روحانی: برای مصرف آب و برق مراعات کنیم/ ظرفیت سد‌ها خالی است
کد خبر: 1045885
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O57
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
رئیس‌جمهور گفت: سد‌های ما مثل پارسال نیست. ظرفیت سد‌های ما امروز خالی است. در بخش برق، برق‌هایی که برق‌آبی هستند امسال دچار مشکلاتی می‌شوند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نیرو، گفت:‌خوشحالم هر هفته به طور منظم شاهد افتتاح‌های مهم هستیم. ارزش افتتاح‌های امروز ۲۶۰۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: مسئله آب برای کشور ما بسیار مهم است. وقتی سدی افتتاح می‌شود و یا یک مرکز شیرین‌سازی کار خودش را آغاز می‌کند و یا کیفیت آب با تصفیه خانه بهبود پیدا می‌کند، دستاوری ارزشمندی بدست می‌آید. کشوری هستیم که همیشه با خشکسالی مواجه هستیم، متاسفانه ترسالی‌ها وقتی شروع می‌شود خیلی کوتاه است و خشکسالی‌ها متاسفانه طولانی هستند. امیدواریم که خداوند این خشکسالی که امروز شاهد هستیم، برای مدت طولانی برای مردم منطقه و مردم ایران عزیز مقرر نکرده باشد.

روحانی با بیان اینکه امسال با خشکسالی مواجه هستیم و منابع آبی که در اختیار ما از آسمان قرار می‌گیرد، ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: تقریبا دوران بارش‌ها رو به اتمام است و ما به سمت هوای گرم و تابستان می‌رویم، بنابراین همه ما امسال باید بیش از سال‌های گذشته برای مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم تا جایی که امکانپذیر است. سد‌های ما مثل پارسال نیست. بسیاری از ظرفیت سد‌های ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه‌های برق‌آبی ما مسلما امثال دچار مشکلاتی می‌شوند و ما باید ملاحظه بیشتری را داشته باشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه ما امسال باید بیش از سال‌های گذشته برای مصرف آب و برق مراعات کنیم، اظهار داشت: به هرحال سد‌های ما مثل پارسال نیست. ظرفیت سد‌های ما امروز خالی است. در بخش برق، برق‌هایی که برق‌آبی هستند امسال دچار مشکلاتی می‌شوند.

روحانی گفت: قبل از دولت یازدهم در بسیاری فراورده‌ها ما وارد کننده بودیم، در گازوئیل، و بنزین و حتی گاز را در فصل زمان وارد می‌کردیم. به اندازه مورد نیاز نداشتیم، اما امروز صادر کننده همه این‌ها هستیم. توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد، با اقدامات ارزشمندی که شرکت‌های دولتی و خصوصی انجام دادند به اهداف مهمی دست یابیم. همه اینا در سایه برجام بود. برجام توانست درآمد‌هایی را در اختیار ما قرار دهد، قبل از برجام برجام در نفت یک میلیون صادر می‌شد و قرا بود هر ۶ ماه ۲۰ درصد از ان کاهش پیدا کند، اما این نفت یک میلیونی بعد از برجام به دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید. درآمد آن به صندوق توسعه رفت و از آنجا برای طرح‌های بسیار مهم هزینه شد.

روحانی افزود: بنابراین ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد، با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکت‌های دولتی و خصوصی در بخش‌های مختلف انجام دادند و با سرمایه‌گذاریی‌هایی که از پایان سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ در سایه اجرای برجام انجام دادیم. برجام درآمد‌هایی را در اختیار ما قرار دارد، در آن دوره نفت ما قبل از برجام، یک میلیون بشکه در روز صادر می‌شد و قرار بود این رقم هر ۶ ماه ۲۰ درصد کاهش یابد.

روحانی افزود: بعد از برجام صادرات نفت را به ۲ میلیون و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساندیم و درآمد‌های حاصل از این محل بخش بزرگی به صندوق توسعه ملی واریز شد و برای طرح‌های مهم سرمایه‌گذاری شد. اینکه امروز در برق، آب، تصفیه‌خانه، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم علاوه بر ایثار و فداکاری مردم، شرکت‌های دانش بنیان که در این زمینه نقش داشتند مردم باید بدانند در اقتصاد بخش مهم سرمایه‌گذاری است و وقتی سرمایه نباشد نمی‌توانیم پروژه بزرگ اقتصادی افتتاح کنیم ولو اینکه علم و دانش و فناوری نو هم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما نیازمند سرمایه هستیم، برای اینکه به تولید برسانیم، تولید را به بازار برسانیم. البته باید توجه داشته باشیم که تولید بیش از نیاز داخلی باشد برای اینکه بازار صادرات را هم در اختیار بگیریم و در این بازار کمیت و کیفیت را ارتقا دهیم. اگر بازار صادرات نباشد، نمی‌توانیم کمیت را افزایش دهیم برای اینکه ۸۰ میلیون جمعیت هستیم و اگر کالایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تولید کردیم به بازار صادرات نیاز داریم و این بازار به کمیت کمک می‌کند و در این شرایط تولید و اشتغال افزایش می‌یابد، قیمت کالا کاهش می‌یابد و در برابر صادرات، چون در میدان رقابت دنیا هستیم کیفیت نیز افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: بنابراین بازار خارج بر کمیت و کیفیت تولید اصل است و اگر رونق و جهش تولید، حرکت بزرگ در تولید و اشتغال و درآمد‌های ارزی می‌خواهیم باید بازار را توسعه دهیم و در زمینه برق نیز توانستیم بازار‌های بیرون را در کنار تامین داخل نیز در اختیار داشته باشیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به تولید برق تجدید پذیر در کشور یادآور شد: استفاده از باد و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برای ما مهم بود و تولید برق تجدیدپذیر ۸۰ درصد در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شد. وزارت نیرو از سال ۹۸ پویش الف ب ایران را شروع کرد و امسال در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد و وزیر نیرو اعلام کردند که این برنامه دولت دوازدهم نیست و تا پایان امسال نیز برنامه‌ریزی کردیم که هر هفته برنامه افتتاح داریم و این خیلی مهم است که وزارتخانه به فکر اتمام دولت نباشند و بحث کشور، ملت و نیازمندی‌ها را مدنظر قرار دهند.

وی تاکید کرد: نباید بگوییم، چون در این دولت هستیم باید فعال باشیم و با اتمام دولت وقت نباید فعالیتی داشته باشیم، بلکه هر فردی در حد توان برای مردم، سربلندی کشور تلاش کند.

روحانی سد‌های افتتاح شده علاوه بر اینکه آب را تامین می‌کند، کشاورزی و صنعت را پشتیبانی می‌کند و زندگی مردم را حیات می‌بخشد در شرایط سیل هم مانع بزرگی است یعنی آب را با دبی بالا پشت سد تحویل می‌گیرد و با دبی قابل قبول در خروجی رها می‌کند و این برای حفظ بخشی از استان‌ها که به دلیل بارندگی‌ها دچار مشکل می‌شوند مهم است. امروز سدی در بالارود اندیمشک افتتاح شد که یکی از وظایف آن این است که در شرایط سیلابی شدن منطقه می‌تواند از شهرستان اندیشمک و مزارع مردم حفاظت کنند.

منبع: تسنيم
برچسب ها: آب ، برق ، سد ، بنزین ، گازوئیل
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
سید فروزان
|
Switzerland
|
۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
0
0
جناب روحانی همه مواردی که شعار میدهد ، همه ملت میدانند ، بهتر از او هم میدانند ، کشور مدیر کف میدان ، انقلابی ، و در خط رهبری میخواهد ،تا تمام مشکلات را حل کند ،مثل بنزین
دیپلماسی برجامی حاصلش شده همه کمبودها ، حتما قبل از رفتن نقشه دارید برای آب و برق مردم ، تا پرونده افتخارات تکمیل شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
0
0
ظرفیت سد‌های ما امروز خالی است
مثل خزانه سال 92
مثل باغهای سیب و گلابی
مثل مغز متفکر دلتمردان تدبیرچی و امیدی
مثل وعده های پوچ رئیس دولت 11 و دوازدهم
مثل جیب و سفره مردم در پایان دولت بیهنرهای بیعرضه
مثل صداقت و شعور گویندگان فایلهای صوتی سرقتی
مثل ....
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار