کد خبر: 1160297
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rqT
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۲
سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق می‌گوید که ساخت نیروگاه هسته‌ای با هدف تولید برق و دیگر مقاصد صلح آمیز برای این کشور ضروری است.
به گزارش جوان آنلاین به نقل از فارس، فاضل حاوی مزیان، رئیس سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق با (واع) گفت:  ایجاد رآکتور هسته‌ای برای عراق به منظور تولید برق، نمک زدایی آب دریا و حل مشکل کمبود آب ضروری است.

وی در عین حال تاکید کرد که ایجاد یک رآکتور هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز به تخصص و تجربه، وضع قوانین مربوطه و همچنین زیرساخت‌های لازم نیاز دارد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که قانون سازمان تنظیم مقررات هسته‌ای وضع نشود، نمی‌توان درباره ایجاد این راکتورها صحبت کرد، گفت: مصر ایجاد رآکتورهای هسته‌ای را از سال 2012 آغاز کرده و هنوز در مرحله ساخت است، در حالی که امارات متحده عربی به دلیل در دسترس بودن بودجه سریعتر کار کرده است.
سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق سال گذشته از نهایی شدن کار کمیته تشکیل شده درباره ایجاد نیروگاه هسته‌ای در عراق و ارائه توصیه‌های آن در مورد بررسی امکان انجام قراردادهای جدید برای ایجاد رآکتورهای هسته ای برای مقاصد صلح آمیز خبر داد.

سازمان مذکور گفته بود که عراق مجوز لازم برای ساخت  هشت نیروگاه اتمی برای تولید برق را از سازمان بین‌المللی انرژی اتمی دریافت کرده است که به معنای تأمین 25 درصد نیاز برق کشور است.

 وابسته اقتصادی سفارت روسیه در بغداد هم همان زمان گفته بود که عراق و روسیه در حال نهایی کردن توافق‌نامه ساخت نیروگاه اتمی عراق توسط روس‌اتم هستند، اما سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق تاکید کرده بود که تاکنون هیچ توافقی با هیچ دولت عراقی برای برداشتن گام‌های بعدی انجام نشده است.

این سازمان کنترل مواد پرتوزای عراق در عین حال گفت که برنامه عراق آن است که این  هشت نیروگاه تا سال ۲۰۳۰ ساخته شده و به مرحله بهره‌برداری برسد و ممکن است توان تولید برق آن به ۱۰ هزار مگاوات هم برسد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار