ناهماهنگی‌ها و نواقص واریز یارانه معیشتی
کد خبر: 1097490
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bVS
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
خانوار‌هاي معترضي كه مستحق دريافت يارانه شدند، فقط سرپرستان خانوار يارانه معيشتي گرفتند و ديگر اعضاي خانواده از دريافت يارانه محروم شدند.
بهناز قاسمی

نابساماني اطلاعات در سازمان هدفمندي يارانه‌ها تمامي ندارد. خبر‌هاي رسيده حاكي از آن است كه در بررسي‌هاي مجدد خانوارهايي كه نسبت به عدم دريافت يارانه اعتراض كرده بودند از سوي سازمان هدفمندي يارانه‌ها، برخي از خانوار در ليست دريافت يارانه قرار گرفتند. اما فقط سرپرست، نه باقي اعضاي خانواده. به طوري كه چهارشنبه هفته گذشته فقط مبلغ 300 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واريز شد و باقي اعضاي خانواده يارانه دريافت نكردند.
دولت سيزدهم با اعتماد به آمار سازمان هدفمندي يارانه‌ها از وضعيت خانوار و معيشت‌شان، در ارديبهشت امسال پرداخت يارانه معيشتي را آغاز كرد و تمامي يارانه‌هاي قبل را با عنوان جديد با مبلغ 300 و 400 هزار تومان به هر فرد آغاز كرد. همان زمان بعد از آنكه شماري از شهروندان نسبت به قطع يارانه خود معترض شدند، دولت اعلام كرد: «براي معترضان يارانه معيشتي واريز شده، اما اجازه برداشت آن را ندارند و همزمان سامانه‌اي اعلام شد تا معترضان ثبت نام كنند.» بعد از اجراي برنامه اصلاح ارز ترجيحي، دولت ضمن نام نويسي از معترضان و جاماندگان وعده داد كه در صورت تأييد تقاضاي اين گروه، به آنها يارانه ماه‌هاي معوقه را پرداخت خواهد كرد. اكنون با گذشت سه ماه از آن تاريخ؛ برخي از خانوار هنوز نتوانستند اعتراض خود را در سامانه ثبت كنند. چرا كه حدود 60 روز است سامانه از دسترس خارج شده و هر بار كه مشخصات كد ملي و شماره شبا وارد مي‌شود، سامانه اعلام مي‌كند كه اتصال قطع است. البته با گزارش‌هایي كه رسانه‌ها منتشر كردند از اواسط هفته گذشته سايت باز شد و مجدداً اعلام شد كه معترضان در سايت ثبت نام كنند.

پرداخت ناقص يارانه معترضان
هفته گذشته همزمان با واريز سومين مرحله از واريز يارانه جديد، مشخص شد كه شماري از شهروندان معترض و جامانده به ليست يارانه بگيران اضافه شده‌اند. بخشي از اين شهروندان جاماندگاني بودند كه تا نيمه خرداد ثبت نام كرده‌ بودند. روز جمعه گذشته يارانه تير ماه اين گروه از شهروندان به مانند ساير شهروندان يارانه بگير پرداخت شد اما در خصوص يارانه‌ معوقه ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد هنوز زمان قطعي واريز مشخص نيست. همچنين برخي از مخاطبان جوان در تماس با خبرنگار اقتصادي اعلام كردند، روز چهارشنبه 26 تير ماه يارانه معيشتي 300 هزار توماني براي سرپرست خانواده‌شان واريز شده است. داستان از اين قرار است كه سازمان هدفمندي يارانه‌ها، اخيراً برخي از معترضان را به عدم دريافت يارانه معيشتي مستحق دريافت يارانه دانسته اما مبلغي كه به حساب سرپرست خانوار واريز شده فقط 300 هزار تومان است. ظاهراً اين سازمان همسر و فرزندان اين سرپرستان را مستحق دريافت يارانه ندانسته يا در بررسي‌هاي جديدشان همچنان دچار خطا شده‌اند. به گفته آنها، در سايت هدفمندي يارانه‌ها كه اطلاعات خانوارشان را ثبت مي‌كنند، اعضاي خانواده به همراه شماره ملي‌شان موجود است اما به دلايل نامعلومي يارانه كامل واريز نشده است. سازمان هدفمندي يارانه‌ها كه در ماه‌هاي اخير مدام از دسته‌بندي اطلاعات خبر مي‌دادند، با واريز ناقص يارانه‌هاي معيشتي بار ديگر ثابت كردند كه اطلاعاتشان همچنان ناقص بوده و كامل نشده است. (مستندات اين خبر در دفتر روزنامه وجود دارد.)

تأكيد بر واريز يارانه به حساب همه تا تكميل شدن اطلاعات اقتصادي خانوارها
همچنين حسينعلي حاجي دليگاني عضو كميسيون تلفيق مجلس خطاب به رئيس‌جمهور لزوم واريز يارانه به حساب همه سرپرستان خانوارها تا زمان تكميل شدن اطلاعات اقتصادي خانواده‌ها را متذكر شد.
به گزارش فارس، وي گفت: «پايگاه اطلاعات رفاه ايرانيان و سازمان هدفمندي دوباره در نحوه رسيدگي و پردازش اطلاعات خانوار و نحوه محاسبه واريزي يارانه تعداد زيادي از افرادي كه واجد شرايط دريافت يارانه نقدي بوده‌اند دچار خطا و اشتباه شده است. زماني‌كه سومين مرحله يارانه جديد ۳۰۰ و 4۰۰ هزار توماني طي چند روز گذشته به حساب سرپرستان خانوار واريز شد. شكايات، انتقادات و نارضايتي‌هايي زيادي مبني بر قطع كامل يارانه يا كسر مبلغ پرداختي از خانوارهاي جديدي از قشر كارمندان، بازنشستگان، فرهنگيان و... را موجب گرديده و ضروري است به سرعت اين مشكل رفع شود.»
حاجي دليگاني نمونه‌هايي از خانوارهايي را كه يارانه‌شان در تيرماه قطع شده اعلام كرد و افزود: «بازنشسته‌اي كه وجه پاداش سنوات پايان خدمت را به حسابش واريز كرده‌اند به دليل (موجودي حساب) محروم از دريافت يارانه گرديده است. كاسبي كه بابت خريد محصولات مغازه اجاره‌اي خود تراكنش حساب داشته است. كارمند قرض‌الحسنه‌اي كه مسئول دايره چك بوده و تراكنش مالي مربوط به بانك داشته است. بازنشسته‌اي با حقوق 4 ميليون تومان، درآمدي غير از اين حقوق نداشته است. بازنشسته‌اي كه داراي دو فرزند معلول ذهني و جسمي شديد بوده است. خانواده‌اي كه درآمد فرزند بالاي ۱۸ساله‌اش را نيز به حساب سرپرست خانوار منظور كرده‌اند و...»
وي تأكيد كرد: «بنابر اين سازمان‌هاي متولي برخلاف آنچه گفتید که «هدف دولت از اصلاح (اقتصادي) اجراي عدالت در پرداخت يارانه‌هاست و دولت بايد كاري كند تا مردم مزه شيرين عدالت را در پرداخت يارانه‌ها بچشند» عمل كرده و با محاسبات غير واقعي اطلاعات افراد و اشتباه در محاسبه، نه عدالت را توانسته‌اند اجرا كنند و نه كام مردم را شيرين. از اين‌رو تا زماني كه خروجي اطلاعات خانوارها از سامانه‌هاي مذكور با خطا و اشتباه صادر مي‌شود يارانه نقدي براي همه سرپرستان خانوارها واريز شود تا رفع تبعيض و نارضايتي‌ها گردد.»
پيگيري‌ها از سازمان هدفمندي يارانه‌ها از آن حكايت دارد كه به زودي طبق وعده دولت يارانه‌هاي معوقه اين گروه از شهروندان پرداخت خواهد شد. به نظر مي‌رسد دليل نامشخص بودن زمان واريز به هماهنگي‌هاي در دست انجام شبكه بانكي براي رفع مسدودي برخي حساب‌ها و تجميع معوقات يارانه‌اي باز مي‌گردد. علاوه بر اين شناور بودن دهك‌هاي درآمدي موضوع حائز اهميتي است كه از اين پس مي‌تواند هر شش ماه يك‌بار فهرست يارانه‌بگيران را تغيير دهد. آخرين مرتبه وزارت رفاه بيستم تير ماه اين فهرست را به روزرساني كرده بود. به موازات هماهنگي براي تسويه حساب يارانه‌هاي معوقه جاماندگان و معترضان يارانه نام نويسي از دو گروه جريان دارد، دسته اول كساني هستند كه تا به امروز يارانه نگرفته‌اند و هنوز درخواستي براي آن ارائه نكرده‌اند. گروه دوم نيز كساني هستند كه وزارت رفاه در بررسي‌هاي خود با درخواست آنها براي گرفتن يارانه موافقت نكرده بود.
مسير استعلام دهك‌بندي
يكي از راه‌هاي استعلام دهك خانوار، استعلام با كد ملي است. براي اين كار افراد بايد با شماره تلفن گوياي 09200006369 تماس بگيرند. در اين مرحله افراد با وارد كردن كد ملي سرپرست خانوار مي‌توانند دهك درآمدي خانوار خود را تشخيص دهند و بدانند در كدام يك از دهك‌هاي اول تا دهم درآمدي قرار دارند. با اين شماره همه افراد مي‌توانند دهك خانوار خود را با كمك كد ملي سرپرست استعلام كنند. جز افرادي كه سرپرست يا يكي از اعضاي خانواده آنها جزو نيروهاي مسلح باشد. اين گروه براي اطلاع از دهك درآمدي خانواده خود بايد با ستاد نيروهاي مسلح تماس بگيرند. علاوه بر اين، شماره تلفن 0216369 مربوط به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي است كه براي پاسخگويي به سؤالات در اختيار مردم است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار