کد خبر: 1132098
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶
مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: از ابتدای سال حدود ۲۰۰ برند و بیش از هزار و ۲۰۰ محصول آرایشی و بهداشتی غیرمجاز جمع آوری شده اند.

محمود آل بویه گفت: استفاده بالا از محصولات بهداشتی و همچنین جذابیت بازار محصولات آرایشی باعث شده تا فعالیت‌های گسترده‌ای نیز در زمینه تولید و تجارت این محصولات انجام بگیرد که همین گستردگی عامل بروز و افزایش قاچاق و ارائه محصولات تقلبی نیز شده است.

مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی بیان کرد: فعالیت در صنف فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی علاوه بر گستردگی و تنوع، به دلیل سود قابل توجه نظر قاچاقچیان را به خود جلب می‌کند، البته با افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصولات به نسبت گذشته کمتر و در عوض شاهد افزایش میزان تقلبات و تولید زیرزمینی این فراورده‌ها شده است که نیازمند دقت بیشتر مردم هنگام تهیه این نوع محصولات است.

آل بویه ادامه داد: معیار‌ها و ابزار‌های زیادی برای آزمایش اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد که هیچ کدام از محصولات قاچاق یا تقلبی در این آزمایشات مورد تایید قرار نمی‌گیرند.

وی تصریح کرد: متاسفانه علیرغم اطلاع رسانی در خصوص عوارضی که استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی برای سلامت یک فرد می‌تواند داشته باشد، مصرف این فراورده‌ها افزایشی بوده است و برخی عوارض این محصولات ممکن است تا حد مرگ جان افراد را تهدید کند.

مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی با اشاره به اینکه عوامل بسیار زیادی هستند که یک محصول اصیل را به یک محصول غیر بهداشتی و تقلبی تبدیل می‌کند، بیان کرد: از جمله این موارد می‌توان به استفاده از مواد اولیه غیر مجاز، تولید در شرایط نامطلوب و حمل و نقل و نگه داری آن‌ها در وضعیت نامناسب اشاره کرد.

وی افزود: نظارت و مبارزه با محصولات قاچاق و تقلبی یک فعالیت جمعی است که سازمان‌ها و ادارات مختلفی در ان نقش دارند و از ان جمله می‌توان به معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعزیرات حکومتی اشاره کرد. هماهنگی با تمام ارگان‌های ذی ربط در این امر نیز بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

وی افزود: سازمان غذا و دارو نیز جزو ارگان‌هایی است که مسئولیت‌هایی در زمینه مبارزه با قاچاق و جمع آوری کالا‌های غیر مجاز از سطح عرضه دارد که از ابتدای سال حدود ۲۰۰ برند و بیش از هزارو ۲۰۰ قلم از کالا‌های این برند‌ها شناسایی و از سطح عرضه و مصرف جمع آوری شده اند.

مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی بیان کرد: عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی غیر مجاز با گسترش فروشگاه‌های مجازی افزایش یافته که متاسفانه علیرغم اعطای مجوز فعالیت به این فروشگاه‌ها توسط معاونت توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت و نظارت پلیس فتا بر این فروشگاه‌ها این مشکل مرتفع نشده است و همچنان شاهد عرضه محصولات غیر مجاز در این فروشگاه‌ها هستیم.

توصیه می‌شود که مصرف کنندگان اقلام ارایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را از مراکز معتبر نظیر داروخانه‌ها تهیه کنند و در صورت نیاز می‌توانند اصالت کالای خریداری شده را از طریق سامانه TTAC و یا ارسال کد اصالت ۱۶ رقمی و یا شماره UID درج شده بر روی محصول از طریق پیام کوتاه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ کنترل کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار