تدوین سند محرومیت زدایی درگز، کوهسرخ و زاوه
کد خبر: 1047685
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OY9
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی خبرداد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت:سند میان مدت محرومیت‌زدایی شهرستان‌های درگز، کوهسرخ و زاوه در حال تدوین است و در همین راستا طرح‌های عمرانی، اقتصادی و زیربنایی و نحوه اجرای آن‌ها در راستای مشارکت با دستگاه‌های معین بررسی می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در نشست بررسی طرح‌های عمرانی، اقتصادی و زیربنایی این سه شهرستان اظهار کرد: بنیاد برکت از سوی استاندار به عنوان معین محرومیت‌زدایی از شهرستان‌های درگز و کوهسرخ و شهرداری مشهد به عنوان معین محرومیت‌زدایی از شهرستان زاوه تعیین شده است.

سید کمال الدین میرجعفریان افزود: معین‌های محرومیت‌زدایی از شهرستان‌های کوهسرخ، زاوه و درگز خراسان رضوی ایجاد برخی اقدامات روبنایی، زیرساختی، ارائه خدمات اجتماعی، فعالیت‌های کارآفرینی و اشتغالزایی را در این شهرستانها برعهده می‌گیرند.

وی بیان کرد: ۱۵ شاخص محرومیت‌زدایی در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی شامل آب شرب، برق، گاز، قنوات، آبخیزداری، طرح هادی، راه، امکانات ورزشی، آموزشی و بهداشتی، زیرساخت‌های مخابراتی، پوشش صدا و سیما، طرح‌های اشتغالزایی و اقتصادی و طرح‌های مرتبط با خدمات شهری و روستایی احصا شده که مبنای مقایسه شهرستان‌ها و سطح برخورداری آنها در این حوزه‌ها با سایر شهرستان‌های استان و میانگین استانی و کشوری خواهد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: احصای شاخص‌های مزبور برای هر شهرستان، نیازهای آن را تبیین کرده و براساس آن طرح‌های عمرانی و اقتصادی تعریف و برآورد هزینه می‌شود سپس سهم دستگاه اجرایی و سهم معین از اجرای این طرح تعیین می‌گردد.

میرجعفریان افزود: فرمانداران درگز، کوهسرخ و زاوه باید طی نشستی با مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان، نمایندگان دفتر امور شهری و امور روستایی استانداری، نماینده معین محرومیت‌زدایی، نماینده مردم آن شهرستان در مجلس، اعضای شورای شهر و شورای روستا، براساس شاخص‌های تعیین شده مبتنی بر نیازهای شهرستان، طرح‌ها و سهم دستگاه یا معین از اجرای آن را تعیین و به جمع بندی نهایی در این زمینه برسند.

وی خاطرنشان کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده، باید سند توسعه میان مدت شهرستان‌های زاوه، درگز و کوهسرخ با محوریت فرمانداری تدوین و ابعاد توسعه در قالب تعیین شاخص‌ها در ۲ بعد عمرانی و اقتصادی برنامه‌ریزی شود.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: هفته آینده نشستی با فرماندار شهرستان‌های درگز، کوهسرخ و زاوه برگزار و نتایج نشست‌های شهرستانی آنها بر مبنای طرح‌های محرومیت‌زدایی بررسی می‌شود و در نهایت طرح‌ها جمع‌بندی و آماده ارایه به استاندار خراسان رضوی خواهد شد تا تصمیمات مقتضی برای اجرای آن و رفع محرومیت‌زدایی از این شهرستان‌ها گرفته شود. 

 

فرماندار کوهسرخ نیز در این نشست گفت: یکی از مهمترین موضوعات در حوزه زیرساختی و اجتماعی، ایجاد شغل است که ظرفیت‌های بخش‌های کشاورزی، دامپروری، معادن، طیور و گردشگری شهرستان کوهسرخ می‌تواند سهم به سزایی در اشتغالزایی داشته باشد.

 

رضا رمضانی افزود: در شهرستان کوهسرخ برای تکمیل زیرساخت‌ها به ویژه امکانات بهداشتی، آموزشی و راه روستایی به تزریق منابع مالی و برای درآمدزایی به ارایه آموزش به مردم به ویژه در خصوص کشت‌های گلخانه‌ای، دامپروری و طیور نیاز است.

 

وی با اشاره به ذخایر معدنی شهرستان کوهسرخ گفت: ۶۷ درصد از معادن حوزه ترشیز در شهرستان کوهسرخ قرار دارد که شامل ذخایر طلا، مس، کرومیت و خاک کاشی و نیازمند جذب سرمایه گذار است و هم اینک خاک کاشی این شهرستان خام فروشی می‌شود که در صورت فعال شدن کارخانه کاشی و سرامیک در این شهرستان، معدن خاک کاشی تا یک قرن پاسخگوی نیاز صنعت خواهد بود.

 

فرماندار زاوه نیز در این نشست گفت: اولویت این شهرستان برای محرومیت‌زدایی، تکمیل تجهیزات بیمارستان در حال ساخت، مرکز بهداشتی – درمانی روستایی و تکمیل مرکز جامع سلامت شهر دولت آباد است.

 

محمود صادقی افزود: ۹۸ درصد از روستاهای شهرستان زاوه زیرپوشش شبکه آب آشامیدنی قرار دارند و زاوه با فرسودگی شبکه‌های آب و کاهش دبی چاه‌های آب آشامیدنی مواجه است و ضرورت دارد خط انتقال از چاه حفر شده در این شهرستان هر چه سریعتر تکمیل شود.

 

وی اضافه کرد: ۹۰ درصد از مشاغل شهرستان زاوه در حوزه کشاورزی است و احیای قنوات در این شهرستان اهمیت زیادی دارد تا جمعیت روستایی حفظ و اقتصاد گردشگری تقویت شود.

 

فرماندار درگز نیز در این نشست به اقدامات بنیاد برکت به عنوان معین شهرستان اشاره و بیان کرد: بنیاد برکت طی ۱۴ ماه گذشته تاکنون به ۵۵۰ طرح اقتصادی در درگز ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده و ۵۵ میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری انجام داده است و ورود بنیاد در حوزه تقویت زیرساخت‌های درگز گره گشا است.

 

علی فراهی ابراز امیدواری کرد: موضوع خروج ۵۰ هکتار از حریم شهر درگز عملیاتی شود تا بنیاد برکت طرح گلخانه‌ای خود را اجرا کند زیرا ۵۰ هکتار گلخانه در ۵۰ هکتار زمین بزرگترین سرمایه گذاری در حوزه اشتغال شهرستان درگز خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی