کد خبر: 1136820
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ljo
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵
در ادامه تخریب‌های سازمان یافته در بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم حضرت شاهچراغ (ع) و ایجاد راه‌های ارتباطی و اتصال تمام حرم‌های امامزادگان مدفون در پهنه ۳۶۰ هکتاری این بافت ارزشمند، تخریب بنا‌های تاریخی مسیر امامزاده ابراهیم (ع) تا حرم شاهچراغ (ع) از روز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ آغاز گردیده است.

محمدمهدی کلانتری، دبیر پویش ملی نجات بافت تاریخی شیراز و دبیر پویش های اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی معماری، مرمت و شهرسازی ایران به خبرنگار فارس گفت: راه ارتباطی به طول 1000 متر و عرض نامشخص در شرایطی در حال تملک و تخریب ضرب الاجلی قرار گرفته که هیچ گونه طرح مصوبی در کمیسیون ماده 5 استان فارس و شورایعالی معماری و شهرسازی کشور ندارد.

 


عکس خام از بافت

 

وی افزود: به گفته شاهدان عینی، از دیروز لودرها و بولدوزرها در حال تخریب و آواربرداری بناهای تاریخی و ارزشمند این مسیر هستند و به ساکنان بناهای مستقر در این مسیر اخطار شفاهی تخلیه داده شده است، و با آنکه هنوز روند تملک بناها انجام نشده، عملیات تخریب وارد فاز اجرائی شده است.

دبیر پویش ملی نجات بافت تاریخی شیراز گفت: با توجه به اینکه این راه ارتباطی هیچ طرح مصوبی ندارد، هنوز از تعداد بناهای تاریخی و ارزشمندی که برای اتصال این دو حرم تخریب خواهد شد، اطلاعی در دست نیست. اما آنچه از بررسی آخرین تصویر هوایی برداشت میشود، اکثرا بناهای این بافت تاریخی، ارزشمند و متعلق به دوره قاجار است. هرچند بناهای ثبت ملی شده این محدوده به نسبت کل بناهای ارزشمند و حائز ثبت، عدد کمی است، اما باید گفت تعمدی برای عدم ثبت بناهای کل پهنه 360 هکتاری بافت تاریخی شیراز از سالها پیش وجود داشته تا جهت طرح های توسعه ای، راحت تر تخریب شوند.


عکس هوایی پهنه 360 هکتاری بافت تاریخی شیراز و محدوده تملک ها و تخریب های در حال انجام جهت اتصال همه امامزادگان مطهر به یکدیگر

 

کلانتری افزود: با تمام تخریب های گسترده ای که در 27 سال اخیر در پهنه 360 هکتاری بافت تاریخی شیراز اتفاق افتاده، در حال حاضر این بافت دارای 2500 اثر تاریخی ارزشمند است که تنها 410 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است. هرچند تجربه سالیان اخیر نشان داده که ثبتی بودن یک بنا هم مانع از تخریب آن نشده و 10 اثر ثبت ملی نظیر خانه پور نواب، سلیمی، منتصری، رقیه رسولی و ... در حدفاصل سالهای 89 تا 96 جهت طرح توسعه 57 هکتاری حرم حضرت شاهچراغ (ع) توسط نهادهای مسئول با خاک یکسان شده است.


عکس علامت گذاری شده بافت

 


عکس از تخریب بناهای مسیر ارتباطی امامزاده ابراهیم تا حرم شاهچراغ دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار