کاهش ۴۰ درصدی فوتی‌های کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی
کد خبر: 1031630
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KNC
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از کاهش ۴۰ درصدی فوتی‌های کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی خبر داد.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از کاهش ۴۰ درصدی فوتی‌های کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی خبر داد.

وی با بیان این مطلب افزود: طرح بسیار ارزشمند شهید سلیمانی در رابطه با کنترل همه گیری کووید ۱۹ و گسترش برنامه‌های پیشگیری از ابتلای به این بیماری در سراسر کشور برای ما از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: برنامه‌های اجرا شده در این طرح در همین مدت کوتاه نشان داده که تا چه اندازه توانسته آثار موفقیت آمیزی به همراه داشته باشد. به طوری که در یک بازه زمانی بسیار کوتاه کمتر از یک ماه موارد مرگ ناشی از این بیماری حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: همکاری تنگاتنگ بین سازمان بسیج مستضعفین و نیرو‌های بهداشتی تاکنون دستاورد‌های ارزشمندی برای کشور به همراه داشته است. آن هم در شرایطی که ایران تحت شدیدترین تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه از سوی آمریکا قرار دارد. برای خیلی از افراد شاید قابل باور نباشد که ایران در چه شرایط سختی در حال اجرای چنین طرحی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام کرد: هدف کلان این طرح مدیریت و کنترل همه گیری کووید ۱۹ از طریق مشارکت مردمی، همکاری بین بخشی، بهره گیری از نیروی بسیج و داوطلبان مردمی است.

گویا افزود: من به عنوان فردی که شاید قدیمی‌ترین مدیر وزارت بهداشت هستم بیشترین سابقه را در رابطه با همکاری با بسیج در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر داشته ام.

وی بیان کرد: در رابطه با ریشه کنی فلج اطفال سال‌ها با همکاری نیروی مقاومت بسیج به درب منازل مردم مراجعه می‌کردیم و قطره فلج اطفال را برای تمام مردم مناطق شهری و روستایی کشور در اختیار کودکان زیر پنج سال قرار می‌دادیم.

وی توضیح داد: ثمرات پربار این همکاری همان سال‌های اول به بار نشست و از سال ۱۳۷۹ تاکنون حتی یک مورد هم از ابتلای بیماری فلج اطفال با ویروس وحشی در کشور مشاهده نشده است. این در حالی است که ایران در همسایگی تنها دو کشور دنیا یعنی افغانستان و پاکستان است که هنوز درگیر این بیماری هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: سال گذشته نیز توانستیم گواهینامه حذف بیماری سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کنیم. این گواهینامه به معنای این است که بیش از سه سال است در کشور ما موردی از بیماری سرخک و سرخجه مادرزادی گزارش نشده است.

گویا بیان داشت: در حالی که هیچکدام از کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی به جز جمهوری اسلامی ایران و دو کشور کوچک بحرین و عمان چنین توفیقی به دست نیاورده اند. شیوع بیماری سرخک در سراسر اروپا و منطقه ما سال گذشته بیداد می‌کرد.

وی افزود: دریافت چنین گواهینامه‌ای در چنین شرایطی باورکردنی نیست. این کار مهم هم اینگونه حاصل شد که از سال ۱۳۸۲ عملیات حذف سرخک را با واکسیناسیون ۳۳ میلیون نفر ظرف کمتر از یک ماه با همکاری و مشارکت نیروی بهداشتی و نیرو‌های بسیج به سرانجام رساندیم.

وی به اشاره به اینکه به این دستاورد‌ها که حاصل چنین مشارکتی بود دنیا افتخار می‌کند نه فقط ایران، تصریح کرد: هم اکنون گام مهم بعدی که کنترل بیماری کووید ۱۹ باشد را برداشته ایم. این بیماری برخلاف آنچه که هر روز رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب وانمود کرده و علیه ما تبلیغ می‌کنند، در تمام کشور‌های دنیا در حال گسترش است و فقط معدودی از کشور‌ها هستند که از آن در امان مانده اند.

وی خاطرنشان کرد: ظرف هفته‌های اخیر نیز افزایش موارد این بیماری در کشور‌های دنیا کاملاً مشهود و غیرقابل انکار است و موج سنگینی از این بیماری را در دنیا از جمله کشور خودمان شاهد بوده ایم. بعضی از رسانه‌های معاند طوری وانمود می‌کنند که گویی بیماری در کل دنیا مهار شده و فقط ایران درگیر کووید ۱۹ است.

وی ادامه داد: ستاد ملی کرونا در کشور تصمیم گرفت با همکاری سازمان بسیج مستضعفین و هماهنگی بین بخشی با سایر سازمان ها، با مشارکت خود مردم برای کنترل این بیماری اقداماتی برای افزایش اطلاع رسانی صورت دهد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: برای این منظور هفت استراتژی انتخاب شد. استراتژی اول تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی و اِعمال قانون است. استراتژی دوم افزایش موارد انجام تست در مناطقی است که گمان می‌کنیم می‌توانیم بیشترین تاثیرگذاری را در مهار بیماری داشته باشیم.

گویا افزود: مناطقی که احتمال می‌دادیم افرادی زیادی هستند که مبتلا به عفونت کرونا هستند که یا علایم ندارند یا دارای علائم خیلی خفیف هستند. این اقدام کمک می‌کند که بیماری را زودتر تشخیص داده و درمان کنیم و اجازه ندهیم کار کسی به بیمارستان‌ها بکشد.

وی ابراز داشت: تلاش می‌کنیم با بیماریابی فعال و شناسایی موارد کم علامت و بدون علامت کاری کنیم که این افراد زودتر شناسایی، مراقبت، ایزوله و قرنطینه شوند تا بیماری را به دیگران به ویژه به سایر افراد خانواد خود یا همکاران محل کار خود منتقل نکنند.

وی ادامه داد: در طرح شهید سلیمانی با آموزش و اطلاع رسانی، رهگیری هوشمند بیماران در مناطقی که تجمع افراد مشکوک به کووید ۱۹ بیشتر بوده و رفت و آمد‌های بیشتری دارند انجام می‌شود.

گویا افزود: استراتژی بعدی در این طرح آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی است. کووید ۱۹ زندگی افراد و جوامع را تغییر داده است. اگر به یکسال گذشته نگاه کنیم خیلی از نگرش ها، رفتار‌ها و عادات ما تغییر کرده است. خیلی از این تغییرات ممکن است سال‌های سال یا حتی برای تمام عمرمان باقی بماند.

وی بیان کرد: راهبرد بعدی حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر است. همکاری سه جانبه بین نیرو‌های وزارت بهداشت، بسیج و داوطلبان مردمی موجب رفتن به سراغ کسانی شده است که ممکن است به دلیل بیماری زمینه‌ای یا مشکلات دیگری که دارند امکان مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی را نداشته باشند.

وی تصریح کرد: به ویژه باید سراغ افراد سالمند برویم و به آن‌ها خدمات ارائه کنیم. در این استراتژی خدمات را به داخل محیط برده و از آنجا کنترل و پیشگیری از کووید ۱۹ را شروع می‌کنیم.

وی افزود: راهبرد ششم ما ایجاد یکسری محدودیت‌ها با مشارکت خود مردم است. یعنی مردم به این باور برسند که محدودیت‌ها برای سلامت خودشان، خانواده هایشان و مردمی است که با آن‌ها زندگی می‌کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: وقتی که گفته می‌شود در ایام تعطیلات به مسافرت نروید یا در شب یلدا دورهمی نداشته باشید، اول باید مردم را خوب توجیه کنیم تا همکاری کنند. یکی از مهم‌ترین راهبرد‌ها این بود که محدودیت‌ها هدفمند و برای مردم باورپذیرتر شود.

وی اضافه کرد: استراتژی آخر این است که افراد سرپایی درمان شوند و از مراجعه بیهوده شان به مراکز درمانی و بیمارستانی جلوگیری کنیم. برای افرادی که به خدمات بیمارستانی پیشرفته نیاز ندارند و در منزل هم امکان درمان آن‌ها وجود ندارد، در مراکز خدماتی خاص خدمات ارائه کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: به عنوان مثال فردی دارای بیماری است و در کنار دریافت دارو به اکسیژن هم نیاز دارد؛ لذا فقط برای رفع نیاز به اکسیژن، به بیمارستان مراجعه نکند.

گویا افزود: به من ماموریت دادند که به منطقه سه کشور شامل استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان در غرب کشور مراجعه کرده و فعالیت‌های جاری طرح شهید سلیمانی را رصد کنم.

وی تصریح کرد: هماهنگی بین نیرو‌های بهداشتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، هلال احمر و بسیج در این استان‌ها با حمایت‌های خوب استانداری‌ها به خوبی شکل گرفته بود. سازمان‌های مختلف و استانداری‌ها در غرب کشور وارد صحنه شده و به خوبی طرح را اجرا می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: کار‌ها از آنچه ما فکر می‌کردیم بهتر جلو می‌رفت. تقسیم وظایف به شکل مطلوبی انجام گرفته و مشکل فنی وجود نداشت. فقط مشکلاتی بر سر راه اجرای طرح، تامین برخی تجهیزات آزمایشگاهی و اختصاص بودجه وجود داشت.

وی اظهار داشت: فرآیند‌های مراقبت‌های سرپایی کاملا مشخص شده و با شاخص‌های تعیین شده همین الان هم استان‌های غربی کشور به بسیاری از اهداف خود دست یافته اند.

گویا گفت: نتایج بعضی از شاخص‌ها در طول زمان به دست می‌آید. ولی کشف بیماری به صورت سرپایی و زودهنگام در این استان‌ها تا چهار برابر افزایش داشته و این همان چیزی است که دنبال آن هستیم.

وی اضافه کرد: طبیعی است وقتی تست‌ها در سطح گسترده‌ای انجام شوند، تشخیص تعداد موارد سرپایی افزایش یافته و بار مراجعه به مراکز درمانی کاهش می‌یابد. کشف موارد سرپایی به این معنی نیست که بیماری در حال گسترش است بلکه این نشان دهنده فعالیت موثر همکاران ماست که توانسته اند بیماران را زودتر شناسایی کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: شاخص بسیار مهم میزان مرگ و میر است که در کل کشور حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و در استان‌های غربی (منطقه ۳) شاهد کمترین فوتی‌ها بر اثر کووید ۱۹ هستیم. به نحوی که ظرف ۱۰ روز اخیر در برخی استان‌ها این رقم به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

وی افزود: امیدواریم طرح شهید سلیمانی با همین شکل پیش رود و روزی برسد که در آینده نه چندان دور اعلام کنیم موارد مرگ به حد قابل قبولی رسیده و بیماری کووید به طور کامل تحت کنترل درآمده است.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار