انقلاب ایران در واکسیناسیون
کد خبر: 1065418
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TAA
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰

وزیر بهداشت با اشاره به رتبه نخست ایران از نظر سرعت واکسیناسیون در دنیا گفت که با این حجم از واکسیناسیون انجام شده، دلهره و نگرانی بابت اوج‌گیری موج ششم نداریم. وی در عین حال تأکید کرده که اگر مردم پروتکل‌ها را رعایت نکنند، زحمات ما نتیجه نخواهد داد. تاکنون نزدیک به ۷۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده و حدود ۱۱۰ میلیون دوز هم به کشور وارد شده‌است. در دو هفته آینده هم حدود ۳۰ میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در حاشیه مراسم تقدیر از برترین‌های کنکور تجربی در مشهد اعلام کرد که در یک هفته بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز، یعنی به اندازه کل کشور‌های همسایه، واکسن تزریق کردیم! همچنین در عرض دوماه اخیر ۶۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده که این یک کار انقلابی به‌حساب می‌آید.
بیمارستان‌ها در آماده‌باش قرار دارند
بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در طول شبانه روز منتهی به ظهر جمعه، ۱۹۷ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲۳ هزار و ۶۹۵ نفر رسید. در همین بازه زمانی و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۸۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزارو۵۹۱ نفر از آن‌ها بستری شدند.
وزیر بهداشت روز گذشته در مشهد با اشاره به رتبه نخست ایران از نظر سرعت واکسیناسیون در دنیا گفت: با این حجم از واکسیناسیون انجام شده دلهره و نگرانی بابت اوج‌گیری موج ششم نداریم. در یک هفته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز، یعنی به اندازه کل کشور‌های همسایه، واکسن تزریق کردیم. همچنین در عرض دو ماه ۶۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده که این یک کار انقلابی به حساب می‌آید.
بهرام عین‌اللهی افزود: مطالعات علمی در دنیا نشان داده واکسیناسیون در کاهش مرگ‌ومیر مؤثر است. منتها یک تصور غلط میان برخی از مردم وجود دارد که فکر می‌کنند تزریق واکسن به معنای تمام شدن کروناست. از مردم تقاضا دارم که از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم نگرانی زیادی برای موج بعدی نداشته باشیم. برای موج ششم تمهیدات لازم انجام گرفته و بیمارستان‌ها در حال آماده‌باش قرار دارند.
وی عنوان کرد: اگر مردم پروتکل‌ها را رعایت نکنند، زحمات ما نتیجه نخواهد داد. از مردم تقاضا دارم پروتکل‌ها را رعایت کنند تا موج بعدی از موج پنجم سبک‌تر باشد. هدف اصلی ما کاهش میزان مرگ‌ومیر است. یکی از دلگرمی‌های بزرگ ما تولید داخل است که در حال شتاب‌گیری است و در آینده می‌تواند نیاز‌های بعدی را تأمین کند.
بازگشایی مدارس با وسعت بیشتر
روز گذشته سخنگوی آموزش و پرورش هم خبر داد که از گروه سنی دانش‌آموزی ۶۰ درصد و در بین معلمان و کارکنان هم ۸۵ درصد واکسینه شده‌اند. بر همین مبنا وزارت آموزش و پرورش با توجه به هماهنگی‌های کاملی که با وزارت بهداشت و آموزش پزشکی دارد، اقدام به بازگشایی حضوری مدارس به صورت تدریجی و برنامه‌ریزی‌شده کرده‌است.
علیرضا کمرئی در گفتگو با صداوسیما افزود: از ابتدای مهرماه در مناطق روستایی و در مناطق کم جمعیت بازگشایی مدارس انجام شد و الان ۳ الی ۵/۴ میلیون نفر در زمره گروهی قرار گرفتند که می‌توانند فعالیت حضوری داشته باشند، البته این موضوع شامل مناطق روستایی می‌شود.
وی بیان کرد: فعلاً بازگشایی شامل مدارس کم جمعیت می‌شود و بر اساس گروه‌بندی به تدریج مدارس به صورت حضوری فعالیتشان را آغاز خواهند کرد، نیمه دوم آبان ماه فرایندی است که با شرایطی که در کشور حاکم خواهد شد و دریافتی که از مراجع بهداشتی خواهیم داشت، بازگشایی را با وسعت بیشتر انجام خواهیم داد، اما در این زمینه تابع سیاست‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، روند فعالیت حضوری را با توجه به دستورالعمل‌هایی که صادر می‌شود کند یا تند خواهیم داشت.
فقط ۱۵ روز آینده را می‌توان پیش‌بینی کرد
محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم در اظهار نظر جالبی در گفتگو با شبکه دوم سیما، با بیان اینکه در مورد کرونا فقط می‌توان ۱۵ روز آینده را پیش‌بینی کرد، گفت: پس از آن هر لحظه ممکن است کرونا و شرایط کرونایی دستخوش تغییر شود. اینکه با پیدا شدن واکسن، کرونا از بین خواهد رفت هم قابل تکیه و پیش‌بینی نیست، زیرا هر گونه تغییر ژنتیکی روی کرونا ویروس می‌تواند واکسن‌ها را ناکار‌آمد کند.
پویش جهادی واکسیناسیون شهروندان تهرانی در پایگاه‌های ثابت و سیار شهرداری هم که با شعار «تهران دوباره جان می‌گیرد» از ابتدای مهرماه آغاز شده‌بود، وارد مرحله دوم اجرایی شد.
مرحله دوم پویش جهادی واکسیناسیون شهروندان تهرانی در پایگاه‌های ثابت و سیار شهرداری تهران، در قالب ۲۲ اتوبوس سیار، ۲۲ ایستگاه مترو و ۲۲۰ مسجد به منظور رفاه حال شهروندان و تسریع در واکسیناسیون از روز جمعه آغاز شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار