کد خبر: 1221550
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۳
یادداشتی از علیرضا تقوی‌نیا
اولین جملات پوتین بعد از حمله تروریستی تالار کروکوس حاوی نکته عجیب و مهمی بود؛ اما چرا پوتین چنین جمله‌ای را به زبان آورد؟

به گزارش جوان آنلاین، علیرضا تقوی‌نیا در کانال شخصی خود در پیام‌رسان ایتا نوشت:

از اولین جملات پوتین بعد از حمله تروریستی تالار کروکوس این بود: «از وتو کردن قطعنامه شورای امنیت و حمایت از مردم غزه پشیمان نیستیم، حتی اگر به ما ضربه بزنید.»

چرا پوتین حمله تروریستی اخیر در مسکو را مرتبط با وتوی روسیه بر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در خصوص آتش بس فوری در غزه می‌داند؟

واقعیت ماجرا این است که آمریکا کوشش دارد با ایجاد آتش بسی که مفادش به نفع اسرائیل باشد، نبرد غزه را فریز کند تا با خیال راحت بتواند بر جنگ اوکراین تمرکز کرده و توان خود را برای شکست ارتش پوتین بسیج کند.

روسیه و چین نیز که دست آمریکا را خوانده بودند، برای این که ایالات متحده نتواند بر جبهه اوکراین معطوف شود و همزمان در جبهه غزه نیز درگیر باشد، پیش نویس قطعنامه واشنگتن را وتو کردند. البته این وتو را که در اصل برای منافع خودشان بود، به حماس و مردم غزه فروختند.

این روز‌ها آمریکا در ۲ جبهه درگیر است؛ اول جبهه نبرد درغزه (که اسرائیل به اهداف خود نرسیده و از طرفی نتانیاهو نیز از دستورات بایدن و بلینکن سرکشی می‌کند و عزم حمله به رفح دارد) و دوم جنگ بزرگ اوکراین.

یانکی‌ها نیک می‌دانند روسیه تا ۲ ماه دیگر حمله بزرگی را انجام خواهد داد و آن‌ها باید برای عدم موفقیت دشمن شان کاری کنند و ایضا ملتفت اند که نتانیاهو دارد برخلاف منافع ایالات متحده عمل می‌کند و نبرد در غزه را کِش می‌دهد.

پس باید هر طور که شده بحران غزه را (ولو برای چند هفته) خاموش کنند والا در میدان اوکراین روس‌ها یکه تازی خواهند کرد؛ اما مشکل اصلی نتانیاهوست که نه توانسته نبرد را به سود اسرائیل پایان دهد و نه از دستورات بایدن پیروی می‌کند. احتمالا آمریکا طی هفته‌های آتی باید برای مدیریت این چالش ها، تصمیمات سختی بگیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار