محك بلندقامتان و آلكنو در ريميني
کد خبر: 1048686
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OoI
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
ليگ ملت‌هاي 2021 واليبال بعد از 2 سال برگزار مي‌شود
تيم ملي واليبال قبل از حضور در بازي‌هاي المپيك توكيو يك تورنمنت مهم ديگر را در پيش دارد. ليگ ملت‌ها رويدادي است كه 7 خردادماه آغاز مي‌شود و 16 تيم برتر دنيا رودرروي هم قرار مي‌گيرند. هر يك از اين تيم‌ها از حضور در ايتاليا هدف خاصي دارند، يكي به دنبال محك زدن تيم جوانش است، ديگري براي گرفتن بهترين نتيجه مي‌آيد و تيم ما هم به گفته سرمربي خود به اين بازي‌ها به چشم بازي تداركاتي قبل از المپيك نگاه مي‌كند. فدراسيون جهاني بعد از لغو رقابت‌هاي 2020 تلاش مي‌كند ليگ 2021 را با اعمال محدوديت‌هاي شديد در يك حباب امن برگزار كند تا تيم‌ها و اعضاي آنها با كمترين مشكل و به دور از ويروس كرونا مسابقات را پشت سربگذارند.
شيوا نوروزي

سرویس ورزشی جوان آنلاین: تيم ملي واليبال قبل از حضور در بازي‌هاي المپيك توكيو يك تورنمنت مهم ديگر را در پيش دارد. ليگ ملت‌ها رويدادي است كه 7 خردادماه آغاز مي‌شود و 16 تيم برتر دنيا رودرروي هم قرار مي‌گيرند. هر يك از اين تيم‌ها از حضور در ايتاليا هدف خاصي دارند، يكي به دنبال محك زدن تيم جوانش است، ديگري براي گرفتن بهترين نتيجه مي‌آيد و تيم ما هم به گفته سرمربي خود به اين بازي‌ها به چشم بازي تداركاتي قبل از المپيك نگاه مي‌كند. فدراسيون جهاني بعد از لغو رقابت‌هاي 2020 تلاش مي‌كند ليگ 2021 را با اعمال محدوديت‌هاي شديد در يك حباب امن برگزار كند تا تيم‌ها و اعضاي آنها با كمترين مشكل و به دور از ويروس كرونا مسابقات را پشت سربگذارند.

اولين حضور مرد باتجربه
انتخاب سرمربي جديد بعد از رفتن ايگور كولاكوويچ طولاني شد و فدراسيون بعد از سبك و سنگين كردن گزينه‌هاي مختلف نهايتاً رأي به آمدن ولاديمير آلكنو داد. در حالي كه سهميه المپيك را با كولاكوويچ به دست آورديم اما شيوع كرونا و تعويق يكساله المپيك باعث شد بعد از سه سال قرارداد اين مربي فسخ شود. مرد روس هم از ابتداي آذرماه رسماً به عنوان سرمربي ايران انتخاب شد و ماه گذشته براي اولين بار به تهران آمد. ميلاد عبادي‌پور، رضا عابديني، سعيد معروف، سيدمحمد موسوي، پوريا فياضي، محمدرضا حضرت‌پور، مسعود غلامي، امير غفور، صابر كاظمي، محمدجواد معنوي‌نژاد، علي‌اصغر مجرد، علي شفيعي، ميثم صالحي، محمدطاهر وادي، آرمان صالحي، اميرحسين اسفنديار و برديا سعادت نفرات دعوت شده به اردو هستند. آلكنو كه قبلاً در تيم زنيت سرمربي سعيد معروف بوده تجربه كسب مدال طلاي المپيك لندن را با تيم ملي روسيه در كارنامه دارد و انتظار مي‌رود توانايي‌هايش را اين بار با تيم كشورمان در المپيك توكيو نشان دهد. او يك مدال طلا، يك برنز و يك مقام چهارمي در المپيك را به عنوان سرمربي به دست آورده است. جديت و سختگيري از جمله خصيصه‌هاي اين مربي است كه در تمرينات به وضوح قابل مشاهده است.

15 بازي سخت
ديدارهاي تيم ملي با رويارويي با ژاپن شروع مي‌شود. بلندقامتان كشورمان در اين دوره از ليگ ملت‌ها بايد به ترتيب با ژاپن، روسيه، هلند، كانادا، ايتاليا، بلغارستان، امريكا، صربستان، آلمان، استراليا، برزيل، اسلووني، لهستان و آرژانتين روبه‌رو ‌شوند. FIVB به خاطر پاندمي كرونا ليگ 2021 را به صورت متمركز برگزار مي‌كند. 16 تيم حاضر در ليگ 2021 به صورت دوره‌اي به مصاف هم مي‌روند و در نهايت چهار تيم برتر به فينال صعود مي‌كنند. كاهش تيم‌هاي صعودكننده به فينال از شش به چهار تيم كار را براي همه مدعيان سخت و رقابت را دشوارتر كرده است.

رقابتي تداركاتي
تيم ملي واليبال در حالي به شهر ريميني ايتاليا سفر مي‌كند كه هيچ بازي تداركاتي را پشت سرنگذاشته‌ است. در واقع آخرين رويدادي كه ملي‌پوشان اين رشته به ميدان رفته‌اند در سال 98 و قبل از شيوع كرونا بوده است. با لغو مسابقات در سال 99 ازجمله المپيك تيم ملي تشكيل نشد و بازيكنان تنها در تيم‌هاي باشگاهي بازي كردند. جدا از بازيكناني كه در تيم‌هاي داخلي بازي كردند تيم ملي از حضور چند لژيونر نيز بهره مي‌برد؛ اميرحسين توخته در اسلووني، ميلاد عبادي‌پور در لهستان، سعيد معروف در چين، موسوي در ايتاليا و معنوي‌نژاد در فرانسه بازي مي‌كنند. سرمربي تيم ملي قبل از اعزام تيم به ايتاليا صراحتاً اعلام كرد نتايج ليگ ملت‌ها مهم نيست و اين بازي‌ها براي تيم ملي ايران جنبه تداركاتي دارد.

آمار و ارقام
ليگ ملت‌ها در حقيقت همان ليگ جهاني است كه با تصميم فدراسيون جهاني واليبال در سال 2018 تغيير نام داد. با اينكه تيم كشورمان در قياس با مدعيان واليبال دنيا فرصت كمتري براي حضور در اين تورنمنت داشت اما در همين مدت كم نيز توانست نگاه جهان را به خود جلب كند. اوج شكوفايي واليبال ملي در زمان خوليو ولاسكو رقم خورد. در سال 2013 و در حالي كه ملي‌پوشان با هدايت سرمربي محبوب آرژانتيني موفقيت‌هاي زيادي كسب مي‌كردند، با كسب چهار پيروزي در رقابت‌هاي انتخابي براي نخستين بار جواز حضور در ليگ جهاني به ايران اهدا شد. در ليگ 2013 تيم واليبال دو بازي نخست برابر روسيه و صربستان را باخت اما پيروزي نفسگير مقابل صرب‌ها در بازي سوم چشم جهان را خيره كرد. پيروزي اصلي در مودنا برابر ايتاليا به دست آمد و بعد از آن هم ملي‌پوشان غلبه بر كوبا را جشن گرفتند تا تيم ملي ايران در نخستين حضور خود مقام نهم ليگ را از آن خود كند. در ادوار بعد همه رقبا به ايران به چشم يك رقيب جدي و خطرناك نگاه مي‌كردند. اوج هنرنمايي واليباليست‌هاي ما در ليگ 2014 رقم خورد؛ تيم ملي با عملكردي درخشان فراتر از انتظار ظاهر شد و پس از صعود به مرحله نهايي با قبول شكست از امريكا و ايتاليا رده چهارم ليگ جهاني را به خود اختصاص داد. در سه دوره بعدي تيم ملي به ترتيب عناوين هفتم، هشتم و يازدهم را به دست آورد. با شروع فرم جديد رقابت‌ها تيم ملي ايران در نخستين دوره ليگ ملت‌ها در مكان دهم جاي گرفت ولي در ليگ 2019 واليبال ملي دوباره قدرتش را نشان داد. تيم ايران با انجام 15بازي به صورت دوره‌اي در بين 16 تيم حاضر رتبه دوم را در مرحله مقدماتي به دست آورد. ايران، برزيل، روسيه، امريكا، فرانسه و لهستان شش تيم برتر حاضر در مرحله نهايي بودند كه در نهايت مقام پنجم اين دوره به تيم كشورمان رسيد. ليگ 2020 نيز به دليل شيوع كرونا لغو شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار