کد خبر: 1212847
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۰
دقت کنید اغلب مردم فکر می‌کنند تصمیم‌هایی که خودشان می‌گیرند، عاقلانه‌تر از تصمیم‌های دیگران است!

 جوان آنلاین: یک کانال تلگرامی نوشت: ما آدم‌ها خطا‌های دیگران را سریع‌تر و راحت‌تر از خطا‌های خودمان می‌بینیم. گرایش به این باور را که ما کمتر از دیگران دچار خطا می‌شویم، خطای نقطه کور (Blind Spot Bias) می‌گویند. وقتی نمی‌توانیم خطا‌های خود را ببینیم، ممکن است قضاوت‌ها و رفتار‌های ما آسیب‌زا بوده و اثرات منفی به دنبال داشته باشد. 
دقت کنید اغلب مردم فکر می‌کنند تصمیم‌هایی که خودشان می‌گیرند، عاقلانه‌تر از تصمیم‌های دیگران است! همچنین اغلب افراد، دیدن خطا‌های دیگران را دوست دارند و کشف آن خطا‌ها را ناشی از هوش و ذکاوت خودشان می‌دانند و غافل از آنند که خودشان هم برای بقیه جزو دیگرانند. در تحقیقی که روی ۶۰۰ شهروند امریکایی انجام شد، نتایج نشان داد که ۸۵ درصد افراد خود را کمتر از میانگین جامعه در معرض خطا می‌دیدند.
نتایج تحقیقات به این نکته جالب اشاره می‌کند که حتی بعد از آنکه خطای نقطه کور برای افراد خاطی تشریح می‌شود، مقاومت در برابر پذیرش خطا از طرف آن‌ها بیشتر می‌شود و افراد بیش از آنکه به نصیحت‌ها گوش بدهند، در نقش والد قرارگرفته و نصیحت نیز می‌کنند.
اگر دقت کرده باشید در بسیاری از کشمکش‌های خیابانی یا تصادفات شهری هیچ‌کدام از طرفین حاضر نیستند از مواضع خودشان کوتاه بیایند و در واقع دقیقاً به دلیل بروز همین خطا از سوی دو طرف کسی حاضر به پذیرش قصور نیست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار