دستور رئیسی برای واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن/ ترمز گرانی مسکن با اجرای این دستور کشیده خواهد شد؟
کد خبر: 1098996
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004btk
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
خرداد ماه امسال بود که یک کارشناس مسکن به خبرنگار «جوان آنلاین» گفته بود: «گره مسکن با واگذاری زمین باز خواهد شد.» امروز سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور به وزارت راه و شهرسازی دستور داده تا علاوه بر ساخت مسکن، به مردم «زمین به شرط ساخت مسکن» نیز واگذار کند تا مردم خودشان با ساخت مسکن در فرایند تولید مسکن در کشور مشارکت کنند.
محیا حسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: قیمت مسکن به قدری رشد کرده که خرید خانه برای بسیاری از افراد تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده و دیگر صاحبخانه شدن در میان اقشار ضعیف و متوسط جامعه یک آرزو است. مستاجرانی که قدرت مالی‌شان به تورم در بازار مسکن نمی‌رسد به ناچار هر سال درگیر اسباب کشی می‌شوند و هزینه زیادی را متحمل می‌شوند.

هر ساله، مستاجران و افرادی که هیچ خانه‌ای ندارند، چشم انتظار سیاست‌گذاری‌های کاربردی از سوی دولت‌ها هستند تا هم قیمت مسکن کنترل شود و هم حمایت‌هایی برای خانه‌دار شدنشان صورت گیرد.

دولت‌ها در ادوار مختلف، گاهی وام مسکن را برای کمک به خانه دار شدن افراد افزایش دادند و گاهی هم ساخت خانه‌هایی را با نام‌های مختلف، چون مسکن مهر یا مسکن اجتماعی یا مسکن ملی در دستور کار داشتند. این در حالی است که برخی از کارشناسان مسکن برای توانمند شدن اقشار ضعیف جامعه برای خرید خانه به مسئله «گرانی زمین» اشاره می‌کردند و به دولت‌ها می‌گفتند که باید زمین رایگان یا ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهند؛ تا با این اقدام، هم مردم به خانه دار شدن نزدیکتر شوند و هم ترمز گرانی مسکن کشیده شود.

خرداد ماه امسال بود که فرشید ایلاتی، کارشناس مسکن به خبرنگار «جوان آنلاین» گفته بود: «گره مسکن با واگذاری زمین باز خواهد شد.» او با اشاره به اینکه زمین به قدر کافی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: «در رسانه‌ها مطالبه کنید که هر ایرانی باید به واسطه تابعیت و تولد در سرزمین ایران، حق زمین داشته باشد. این مسئله باعث علاقه بیشتر افراد به سرزمین‌شان نیز خواهد شد، زیرا که حس تعلق خواهند کرد.»

امروز سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور به وزارت راه و شهرسازی دستور داده تا علاوه بر ساخت مسکن، به مردم «زمین به شرط ساخت مسکن» نیز واگذار کند تا مردم خودشان با ساخت مسکن در فرایند تولید مسکن در کشور مشارکت کنند.

هر چند هنوز نحوه واگذاری زمین برای ساخت و ساز مسکن مشخص نشده و به مرحله اجرا نرسیده است، اما به طور حتم اگر این تصمیم خوب به درستی اجرا شود، کمک شایانی به تولید مسکن و مدیریت قیمت آن خواهد کرد و مردمی که هیچ وقت خانه‌ای نداشتند امیدوار خواهند شد که بالاخره روزی می‌توانند صاحب خانه‌ای شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار