گرمای شدید و عواقب آن برای سلامت بدن
کد خبر: 1070065
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UN7
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
گرمایش جهانی با خطر بیشتر حوادث ناگوار قلبی عروقی، به ویژه برای بزرگسالان مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، همراه است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به نقل از ساینس دیلی، محققان پیش‌بینی می‌کنند که رویداد‌های گرمایی شدید، مانند امواج گرمایی، از لحاظ فراوانی، شدت و مدت افزایش یابند.

گرمای شدید سلامت انسان را به خطر می‌اندازد و خطر ابتلاء به بیماری و مرگ و میر را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به ۷۰۰۰۰ مرگ ناشی از موج گرمای اروپا در سال ۲۰۰۳ و ۵۵۰۰۰ مرگ ناشی از موج گرمای روسیه در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

فاکتور‌های پرخطر برای بستری شدن در بیمارستان ناشی از گرما شامل سن، بیماری‌های مزمن، انزوای اجتماعی، مصرف برخی دارو‌ها و عدم دسترسی به تهویه مطبوع است. در میان بیماری‌های مزمن، بیماری‌های قلبی عروقی اغلب به عنوان یک عامل خطر برای بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از گرما شناخته می‌شوند.

دکتر «دانیل گاگنون»، نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه مونترال کانادا، توضیح داد: «طبق گزارش اخیر هیئت بین المللی تغییرات آب و هوا، دمای جهانی با سرعتی بیشتر از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود در حال افزایش است و تعداد روز‌های گرمای شدید در اکثر مناطق خشک به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. اگرچه هنوز دلایل آن را به طور کامل درک نکرده‌ایم، اما افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ در اثر گرمای شدید هستند.»

نویسندگان یک بررسی جامع از مطالعات اپیدمیولوژیک مبتنی بر شواهد انجام دادند و به ارتباط ثابتی بین گرمای شدید و خطر بیشتر پیامد‌های نامطلوب قلبی عروقی پی بردند. بررسی‌ها نشان داد امواج گرما به طور قابل توجهی خطر مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.

به گفته گاگنون: «اگرچه اثرات گرمای شدید بر رویداد‌های نامطلوب قلبی عروقی در زمینه گرمازدگی توضیح داده شده است، اما این احتمال وجود دارد که قرار گرفتن در معرض گرما نیاز به اکسیژن میوکارد قلب را افزایش دهد.»

نویسندگان این احتمال را در نظر می‌گیرند که قرار گرفتن در معرض گرما فشار زیادی به قلب افراد مبتلا به بیماری قلبی وارد می‌کند و قرار گرفتن در معرض گرما خطر تشکیل لخته‌های خون را در رگ‌های خونی تأمین کننده قلب افزایش می‌دهد.

تحقیقات اخیر از استفاده از پنکه برقی، خیس کردن پوست و غوطه ور کردن پا‌ها در آب به عنوان جایگزین‌های ساده برای تهویه مطبوع برای خنک ماندن در هنگام گرمای شدید حمایت می‌کند.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار