کد خبر: 1217019
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مدیر عامل شرکت ملی انفورماتیک در گفتگو با «جوان» اعلام کرد

جوان آنلاین: مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک، از امضای تفاهم‌نامه بین این شرکت و وزارت «ارتباطات و اطلاعات» با محوریت «توسعه و کاربردپذیری هوش مصنوعی» خبر داد و گفت: با این تفاهم‌نامه که با محوریت کسب‌و‌کار هوش مصنوعی برگزار شد، امیدواریم شاهد استفاده و بهره‌مندسازی شبکه بانکی کشور از زیرساخت‌های دانش‌بنیان هوش مصنوعی باشیم. 
 
علیرضا ماهیار، مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک با حضور در غرفه «جوان» در نمایشگاه مطبوعات به تازه‌ترین اقدامات در این مورد اشاره کرد و گفت: امروز شاهد امضای تفاهم‌نامه راهبردی و مهم بین شرکت ملی انفورماتیک و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه و کاربرد پذیری هوش مصنوعی بودیم. 
وی افزود: یکی از مقوله‌هایی که در زندگی روزمره مردم نقش پررنگی دارد، حوزه پرداخت‌ها و تعاملات بانکی است. هوش مصنوعی هم کاربرد‌های تأثیرگذاری در راستای نظارت هوشمند در سطح بانک مرکزی و بانک‌ها و هم در زمینه کاربرد‌ها در حوزه کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در ارائه خدمات و حتی تجربه بهتری برای مشتریان دارد. 
ماهیار تصریح کرد: این اقدام می‌تواند در راستای تأسی از منویات مقام معظم رهبری که تأکید دارند حداقل باید در زمره ۱۰کشور اول در حوزه هوش مصنوعی باشیم، منشأ تأثیرگذاری باشد. در این مسیر به کمک رسانه برای بهبود شرایط نیاز داریم. 
ماهیار در پاسخ به اینکه استفاده از هوش مصنوعی در نظام بانکی چه تأثیری در زندگی مردم دارد؟ تأکید کرد: خیلی از خدماتی که قبلاً به شکل دستی و انسان‌محور انجام می‌شد و بعضاً کیفیت لازم را نداشت و احیاناً به بهبود کیفی به اجرای خدمات نیاز داشته است، حالا می‌تواند به شکل مکانیزه و مبتنی بر پردازش داده و کاملاً کاربردی و هوشمند ارائه شود. از طرفی بحث ارتقا و شفاف‌سازی بیشتر شبکه بانکی نیز در میان است که به ارائه خدمات بهتر به مشتریان و کاربران بانک‌ها منجر می‌شود. 
 وی در رابطه با تأثیر این اقدام برای جلوگیری از هک اطلاعات شخصی و موضوع امنیت اطلاعات شخصی تصریح کرد: دو مقوله در محور برنامه‌های ما وجود دارد؛ یکی هوش مصنوعی در راستای امن‌سازی و مقابله با تهدیدات سایبری است و دیگری بحث امنیت در سامانه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی. 
مدیرعامل ملی انفورماتیک گفت: امروز تیم‌های دانشگاهی در این حوزه دستاورد‌های خوبی دارند و هدف‌مان این است از آن‌ها هم استفاده کنیم و مذاکرات خوبی هم انجام دهیم تا نتایج آن را در بسیاری از سامانه‌ها در حوزه امن‌سازی داشته باشیم. از طرفی در نظام بانکی به لحاظ فنی و بانکداری الکترونیک از خیلی کشور‌ها جلوتر هستیم. 
وی خاطرنشان کرد: قطعاً هوش مصنوعی باعث ارتقا می‌شود و هدف‌مان رسیدن به بانکداری هوشمند در راستای قانون جدید بانک مرکزی است. 
 ماهیت شرکت ملی انفورماتیک شرکت ملی انفورماتیک خود را به‏ عنوان بازوی فناور، امین و توانمند بانک مرکزی معرفی کرده و مأموریتش را نیز ارائه‏ راه‌حل‏‌های حاکمیتی و ظرفیت‏ساز، متناسب با نیازمندی‌های فعلی و آتی نظام بانکی می‌داند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار