جنجال افشای تخلف بی‌بی‌سی در مصاحبه با پرنسس دایانا
کد خبر: 1049019
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Otf
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
خبرنگار بی‌بی‌سی برای قانع کردن دایانا به شرکت در مصاحبه به جعل سند دست زده است و مدیران بی‌بی‌سی هم در تحقیق از او به وظایفشان عمل نکردند و تخلف خبرنگارش را لاپوشانی کرده‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی برای قانع کردن دایانا به شرکت در مصاحبه به جعل سند دست زده است و مدیران بی‌بی‌سی هم در تحقیق از او به وظایفشان عمل نکردند و تخلف خبرنگارش را لاپوشانی کرده‌اند.
یک تحقیق درباره مصاحبه جنجالی‌ بی‌بی‌سی با دایانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا، می‌گوید این مؤسسه رسانه‌ای نتوانسته به «‌رعایت معیارهای امانتداری و شفافیت‌» پایبند باشد و از جمله تخلف خبرنگار خود در این زمینه را لاپوشانی کرده است. ویلیام و هری، فرزندان دایانا و چارلز، ولیعهد بریتانیا، از عملکرد بی‌بی‌سی در این زمینه ابراز تأسف کرده‌اند. بی‌بی‌سی از جمله رسانه‌های دولتی انگلیس و حامی ملکه و سلطنت در این کشور به شمار می‌رود که اخبار مربوط به زندگی شخصی خانواده سلطنتی را به جزئی‌‌ترین شکل پوشش می‌دهد.
شاهزاده ویلیام گفته این تنها «‌یک خبرنگار خودسر‌» نبود که در حق مادر او بدی کرد، بلکه مدیران بی‌بی‌سی هم به وظیفه خود عمل نکردند. او گفته آن مصاحبه به رابطه پدر و مادرش ضربه زد. شاهزاده هری هم به طور جداگانه گفته «‌فرهنگ سوءاستفاده از افراد و اقدامات غیراخلاقی‌» در رسانه‌‌ها سرانجام به مرگ مادرش ختم شد. او گفته چنین اقداماتی به یک رسانه و یک خبرنگار محدود نبود و همچنان نیز وجود دارند. مارتین بشیر، خبرنگاری که با دایانا مصاحبه کرد و همچنین بی‌بی‌سی، برای اشتباه‌هایشان عذرخواهی کرده‌اند. بی‌بی‌سی گفته باید پیش از این تلاش بیشتری برای کشف حقیقت انجام می‌داد.
دایانا اسپنسر در سال ۱۹۸۱ با چارلز ولیعهد بریتانیا ازدواج کرد. او در سال ۱۹۹۲ از چارلز جدا شد و در سال ۱۹۹۶ آنها از یکدیگر به طور رسمی طلاق گرفتند. در سال ۱۹۹۵ دایانا مصاحبه‌ای اختصاصی به بی‌بی‌سی داد که یک موفقیت رسانه‌ای بزرگ بود. تا آن زمان هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی با چنان صراحتی درباره زندگی خود و روابط خانوادگی‌شان صحبت نکرده بودند. در این مصاحبه دایانا اذعان کرد که رابطه‌ای خارج از ازدواج داشته است. گفت رابطه چارلز با کامیلا پارکر (همسر کنونی چارلز) باعث شده او احساس بی‌ارزش بودن بکند. گفت انگار در «‌ازدواجی سه نفره‌» است! از پرخوری عصبی و خودزنی خودش پرده برداشت. این موضوع را پیش کشید که شاید چارلز نتواند خود را با زندگی جدید به عنوان شاه تطبیق دهد. کارکنان چارلز را متهم کرد که علیه او کارزاری به راه انداخته‌اند.
بیش از ۲۰ میلیون نفر این مصاحبه را نگاه کردند و آن یک پدیده رسانه‌ای بزرگ شد. کمی پس از آن ملکه الیزابت به چارلز و دایانا نوشت که از هم طلاق بگیرند.
دایانا در سال ۱۹۹۷ در یک تصادف رانندگی در پاریس جانش را از دست داد. تصادف در حالی رخ داد که راننده سعی می‌کرد با سرعت از دید عکاسانی که در تعقیب‌شان بودند خارج شود و در این حین مهار خودرو را از دست داد و به یک ستون بتونی کوبید. در این تصادف دودی الفاید، پسر یک میلیاردر مصری که دایانا را در تعطیلاتی همراهی می‌کرد و هنری پل، راننده آنها هم کشته شدند. بسیاری تصادف او را مشکوک دانستند.
تخلف مصاحبه چه بود؟
درباره مرگ مشکوک وی، فرضیات متعددی در این سال‌ها در رسانه‌های مختلف جهان منتشر شده اما موضوع کنونی، مرگ مشکوک او نیست بلکه نقشی است که بی‌بی‌سی در سرنوشت نهایی وی و تغییر مسیر سیاست در خانواده سلطنتی داشته است. بی‌بی‌سی برای وادار‌سازی دایانا برای حضور در برنامه پاناروما، یک سری اسناد بانکی جعل کرده بود. بر اساس این اسناد و شاهدان، مارتین بشیر تهیه‌کننده آزاد که برای بی‌بی‌سی برنامه تهیه می‌کند با جعل دو سند بانکی مبنی بر نقل و انتقال پول از سوی محافظان شخصی دایانا و مأموران امنیتی بریتانیا، او را ناگزیر کرده‌اند که در گفت‌وگویی بی‌سابقه با این شبکه تلویزیونی حاضر شود. در واقع با استناد به این دو سند جعلی به پرنسس دایانا گفته شده که مأموران امنیتی بریتانیا با انتقال مبالغی به محافظان شخصی وی، به صورت پیوسته اطلاعاتی را از ارتباطات شخصی وی با دیگران اخذ کرده‌اند و او بهتر است برای مقابله با آن جریان، با حضور در برنامه پاناروما از خودش دفاع کند.
لرد دایسون، قاضی بازنشسته تحقیق درباره مصاحبه جنجالی دایانا را به عهده داشته است. بر این مبنا مارتین بشیر صورتحساب‌‌هایی دستکاری‌شده را به ارل اسپنسر، برادر دایانا نشان داد که به غلط این طور جلوه می‌دادند که افرادی برای تعقیب پرنسس دایانا استخدام شده‌اند. گزارش لرد دایسون می‌گوید که مارتین بشیر بعدتر در این رابطه صداقت به خرج نداد و مدیران بی‌بی‌سی هم در تحقیق از او به وظایف‌شان عمل نکردند. در این گزارش آمده که بی‌بی‌سی تخلف خبرنگارش را لاپوشانی کرده است. بر این مبنا با وجود آنکه مدیران ارشد بی‌بی‌سی در سال ۱۹۹۶ از دروغگویی مارتین بشیر درباره اسناد جعلی مطلع بودند، روابط عمومی بی‌بی‌سی همچنان او را «‌مردی صادق و شریف‌» توصیف کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار