کد خبر: 1148290
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004oio
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
شیخ نعیم قاسم:
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه همگرایی بین کشور‌های عربی و اسلامی منطقه به‌ویژه توافق ایران و عربستان، صهیونیست‌ها را سردرگم کرده است، گفت: درگیری داخلی مهمترین عاملی است که موجب سقوط و نابودی اسرائیل خواهد شد.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از  تسنیم، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در دیدار با خطیبان و امام جماعت‌های مساجد منطقه بیروت طی سخنانی به بررسی آخرین تحولات لبنان و منطقه پرداخته اعلام کرد: در روند انتخاب رئیس جمهور ما ترجیح دادیم از «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده حمایت کنیم؛ زیرا وی ویژگی‌های مناسب و لازم برای تصدی پست ریاست‌جمهوری را دارد و مسیر و خط او روشن است.

سلیمان فرنجیه انتخاب حزب‌الله برای ریاست‌جمهوری آینده است

وی افزود: ما معتقدیم ویژگی‌های یک فرد موجب می‌گردد رئیس جمهور موفقی باشد و ما هرگز بنا به وعده‌های قبلی یا تعهدات قدیمی از کسی حمایت نکرده‌ایم، بلکه شرایط عینی و ویژگی‌هایی که فرنجیه دارد او را به‌عنوان یک چهره مناسب برای تصدی پست ریاست‌جمهوری برجسته کرده است. ما در تمام مدتی که درباره انتخاب رئیس جمهور بحث می‌شد اقدام به معرفی کسی نکردیم و به طرف‌هایی که در این زمینه سؤال می‌کردند می‌گفتیم؛ "وضعیت قطعی نشده است و ما هنوز فکر می‌کنیم".

شیخ نعیم قاسم در ادامه گفت: سپس یک مرحله دیگر گذشت و ما تصمیم گرفتیم نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنیم؛ بدون اینکه نام وی را رسماً اعلام نماییم، سپس در مرحله سوم سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله به‌شکل علنی نامزد مورد حمایت ما را معرفی کرد، اما در تمام این سه مرحله ما به هیچ کس وعده حمایت نداده بودیم. ما با احزاب زیادی صحبت کردیم تا دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک نماییم و به یک گزینه واحد برای ریاست‌جمهوری برسیم.

این مقام حزب‌الله تأکید کرد: ما در رابطه با جنبش امل و برخی از متحدان خود موفق عمل کردیم، اما در ارتباط با برخی دیگر از جمله هم‌پیمانانمان که در موضع دیگری بودند نتوانستیم دیدگاه‌ها را نزدیک کنیم. ما هرآنچه را در رسانه‌ها اعلام کردیم به آن اعتقاد داشته‌ایم و طرح و پیشنهادات خود را نیز علناً در برابر مردم بازگو کردیم. ما هرگز نه در پنهان و نه آشکار با کسی مخالفت نکرده‌ایم و دینمان ما را امر به صداقت می‌کند.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: ما هرچه می‌گوییم با صداقت است و کل تاریخ سیاسی حزب‌الله ثابت کرده است که این حزب همواره با مردم روراست و راستگو بوده است. ما حقیقت را بدون کم یا اضافه و یا تغییر دادن چیزی می‌گوییم؛ چرا که به صداقت و صراحت با مردم و هم‌پیمانانمان معتقدیم، حتی در مقابله با دشمن نیز ما صداقت داریم و همین امر موجب موفقیت حقیقی ماست.

دغدغه همه باید انتخاب رئیس‌جمهور باشد

وی ادامه داد: امروز اوضاع کشور به‌شدت رو به وخامت است و نمی‌توان در این شرایط به نظریه‌پردازی و انتقاد و... اکتفا کرد، بلکه باید همه مسئولیت خود را به‌عهده بگیرند، اما می‌بینیم برخی طرف‌ها مقابل مردم به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار طلبکار هستند و حق دارند از همه بازجویی کنند، اما خودشان پاسخگو نیستند. ما امروز ۱۲۸ نماینده داریم که دغدغه آن‌ها باید انتخاب رئیس جمهور باشد، نه اینکه بیاییم و بگوییم "ای نمایندگان، شما اشتباه می‌کنید و نمی‌دانید"، و به این ترتیب کشور به‌سمت فروپاشی برود.

معاون دبیرکل حزب‌الله همچنین خاطرنشان کرد: نمایندگان باید بگویند که چه می‌خواهند تا مردم بدانند آن‌ها چه گزینه‌هایی برای نجات کشور دارند و این وضعیتِ تلاش برای متهم یا تبرئه کردن افراد باید تمام شود. تحریک فضای فرقه‌ای نیز مسائل را در کشور ما پیچیده می‌کند و اگر عده‌ای فکر می‌کنند تحریک مسائل فرقه‌ای به‌نفعشان است، کاملاً در اشتباه هستند و این مسئله هیچ سودی ندارد و پیامد‌های منفی آن متوجه همه خواهد بود.

شیع نعیم قاسم گفت: ما دیدیم که همه احزاب نظرات خود را درباره ویژگی‌های رئیس جمهور آینده اعلام کردند و اجازه دهید این مرحله را که مرحله اعلام ویژگی‌های رئیس جمهور بود، به پایان برسانیم؛ زیرا مردم از هر قشری کاملاً به این موضوع آگاه شده‌اند، بنابراین باید بر مرحله دوم که مرحله معرفی نامزد مورد نظر هریک از طرف‌هاست متمرکز شویم، سپس به مرحله سوم می‌رویم و گفتگو‌ها برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها آغاز می‌گردد تا جایی که در حد امکان، تعداد نامزد‌ها کاهش یابد، اما در غیر این صورت ناچاریم به پارلمان برویم و یک نامزد را انتخاب کنیم.

منطقه به‌سمت تغییرات مثبت حرکت می‌کند

وی تصریح کرد: این تأسف‌آور است با وجود تغییرات مثبتی که در منطقه در حال انجام است، اما در لبنان ما همچنان در مسیر منفی قرار داریم. امروز شاهد توافق ایران و عربستان سعودی و بازگشت شماری از کشور‌های حوزه خلیج فارس به‌سمت سوریه و تلاش برای احیای روابط دوجانبه میان کشور‌های منطقه هستیم تا منطقه وارد مرحله پایداری از ثبات بشود.

درگیری داخلی مهمترین عامل سقوط اسرائیل خواهد بود

معاون دبیرکل حزب‌الله در ادامه با اشاره به اوضاع آشفته فلسطین اشغالی و درگیری و شکاف عمیق میان صهیونیست‌ها اعلام کرد: در مقابل این تغییرات مثبت منطقه در سطح همگرایی و همکاری کشور‌های عربی و اسلامی، می‌بینیم که رژیم صهیونیستی به‌شکل غیرعادی از چالش‌های بزرگ داخلی رنج می‌برد و شرایط بحرانی این رژیم در برابر افکار عمومی کاملاً نمایان شده است، بر همین اساس درگیری داخلی می‌تواند مهمترین دلیل سقوط اسرائیل باشد.

شیخ نعیم قاسم اظهار داشت: علاوه بر آن شاهد تقویت مقاومت شریف ملت مبارز فلسطین هستیم، این در حالی است که پیشتر اسرائیل تلاش داشت پروژه عادی‌سازی با کشور‌های عربی را تقویت و موضع خود را در این عرصه تثبیت و وانمود کند دشمن کشور‌های عربی، ایران است، نه اسرائیل، اما امروز همه چیز تغییر کرده است و ما شاهد همگرایی بین کشور‌های منطقه برای ایجاد صلح و ثبات در آن هستیم.

وی در پایان تأکید کرد: این شرایط موجب شده است رژیم صهیونیستی در سطح سیاسی و گفتمان خود دچار سردرگمی عمیق گردد، بنابراین آیا ما در لبنان حق نداریم به این مسیر مثبت و درست در منطقه بپیوندیم و در این فضا قرار بگیریم؟ در چنین وضعیتی نیرو‌های سیاسی لبنان باید به‌خوبی درباره گزینه‌های خود فکر کنند؛ زیرا امور در منطقه تغییر کرده است و انتخاب رئیس جمهور لبنان به‌عهده خود لبنانی‌هاست و همه مداخلات و فشار‌های خارجی هیچ تأثیری بر حل این معضل نخواهد داشت، پس بیایید همگی باهم برای رسیدن به یک راهکار درست، به‌دنبال ابتکار عمل باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار