دولت در کنار، ولی نعمت
کد خبر: 1060711
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RwF
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
خواستن، کنده‌شدن، برخاستن، رفتن، فرود‌آمدن و ایستادن رئیس کشور مقابل یک کپر در منتهی‌الیه گوشه جنوب شرقی کشور چند منفعت دارد؛ اول آنکه خود او هرچند درباره وجود چنین جا‌هایی در کشور چیز‌هایی شنیده باشد، دیدن آن برای یادآوری ماندگارتر از شنیدن است.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: خواستن، کنده‌شدن، برخاستن، رفتن، فرود‌آمدن و ایستادن رئیس کشور مقابل یک کپر در منتهی‌الیه گوشه جنوب شرقی کشور چند منفعت دارد؛ اول آنکه خود او هرچند درباره وجود چنین جا‌هایی در کشور چیز‌هایی شنیده باشد، دیدن آن برای یادآوری ماندگارتر از شنیدن است. رئیس‌جمهور باید در بزنگاه‌هایی این مکان‌ها را به خوبی به یاد بیاورد. دوم آنکه مردم ایران نیز به‌ویژه آنان‌که سهم بیشتری را از یارانه پنهان ۶۳ میلیارد دلاری سوخت می‌برند، خواهند فهمید برخی از ایرانیان حتی یک قران از آن یارانه به جیبشان نمی‌رود با آنکه باید سهم برابری داشته باشند. سوم اینکه اگر رئیس‌جمهور نرود، شاید «هیچ‌وقت، هیچ‌یک» از مدیران استانی به این جور کپر‌ها سرنکشند! این دسته از مدیران به یک تئوری قدیمی آویزانند که می‌گوید کپرنشینان یا حاشیه‌نشینان اگر به یکباره به محیطی جدید مثل یک شهر یا روستای مدرن منتقل شوند، بعد از مدتی آنجا را هم به کپر تبدیل می‌کنند و این معضل ریشه فرهنگی دارد نه اقتصادی. این فرضیه البته ابطال شده است، اما برخی مدیران برای توجیه فقر مفرط در اطراف خود همچنان به آن متوسل می‌شوند. چهارمین فایده چنین بازدید‌هایی احساس نزدیکی مردم به دولت است که به تنهایی بسیاری از آلام آنان را تسکین می‌دهد. پیش از انقلاب اسلامی و چند دهه قبل از آن بیشتر مردم ایران روستانشین بودند و توقع زیادی از دولت‌ها نداشتند. اصولاً حیات و ممات مستقلی از حکومت‌ها داشتند. نه تولدشان جایی ثبت می‌شد، نه زندگی‌شان و نه مرگشان. هنوز از ثبت احوال در ایران صد سال نمی‌گذرد و مردمی که در روستا‌های دوردست عمر می‌گذراندند و آب، برق، گاز و خدمات بهداشتی مدرن نداشتند، توقعی هم از دولت‌ها نداشتند و شاید دیدن یک شاه یا رئیس حکومت، ترس و دلهره‌ای در جان آنان می‌افکند! اما اکنون بیشتر روستا‌های ایران اینترنت دارند و چه بسا از طریق لایو‌های مجازی حضور رئیس‌جمهور را در روستای کناری تماشا می‌کنند و از حکومت و رئیس آن توقع دارند و این‌گونه نیست که فقط چیزی در زمین بکارند یا دامی را بچرانند و چشم به محصول آن داشته باشند، بلکه از حق خود نسبت به درآمد‌های ملی سخن می‌گویند. نسبت ۷۰ به ۳۰ روستایی به شهری در قبل از انقلاب اکنون برعکس یعنی ۳۰ به ۷۰ و حتی کمتر شده است و هر شهروند ایرانی چه ساکن روستا، چه ساکن شهر، سهم خود را از درآمد‌های ملی دولت طلب می‌کند و دولت‌ها را مسئول زندگی خود می‌داند و برای همین حکومتداری در عصر جدید تا به این حد دشوار و تنش‌زا شده است و البته به همین دلیل توسعه و پیشرفت کشور‌ها تا به این حد شتاب گرفته است. به این ترتیب حضور یک رئیس‌جمهور در کنار یک کپر معنای خود را دارد و دیگر نمی‌توان مانند صد سال پیش شاهانه و در کاخ‌های نیاوران و سعدآباد کشور را اداره کرد.

در عصر حمل‌و‌نقل سریع و وسایل ارتباط‌جمعی، کشور‌ها و دولت‌ها کوچک و مردم به یکدیگر نزدیک شده‌اند. حکومت کردن در چنین عصری با تبعیض‌های قرون وسطایی و منش عصر سلاطین، ممکن نیست. ریشه‌کنی تبعیض و فقر، بیشتر از آنکه وظیفه دولت‌ها باشد، حق مردم است. اگر دولت‌ها رفاه را حق مردم بدانند، چه بسا مردم در شرایط دشوار و برای همراهی با دولت و حکومتی که اصل حق آنان را می‌پذیرد، از بخشی از حق خود بگذرند یا بپذیرند که آن را با تأخیر دریافت کنند، اما اگر دولتی حق رفاه مردم را به رسمیت نشناخت و فقط به شکل شعاری و در زمان‌های خاص به وظیفه خود دولت اشاره کرد، در آن صورت چه بسا در مقطع دیگری بگوید وظیفه دولت، حفظ آبروی بین‌المللی کشور و نشان دادن ویترینی از پیشرفت‌هاست و رفتن به یک کپرنشین و جهانی کردن تصاویر آن، خلاف مصلحت ملت و کشور است! و با این منطق دیگر پای هیچ رئیس و وزیر و وکیلی به میان محرومان باز نمی‌شود و هرچه هست در سالن‌های شیک همایش و مراکز لوکس و با لوکیشن‌های مدرن پیش می‌رود.
این است که دیدار با کپر‌نشین‌ها را ارج باید نهاد و باید علی‌گونه حکومت کرد و برای هر ریال بیت‌المال، قرار درست گذاشت و هر قراری غیر از منافع عموم مردم را به هم ریخت و زیر میز اشرافیت دولتی زد که این کار مرد عمل و مرد خدا می‌خواهد. سفر به استان‌ها برای شناخت مشکلات مردم
رئیس‌جمهور پنج شنبه در سفری دو روزه و از پیش اعلام نشده به سیستان و بلوچستان رفت تا دومین سفر استانی خود پس از خوزستان را به این منطقه اختصاص دهد و از نزدیک در جریان مشکلات و محرومیت‌های این استان قرار گیرد.
آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی که در این سفر وزیران کشور، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس دفتر رئیس‌جمهور او را همراهی می‌کردند، در بدو ورود به چابهار به اسکله صیادی کنارک رفت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف آن با صیادان و ماهیگیران حاضر در این اسکله صیادی گفتگو کرد.
رئیس‌جمهور سفر به استان‌ها را یکی از برنامه‌های دولت عنوان کرد و گفت: سفر رئیس‌جمهور و اعضای دولت به استان‌ها با هدف آشنا شدن با مسائل و مشکلات مردم، مدیران مناطق و به‌ویژه شناخت ظرفیت‌های اقتصادی است که می‌تواند در جهت ایجاد اشتغال، رونق تولید، رفع مشکلات مردم به‌ویژه فقرا و محرومان در استان‌ها فعال شود. رئیسی در بدو ورود به چابهار، از سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور نام برد و افزود: نمی‌توانم واژه محروم را در مورد این استان به کار ببرم، اما در هر صورت اینجا به رغم برخورداری‌های بسیاری که دارد، محرومیت‌هایی هم دارد که حتماً می‌تواند با تلاش همه مسئولان و پیگیری دولت برطرف شود.
حضور در جمع کپرنشینان مرادآباد
رئیس‌جمهور در ادامه بازدید‌های میدانی خود در نخستین روز از سفر استانی سیستان و بلوچستان به منطقه محروم مرادآباد چابهار رفت و از طرح ساماندهی مسکن کپرنشینان این منطقه و روند پیشرفت کار پروژه ساخت یک هزار واحد مسکونی برای محرومان بازدید کرد. رئیسی پس از بازدید از پروژه یک هزار واحدی مسکن و گفتگو با دست اندرکاران آن، با حضور در منطقه کپرنشینی مرادآباد به طور مستقیم با مردم این منطقه محروم به گفتگو نشست و از نزدیک از مشکلات و نارسایی‌های این منطقه مطلع شد. رئیس‌جمهور ساماندهی وضعیت مسکن ساکنان محله محروم مرادآباد را مورد تأکید قرار داد و گفت:کپرنشینی به هیچ وجه شکل مطلوبی برای زندگی و وضعیت مطلوبی برای مردم نیست و سامان دادن وضعیت این بخش از هموطنان‌مان بسیار اقدام پسندیده‌ای است که برای مجریان و بانیان آن برکات دنیوی و اخروی فراوانی دارد. دکتر رئیسی با قدردانی از خدمات و اقدامات ارزشمند و خداپسندانه مجموعه بسیج و سپاه در بخش‌های مختلف از جمله ساخت مسکن برای محرومان جامعه اظهار داشت:وزیر راه و شهرسازی در دولت با همکاری نیرو‌های بسیجی و سپاهی برای کمک به بهبود وضعیت معیشت و زندگی مستضعفان و محرومان سیستان و بلوچستان از هیچ اقدام و خدمتی فروگذار نخواهند کرد.
وضعیت کپرنشینی باید تا پایان سال سامان بگیرد
رئیس‌جمهور پنج شنبه شب با حضور در مزار شهدای مدافع امنیت چابهار، با قرائت فاتحه به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.
رئیسی همچنین شامگاه پنج شنبه با نمایندگان اقشار مختلف مردم، نخبگان، علمای شیعه و سنی و مدیران شهرستان چابهار دیدار کرد. رئیس‌جمهور در این دیدار با بیان اینکه بنا داریم هر آنچه در سفر‌های استانی مطرح می‌شود، پیگیری شده و مردم از نتایج آن مطلع شوند، گفت: یکی از مسائلی که امروز برای ما بسیار ناراحت‌کننده بود، وضع کپرنشینان اطراف شهرستان بود که در جمع‌شان حضور یافتیم. باید سریعاً اقدامی صورت بگیرد و حداکثر تا پایان سال وضعیت به شکلی سامان یابد. دکتر رئیسی در ادامه با بیان اینکه سواحل مکران دروازه ورودی ایران به بسیاری از کشور‌های دنیاست، تصریح کرد: سواحل مکران بسیار جایگاه حساس و مهمی دارد. باید ساز و کار و مرکزیت فعالی برای عمران و آبادی این منطقه وجود داشته باشد که مسئولیت این موضوع را به عهده بگیرد. حضور در جمع نمازگزاران مسجد امام حسین چابهار از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهور در برنامه‌های شامگاهی وی بود. دکتر سید ابراهیم رئیسی طی سخنانی در این جمع مردمی با بیان اینکه در منطقه سیستان و بلوچستان تلاش‌ها و اقدامات زیادی شده است و کار‌های زیاد دیگری نیز باقی مانده که باید انجام شود، گفت: قطعاً فقر و تبعیض برای ملت عزیز ما پسندیده نیست.
حل مشکل آب زابل در اولویت اقدامات دولت
رئیس‌جمهور صبح جمعه و در دومین روز از سفر به سیستان و بلوچستان وارد شهرستان زابل شد و در بدو ورود به خاطر امکانپذیر نبودن دیدار‌های مردمی به خاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از مردم استان عذرخواهی کرد. رئیس‌جمهور مشکل آب را یکی از دغدغه‌ها و مسائل مهم منطقه زابل دانست و افزود: قبل از اینکه به استان سفر کنیم، با همکاران دولت نشست‌هایی برای بررسی راهکار‌های رفع این مشکل داشتیم.
اختیارات و امتیازات ویژه به استان‌های محروم
رئیسی در ادامه گفت: مقرر کرده‌ایم برای حل مشکلات استان‌های محروم، اختیارات و امتیازاتی به استاندار تفویض شود تا بتوان مشکلات این استان‌ها را با فوریت و سرعت بیشتری حل و فصل کرد و سیستان و بلوچستان جزو همین استان‌ها است.
رئیس‌جمهور پس از ورود به زابل درحضوری از پیش اعلام نشده به میان مردم روستای ملاعلی در منطقه مرزی ایران و افغانستان رفت و با اهالی این روستای دورافتاده دیدار و گفتگو کرد. رئیسی همچنین به صورت هوایی از چاه نیمه‌های زابل و محدوده‌های مرزی این استان بازدید کرد.
دکتر رئیسی در ادامه بازارچه‌های مرزی را از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه برشمرد و گفت: دستگاه‌های مسئول باید برای ایجاد و رونق این بازارچه‌ها تدبیر کنند. رئیس‌جمهور افزود: مرز‌های ایران با همسایگان باید مرز اقتصادی، تعامل و مبادله باشد تا بتواند به توسعه مناطق مرزی، ارتقای امنیت و بهبود معیشت و رفاه مرزنشینان منجر گردد.
رئیس‌جمهور همچنین ظهر دیروز در ادامه برنامه‌های سفر به سیستان و بلوچستان با حضور سرزده در جمع عزاداران حضرت زین‌العابدین (ع) در میدان امام حسین زابل طی سخنانی با بیان اینکه اعتبارات لازم برای افزایش بهره‌وری چاه‌نیمه‌ها تأمین شده و از همین فردا (شنبه) این کار می‌تواند آغاز شود، ادامه داد: درباره گازرسانی به استان نیز با پیگیری که انجام شده به زودی مشعل گاز در منطقه سیستان روشن خواهد شد. همچنین اتصال راه‌آهن زاهدان به زابل و شبکه مواصلاتی ریلی کشور، در دستور کار است. وزیر راه با بررسی‌های قبلی در این خصوص به منطقه آمده و مصمم است که این کار را با سرعت به پیش ببرد. رئیس‌جمهور اضافه کرد: نکته دیگر مسئله حق‌آبه منطقه است که نه ما از آن می‌گذریم و نه مردم از آن خواهند گذشت، اما احقاق این حق نیازمند دیپلماسی فعال است تا این حق مسلم مردم منطقه احیا شود.
باید اعتماد مردم را با خدمت صادقانه بازسازی کرد
رئیس‌جمهور عصر دیروز در همایش سران طوایف، نخبگان، علما و خانواده شهدای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در این سفر نتوانسته است با مردم سیستان و بلوچستان دیدار عمومی داشته باشد، اظهار تأسف کرد.
رئیسی با بیان اینکه مردم از محرومیت ها، فقر و بیکاری گله‌مند هستند باید گام‌هایی مهم برداشت شود تا مشکلات برطرف شود، افزود‌: این استان ظرفیت‌های خدادادی فراوانی دارد، از جمله سواحل مکران که اقتصاد دریایی باید فعال شود که می‌تواند هم راهی برای اشتغال باشد و هم موجب رونق اقتصاد گردشگری می‌شود. با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری بر توجه ویژه به سواحل مکران، در چابهار باید خدمات زیاد و ویژه‌ای را انجام داد و در این راستا، در اولین گام سازمان عمران مکران فعال خواهد شد.
رئیسی با بیان اینکه در این سفر برنامه‌ریزی خواهد شد که وضعیت حاشیه‌نشینی چابهار با یک اقدام سریع در بسیج سازندگی به زودی سروسامان گیرد تأکید کرد‌: برای مسکن مردم در سیستان و بلوچستان هم به زودی تصمیم‌گیری خواهد شد تا شاهد تحول باشیم. نیرو‌های جهادی کار‌های بسیاری در سیستان و بلوچستان کردند و قدردان تلاش نیرو‌های مسلح و نیرو‌های مردمی و نهاد‌های انقلابی هستیم.
رئیسی با بیان اینکه کسب و کار مردم دچار آسیب شده است، افزود‌: آنچه مهم است اعتماد مردم است که خدشه‌دار شده که باید این اعتماد بازسازی شود و راه آن در خدمت صادقانه به مردم است. وی ادامه داد: مردم این استان نشان دادند که برای رفع کمبود‌ها و کاستی‌ها آماده همیاری هستند و تلاش آنان در این راه با همه مشکلات جامعه و تهدید‌ها و تحریم‌ها مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت ملی در نظام مقدس جمهوری اسلامی، ستودنیست. وی تأکید کرد: گروه‌های معاند در تلاش هستند امنیت را خدشه دار کنند، اما ایستادگی مردم پای نظام جمهوری اسلامی همیشه ثابت کرده است، مردم آماده خطر کردن برای حفظ امنیت برای ایران اسلامی هستند. رئیس‌جمهور ادامه داد: ما هیچ زمان اجازه ندادیم که کشور ما جایی برای ناامنی برای کشور‌های منطقه شود، ایران اسلامی برای امنیت تلاش کرده و حضورش در منطقه هم امنیت ساز بوده است.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۲
0
0
اگه مردم ولی نعمت بودند این وضعشان نبود
الان کارتون گیره مردم ولی نعمت شدن
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
0
0
از اول انقلاب تا حالا تمام رییس جمهور ها رفتند سیستان و بلوجستان و اشک تمساح ریختند و تا بایان دورهشان دیگر با انجا نزاشتند و هرجه دروغ و وعده گفتند تماما فراموش شد. حالا نوبت رییسی رسیده است.
بعد از 2 سال نمیدانستید خانه های کبری وجود دارند و جرا کاری نکردید؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار