کد خبر: 1215679
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹
وزیر نیرو:
وزیر نیرو با اشاره به پیشرفت طرح‌های تامین آب در استان سیستان و بلوچستان گفت: باتوجه‌به محدودیت‌های تامین آب از هیرمند، تامین آب شرب سیستان و بلوچستان از محل هیرمند جداسازی می‌شود.

جوان آنلاین: «علی‌اکبر محرابیان» در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان و بازدید از طرح‌های مهم صنعت آب این استان در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان اینکه تامین آب برای اقصی‌نقاط استان سیستان و بلوچستان از مهم‌ترین برنامه‌های دولت مردمی است، افزود: استان پهناور سیستان و بلوچستان برای توسعه نیاز به تامین آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت دارد؛ در همین راستا طرح‌های قابل‌توجهی در این استان یا اجرا شده یا در مراحل پایانی به سر می‌برد.

به گزارش ایرنا، وی درباره افتتاح سد «کهیر» ادامه‌داد: سد کهیر، آب منطقه کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان را تامین می‌کند و در حال حاضر کل روستا‌های این منطقه از سد کهیر آبرسانی می‌شوند. همچنین از طریق سد «ماشکید علیا»، آبرسانی به مناطق زابلی، «هیدوچ» و ... انجام می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه در سفر استانی رئیس‌جمهور سد «شهری» به مرحله آبگیری و افتتاح می‌رسد، گفت: سد «ماشکید سفلی» نیز هم‌اکنون با روند خوبی در حال اجراست.

محرابیان، تامین آب منطقه زاهدان و سیستان شامل پنج شهرستان و تعداد قابل‌توجهی روستا را از جمله مهم‌ترین چالش‌ها برشمرد و ادامه‌داد: با توجه به محدودیت‌های تامین آب از طریق هیرمند از سمت افغانستان، مقرر شد تامین آب شرب سیستان و بلوچستان از محل هیرمند جداسازی شود.

وی افزود: بار‌ها تاکید شده است تامین آب از طریق هیرمند از سمت افغانستان حق ملت ایران است و بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی، این آب باید تامین شود و پیگیر آن هستیم.

وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: اکنون سه طرح عظیم را در منطقه سیستان و بلوچستان در حال اجرا داریم که شامل تامین آب در منطقه سیستان و زاهدان، خط انتقال آبخوان شرقی به سمت زاهدان و نیز تامین آب از دریا به سمت زاهدان و منطقه سیستان و در ادامه برای استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی می‌شود.

محرابیان با بیان اینکه در حال حاضر طرح انتقال آب دریا با سرعت خوبی در حال اجراست، ادامه‌داد: این طرح در یک سال گذشته بیش از ۱۲ درصد پیشرفت داشته است.

وی به بازدید خود از طرح انتقال آبخوان شرقی اشاره کرد و گفت: در بازدید انجام شده، بخش قابل‌توجهی از این طرح اجرا شده و به‌زودی آب به زاهدان می‌رسد.

وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: طرح تامین آب برای منطقه سیستان از مهم‌ترین این طرح‌هاست که با حفر ۱۲۰ حلقه چاه در نقاط مختلف سیستان در حال اجراست.

محرابیان افزود: به عبارتی بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن خشکی جهان در حال اجراست و با سرعت بسیار مطلوبی در چهار تا پنج ماه از آغاز عملیات اجرایی آن در حال پیشروی است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار