کد خبر: 1215478
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۱
معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران با بیان اینکه درصد تبدیل آب به فاضلاب بستگی به مصرف آب در هر منزل و نوع استفاده از آب دارد، گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آب مصرفی در منازل پایتخت به فاضلاب تبدیل می‌شود.

جوان آنلاین: سید مرتضی احتشامی» اظهار داشت: این به این معنی است که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آب مصرفی در منازل به فاضلاب تبدیل می‌شود. بااین‌حال، این درصد ممکن است در مناطق و شرایط مختلف باتوجه‌به فرهنگ مصرف آب، نوع کاربری آب اعم از اینکه مصارف انسانی باشد یا برای آبیاری باغچه، متغیر باشد.

به گزارش برنا، این مقام مسوول با بیان اینکه بازچرخانی آب به معنای بازیافت و استفاده مجدد از آب‌های استفاده شده است، افزود: بازچرخانی آب از لحاظ بهداشتی و سلامتی تاثیر منفی به همراه ندارد و در بسیاری از موارد می‌تواند به حفظ محیط‌زیست و منابع آبی و کاهش استفاده از آب تصفیه شده کمک کند.

وی ادامه‌داد: بازچرخانی آب به طور معمول با این هدف انجام می‌شود تا آب را از آلودگی‌ها و آلاینده‌هایی که به‌صورت معلق یا محلول دارد، پاک و برای استفاده مجدد آن در مصارفی مانند صنایع، کشاورزی، فضای سبز شهری، تغذیه آبخوان و غیره آماده کند.

معاون بهره‌برداری فاضلاب تهران با بیان اینکه در برخی از مصارف خاص ممکن است استانداردهای لازم فراتر از میزان تصفیه متعارف باشد، گفت: این احتمال وجود دارد که توقعات بهداشتی و سلامتی را تحت‌تاثیر قرار دهند. سیستم‌های بازچرخانی آب طراحی شده‌اند تا این مسائل را به حداقل برسانند و آب را برای استفاده سالم و بهداشتی مجدد آماده کنند.

وی با اشاره به انواع تقسیم‌بندی تصفیه فاضلاب، خاطرنشان کرد: در روش نخست تصفیه متعارف فاضلاب، فرایندهای تصفیه بر عهده عوامل محیطی قرار می‌گیرد. یعنی فاضلاب خام در محیط رها شده و پس از گذشت مدت‌زمان بسیار طولانی و مطابق با ظرفیت خود پالایی موجود در محیط‌زیست مانند میکروارگانسیم‌ها، خاک و غیره تصفیه شود. این روش به عللی همچون عدم توازن بین میزان فاضلاب تولیدی در جوامع با ظرفیت خود پالایی زمین، مشکلات عدیده زیست‌محیطی مانند تجمع حشرات و عوامل بیماری‌زا، در حال حاضر کاربری ندارد.

احتشامی به روش دیگر مبنی بر جمع‌آوری فاضلاب از مبدا تولید (خانگی یا صنعتی) به‌صورت بهداشتی و امن و انتقال به تصفیه‌خانه اشاره کرد و گفت: طی فرایندهایی همه آلودگی‌ها و مواد زائد آن حذف می‌شود. به‌طورکلی عملیات و فرایندهای تصفیه فاضلاب شامل تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی و تصفیه شیمیایی است. در تصفیه فیزیکی با انجام عملیات آشغالگیری و دانه‌گیری، ذرات معلق بزرگ مانند شن و ماسه و غیره از فاضلاب جدا شده و پس از طی فرایندهای بیولوژیکی با استفاده از میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب، تجزیه و حذف مواد آلی انجام می‌شود و کدورت آن به حداقل ممکن می‌رسد.

وی با بیان اینکه در طی فرایندهای بیولوژیکی، بسته به کاربری در نظر گرفته برای پساب خروجی، ممکن است حذف فسفر و نیترات نیز انجام شود، افزود: در مرحله پایانی فاضلاب دیگر هیچ شباهتی از نظر رنگ، بو و کدورت به شرایط اولیه آن ندارد، مورد تصفیه شیمیایی قرار گرفته و با استفاده از کلر یا سایر مواد گندزدا، فرایند گندزدایی و حذف عوامل بیماری‌زا از پساب نیز انجام می‌گیرد.

معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران خاطرنشان‌کرد: برخی از موارد که برای کاربرد پساب نیاز به رعایت استانداردهای بالاتری است، از فرایندهای تصفیه پیشرفته مانند نانوفیلتراسیون و فیلترهای کربن فعال نیز استفاده می‌شود.

وی در ارتباط با اینکه استاندارد خروجی فاضلاب در ایران به استناد ماده ۵ آیین‌نامه جلوگیری از آلودگی آب، با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی توسط سازمان محیط‌زیست تهیه و تدوین شده است، یادآور شد: این استاندارد در سه سطح «تخلیه به آب‌های سطحی»، «تخلیه به چاه جاذب» و «مصارف کشاورزی و آبیاری» حدودی را برای مواد آلوده‌کننده موجود در پساب خروجی در نظر گرفته است.

احتشامی اضافه‌کرد: براین‌اساس، اکنون در همه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سطح شهر تهران، پایش روزانه و مستمر کیفیت پساب خروجی به‌منظور حصول اطمینان از رعایت حدود اعلامی در استاندارد ذکر شده انجام می‌شود.

وی در مورد تصفیه‌خانه‌های فعال فاضلاب، خاطرنشان کرد: تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک قدس، تصفیه‌خانه فاضلاب محلاتی، تصفیه‌خانه فاضلاب اکباتان، تصفیه‌خانه فاضلاب زرگنده، تصفیه‌خانه فاضلاب قیطریه، تصفیه‌خانه فاضلاب صاحبقرانیه، مدول ۱-۶ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران، تصفیه‌خانه فاضلاب فیروز بهرام جزو واحدهای فعال، مدول ۷ و ۸ تصفیه‌خانه جنوب تهران در حال احداث و تصفیه‌خانه فاضلاب جنگلبانان از واحدهای آماده بهره‌برداری است.

این مسوول با اشاره به اینکه در حال حاضر پساب تولیدی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران قابلیت استفاده در صنایع و همچنین مصارف مورد نیاز شهرداری‌ها را دارد، افزود: بخشی از پساب تولیدی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران، هم‌اکنون به پالایشگاه تهران فروخته می‌شود. بخشی از پساب تولیدی تصفیه‌خانه‌های محلی نیز در جهت مصرف آبیاری فضای سبز شهری به شهرداری‌ها واگذار می‌شود.

وی گفت: بیش از ۸۰ درصد پساب در بخش کشاورزی، آبیاری فضای سبز و آب‌های سطحی استفاده می‌شود.

برچسب ها: آب شرب ، فاضلاب ، پایتخت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار