کشف استعداد‌های ورزش، هنر باشگاه مقاومت است
کد خبر: 1070414
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004USk
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
نقش بسیج در توسعه ورزش کشور در گفت‌وگوی «جوان» با عادل مجللی قهرمان قایقرانی
«نقش ورزش در توسعه ورزش انکارنشدنی است و با توجه به اینکه ورزش موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود بسیج می‌تواند با حضور هر چه بیشتر و پررنگ‌تر در ورزش نقش بسزایی در ایجاد نشاط و سلامت در جامعه ایفا کند.
دنیا حیدری

«نقش ورزش در توسعه ورزش انکارنشدنی است و با توجه به اینکه ورزش موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود بسیج می‌تواند با حضور هر چه بیشتر و پررنگ‌تر در ورزش نقش بسزایی در ایجاد نشاط و سلامت در جامعه ایفا کند. ضمن اینکه در کنار این مهم می‌تواند سهم بسزایی نیز در معرفی قهرمانان آتی این مرز و بوم داشته باشد.» این باور عادل مجللی است. پاروزن باشگاه مقاومت که بعد از پوریا نوروزیان و نجمه خدمتی سومین المپیکی باشگاه مقاومت نام گرفت که موفق به کسب سهمیه حضور در سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک (ریو) شد. دارنده برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون که برنز کانوی انفرادی ۲۰۰ متر، دو طلا و یک برنز مسابقات قهرمانی آسیا و برنز مسابقات قهرمانی جهان را نیز در کارنامه کاری خود دارد با اشاره به تجربه حضورش در باشگاه مقاومت تأکید دارد که حضور فعال و مستمر بسیج در ورزش به منزله حرکت ملی است و می‌تواند سود زیادی برای ورزش کشور و جوانان آن داشته باشد. البته به شرط آنکه فعالیت‌های این ارگان به چند رشته خاص یا برگزاری مسابقات در هفته بسیج محدود نشود.


شروع کار حرفه‌ای عادل مجللی از باشگاه مقاومت بود؟
نه. من ۱۴ سالم بود که به قایقرانی رو آوردم و به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای وارد باشگاه مقاومت شدم. ملی‌پوش جوانان، قهرمان آسیا و نفر دوم بزرگسالان بودم که به عضویت این باشگاه درآمدم و طی سال‌های ۸۷ تا ۹۰ به همراه مقاومت در مسابقات لیگ شرکت کردم و سال ۹۲ نیز به واسطه همین باشگاه بود که کار‌های خدمت سربازی‌ام را انجام دادم.

امکانات باشگاه مقاومت چطور بود و این باشگاه تا چه اندازه در پیشرفت کانوسوار ایران که موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو شد نقش داشت؟
واقع‌بینانه اگر بخواهم بگویم امکانات باشگاه مقاومت خیلی خوب بود. علاوه بر آن جمع هم بسیار دوستانه بود و آقای ویلا که مسئول قایقرانی بسیج کشور بودند کمک‌های شایانی برای قایقرانان انجام می‌دادند و مطمئناً باشگاه مقاومت نقش بسزایی در پیشرفت و کسب موفقیت‌های من در آن زمان داشت. علاوه بر آن تجلیل‌ها و دیدار‌ها نیز بعد از کسب موفقیت‌ها تأثیرات مثبتی در روحیه و انگیزه‌های ما داشت. ضمن اینکه در مقوله سربازی نیز باشگاه مقاومت کمک شایانی به من داشتند.

با این شرایط چطور راه‌تان از باشگاه مقاومت جدا شد؟
راستش من از باشگاه مقاومت جدا نشدم. متأسفانه با توجه به وقفه دو، سه ساله‌ای که در برگزاری رقابت‌های لیگ قایقرانی ایجاد شد باشگاه مقاومت دیگر تیمداری نکرد. البته باشگاه مقاومت گلستان و سایر شهر‌ها تا آنجا که من اطلاع داشتم تیمداری می‌کردند، اما باشگاه مقاومت تهران که من عضو آن بودم از تیمداری انصراف داد.

با توجه به حضورتان در باشگاه مقاومت فکر می‌کنید حضور پررنگ باشگاه مقاومت در ورزش می‌تواند تأثیر بسزایی در ورزش کشور داشته باشد؟
بدون شک باشگاه مقاومت به عنوان زیرمجموعه‌ای از بسیج می‌تواند با استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات خوب این ارگان به کشف استعداد‌ها در رشته‌های مختلف پرداخته و با برنامه‌ریزی و تیمداری مستمر در زمینه پرورش ورزشکاران، قهرمانان و افتخارآفرینان آتی ورزش ایران نقشی مؤثر و بسزا داشته باشد. تیمداری باشگاه مقاومت در شهر‌ها و استان‌های مختلف این فرصت را به وجود می‌آورد تا با شناسایی استعداد‌های بومی هم شرایط ورزش کردن را برای همه جوانان در اقصی نقاط کشور فراهم کند و هم گامی بلند و تأثیرگذار در راستای قهرمان‌پروری بردارد؛ اتفاقی که پیش از این نیز با توجه به فعالیت‌های باشگاه مقاومت در رشته‌های مختلف شاهد بودیم، اما این فعالیت می‌تواند به مراتب پررنگ‌تر و مستمرتر باشد.

پس با این حساب می‌توان گفت انصراف دادن تیم‌هایی مثل مقاومت از حضور در لیگ قایقرانی و دیگر رشته‌ها می‌تواند به ضرر ورزش کشور به خصوص در زمینه استعدادیابی و پایه‌ها باشد؟
بدون شک. از آنجایی که همه ما می‌دانیم بسیج و سپاه زیرساخت‌های بسیار خوبی دارند و با توجه به توانمندی‌های بچه‌های بسیج و سپاه اگر بخواهیم از آن‌ها در ورزش استفاده کنیم به نظر من یک حرکت ملی می‌شود. با توجه به توانمندی‌ها و پتانسیل‌هایی که بچه‌های ما دارند و با توجه به آن سخت‌افزارها، امکانات و زیرساخت‌هایی که بسیج می‌تواند در همه رشته‌ها فراهم کند حضور پررنگ آن در ورزش گامی بلند در مسیر پیشرفت است. بسیج سالن‌های مجهز بسیاری دارد که در اختیار عموم قرار دارد، اما در کنار ورزش همگانی می‌تواند در مسیر ورزش قهرمانی نیز گام‌های مؤثری بردارد خصوصاً که دستش در مهیا کردن برخی امکانات، چون اسکله برای قایقرانان و... بازتر است و کنار کشیدن آن و انصرافش در تیمداری می‌تواند به ضرر استعداد‌های فراوانی تمام شود که نیاز به حمایت دارند. برای شکوفایی و حضور تیم‌هایی، چون مقاومت می‌تواند جوانان و نوجوانان را زیر پوشش خود قرار دهد. جوانانی که مطمئناً بعد‌ها قهرمانان و افتخارآفرینان ملی و البته نماد موفقی از یک فرد بسیجی می‌شوند.

فکر می‌کنید برگزاری مسابقات و تورنمنت‌ها در هفته بسیج تا چه اندازه می‌تواند به تشویق جوانان بسیجی به حضور در ورزش و تیمداری بسیج در رشته‌های مختلف بینجامد؟
باید در مورد بسیج یک حرکت جمعی انجام شود و همه همراه باشند. نباید به باشگاه‌هایی، چون مقاومت به دید نظامی نگاه کرد. من شخصاً در این باشگاه حضور داشتم و نگاه همه کاملاً ورزشی بود با تأکید به اصول اخلاقی که حرف اول ورزش است. برای حضور مستمر و قوی بسیج در ورزش باید جلسات کارشناسی برگزار شود. بدون شک بسیاری از ارگان‌ها در هفته بسیج مسابقاتی را برگزار خواهند کرد، اما برگزاری مسابقات مقطعی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. این حضور باید دائمی و مستمر باشد تا بتواند تأثیر و نتیجه‌ای را که باید داشته باشد. تأثیری که با توجه به امکانات و پتانسیل بسیج می‌تواند بسیار مثبت و شگرف باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار