورد علاقه ورود کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار