ماجرای تاریخ مصرف واکسن‌های کرونا/ مردم به استناد فضای مجازی درگیر حواشی نشوند
کد خبر: 1097284
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bS8
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
معاون تولید انستیتو پاستور ایران مطرح کرد
معاون تولید انستیتو پاستور ایران گفت: بر حسب استاندارد‌های بین المللی، برای محصولات خطوط تولید واکسن جدید، پس از انجام آزمایشات کنترل کیفیت، تاریخ مصرف بر اساس داده‌های اولیه پایداری کوتاه مدت (مثلا برای ۶ ماه) درج می‌شود.
دکتر دلارام درود با بیان این مطلب افزود: با ادامه مطالعات پایداری طولانی مدت در شرایط واقعی و تسریع شده، نمونه‌های تولید شده مجددا در مقاطع زمانی مشخص مورد بررسی قرار می‌گیرد و با توجه به نتایج پایداری، مجوز مصرف تمدید می‌شود.

وی تصریح کرد: به عبارت ساده‌تر برای محصول جدید که ۶ماه از تاریخ تولید اولین نمونه‌های آن نگذشته است، نمی‌توان تاریخ انقضای ۲ یا سه ساله درج کرد، چون هنوز این محصول در آن مقاطع زمانی مورد بررسی قرار نگرفته است؛ بنابرین در مورد درج تاریخ مصرف و نیز نحوه بررسی و تایید قابلیت مصرف واکسن پاستوکووک، کاملا بر اساس اصول و استاندارد‌های علمی و بین المللی عمل شده است.

دکتر درود اظهارداشت: شرکت‌های تولیدکننده بر حسب آزمون‌های پایداری دمایی، فیزیکوشیمیایی و زیستی، مدت زمان حفظ کیفیت (تاریخ مصرف) و کارایی واکسن‌ها و یا دارو‌ها را تعیین می‌کنند. این اقدام بر اساس راهنما‌های ملی و بین المللی و با تایید رگولاتوری (در ایران، سازمان غذا و دارو) انجام می‌شود پس تاریخ مصرف محصولات، قابل بررسی مجدد است که به زبان تولید به آن "Expiration dating extension" یا افزایش تاریخ انقضا می‌گویند.

معاون تولید انستیتو پاستور ایران گفت: با ورود واکسنی مانند «پاستوکووک» به بازار مصرف که توسعه و تولید آن در دنیا برای اولین بار اتفاق افتاده است، همزمان با تولید و اخذ مجوز استفاده اضطراری مصرف، تست‌های پایداری اولیه به مدت مثلا ۶ماه انجام و روی برچسب نوشته می‌شود: «۶ماه تاریخ مصرف دارد» (به این معنی که تا پایان ۶ماه تست‌ها انجام شده است) همزمان با ورود به بازار و مصرف، از همان سری ساخت تعداد مورد نیاز برای ادامه تست‌ها بر اساس پروتکل‌های مدون در محل کارخانه نگهداری می‌شود و تست‌های طولانی‌تر از ۶ ماه (یک، دو و سه سال) انجام می‌شود و این بر اساس الزامات است.

وی خاطرنشان کرد: با ارسال به هنگام مستندات به سازمان غذا و دارو، می‌توان افزایش مدت زمان مصرف را تقاضا کرد و این یک فرایند مرسوم در صنعت تولید واکسن و داروسازی دنیا است.

دکتر درود افزود: در خصوص شرایط خاص تولید واکسن‌های کووید۱۹ در دنیا و با توجه به شرایط اضطراری و لزوم ورود فوری به بازار این محصولات، نمی‌توان منتظر نتایج یک یا دو ساله پایداری ماند و مثال‌هایی از به‌روزرسانی و تغییر تاریخ انقضای واکسن‌های کووید-۱۹ در پرونده واکسن ساز‌های به نام دنیا وجود دارد (واکسن‌هایی نظیر فایزر، مدرنا و ...).

وی ادامه داد: این انتظار وجود دارد در مواردی که شبهات این‌چنینی مطرح می‌شود، باید موضوعات، توسط نهاد‌های نظارتی و معتبر اطلاع رسانی شود تا فرایند‌های تولیدمحور که بر اساس استاندارد‌های روز دنیا، در حال اجراست سبب نگرانی مردم و مصرف کنندگان نشود.

این متخصص داروسازی صنعتی گفت: انستیتو پاستور ایران با سابقه‌ای یکصدساله در تولید واکسن‌ها و محصولات سلامت محور، این اطمینان مجدد را به شهروندان می‌دهد که در حفظ سلامت مردم، همچنان بر اساس استاندارد‌های جهانی، به تولید و کنترل کیفیت محصولات خود اهتمام داشته و حقوق مصرف کنندگان را در نظر دارد.

دکتر درود تاکید کرد: مستندات مربوط به درخواست افزایش تاریخ مصرف واکسن‌های پاستوکووک را تا ۲۴ ماه بر اساس داده‌ها و نتایج مطالعات علمی به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: این واکسن، تنها واکسن تولید داخل دارای مجوز برای واکسیناسیون فرزندانمان از ۵ سال به بالا و دارای مجوز تزریق به عنوان یادآور، برای تمام واکسن‌های مورد استفاده در کشور است.

این متخصص داروسازی صنعتی توصیه کرد: مردم به استناد اخبار در حال گردش در فضا‌های مجازی که توسط افراد غیرمتخصص منتشر می‌شود خود را درگیر حواشی نکرده و با اطمینان به متخصصان کشورمان همچنان خانواده و اطرافیان خود را به استفاده از ماسک در فضا‌های سربسته و تکمیل برنامه واکسیناسیون و تزریق دز یادآور واکسن تشویق کنند.

معاون تولید انستیتو پاستور ایران گفت: تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دز از واکسن تولیدی انستیتو پاستور ایران در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است. علاوه بر این، بالغ بر ۲میلیون دز واکسن هم تولید شده است و در انبار‌های معاونت تولید انستیتو پاستور ایران موجود است که در صورت اعلام نیاز وزارت بهداشت، قابل تحویل است.
منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار