روحانی: یکی از توطئه‌های آمریکا تلاش برای عدم عبور راه‌های ترانزیتی از ایران بود
کد خبر: 1027868
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JOW
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
رئیس جمهور با بیان اینکه حمل و نقل یکی از ارکان بسیار مهم برای توسعه و تولید در کشور و همچنین ارتباط با جهان است، گفت: یکی از توطئه‌ها آمریکا علیه ملت ایران این بود که راه‌های اصلی ترانزیت منطقه از ایران عبور نکند و در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی کرده‌اند که البته موفقیت‌شان به دلیل جایگاه ایران زیاد نبوده است.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی که صبح امروز برگزار شد با بیان اینکه امسال که سال جهش تولید است یکی از پایه‌های جهش تولید حمل و نقل است، اظهار داشت: حمل و نقل اگر نباشد هم تولید ما دچار مشکل می‌شود و هم توزیع مان دچار مشکل می‌شود و حتی در مصرف و حتی در واردات و صادرات دچار مشکل می‌شویم، چون همه این‌ها وابسته به حمل و نقل است و برخی هوایی و برخی ریلی هست و بخش بزرگی از صادرات و واردات دریایی هست و همه این‌ها حائز اهمیت است.

وی افزود: حمل و نقل یکی از ارکان بسیار مهم برای توسعه و تولید در کشور و همچنین رابطه و ارتباط با جهان است و در گردشگری نقش بسیار اساسی دارد و اگر از فضای کرونایی که برای گردشگری مشکل درست کرده بگذریم جهان از کرونا به هر حال خلاص خواهد شد و در آینده واکسن خواهد آمد و دارو و درمان آن آماده می‌شود و در آن شرایط گردشگری برای ما بسیار مهم است و صنعت حمل و نقل هم در گردشگری بسیار تاثیرگذار است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئله حمل و نقل در روابط خارجی بسیار مهم است، گفت: بحث ترانزیت مخصوصاً در جایگاهی که ایران از لحاظ ژئوپلیتیک دارد بسیار مهم است و می‌تواند خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند را به بخش‌های شمالی ما و آسیای مرکزی و روسیه و اروپای شمالی متصل کند و جایگاه ایران است که می‌تواند شرق و غرب آسیا را به هم متصل کن.

روحانی با تاکید بر اینکه در زمینه راه و راه‌آهن اقدامات خوبی شده و در هفته‌های آینده راه آهن خواف به هرات را به افتتاح می‌رسانیم، اظهار داشت: برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می‌شود و همچنین طرح‌های راه آهن بسیار با اهمیت است و امیدواریم تا پایان دولت برخی را به افتتاح نهایی برسانیم و بخش اعظم برخی دیگر را هم انجام دهیم.

وی افزود: این ترانزیت از شمال به جنوب و از شرق به غرب هم برای اقتصاد ما و هم برای سیاست و روابط خارجی ما مهم است و هم می‌تواند یک تحول بزرگی در منطقه به وجود بیاورد.

روحانی با بیان اینکه شقاوت آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته و یکی از توطئه‌هایی که علیه ملت ایران داشتند این بود که راه‌های اصلی ترانزیت منطقه از ایران عبور نکند در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی کرده‌اند و البته موفقیت شان به دلیل جایگاه ایران زیاد نبوده است، گفت: روزانه هزار و ۴۰۰ پرواز از روی آسمان ایران انجام می‌گیرد و این بسیار مهم است و جایگاهی که ایران برای خطوط هوایی و ریلی و جاده‌ای دارد و همچنین برای بنادر نقش بسیار ارزشمندی دارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ارزش پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد بیش از ۳ هزار میلیارد تومان است اظهار داشت: این طرح‌ها هم برای محیط زیست و هم برای حمل و نقل مهم بود و هم برای اینکه سلامت مردم تامین بشود اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: وقتی ما جاده‌ای را از یک جاده اصلی به بزرگراه می‌بریم، اولین اثرش سلامت جان مردم و صرفه جویی در وقت مردم هست و مسیری که باید دوساعته بروند یک ساعته یا کمتر می‌روند و سلامت مردم تامین می‌شود. بسیاری از تصادفات، چون وقتی بزرگراه نیست در جاده‌های اصلی اتفاق می‌افتد و رفت و آمد در جاده‌های دو طرفه خطرات بسیار زیادی دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه یکی از تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که در حمل و نقل از فناوری‌های نوین و شرکت‌های استارتاپی استفاده کند اظهار داشت: در مورد این کار قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده و این یعنی به جای این که یک کامیون به بندر می‌رفت و بار می‌آورد و از این طرف خالی بر می‌گشت، الان هم این سیستم ارتباطی و استارتاپی به گونه‌ای هست که معلوم است این بار را که می‌آورد وقتی می‌خواهد برگردد باید چه باری را حمل کند.

وی با بیان اینکه در زمینه لوکوموتیو‌ها و ریل به خودکفایی رسیده‌ایم و روی پای خودمان ایستاده ایم، اظهار داشت: قصد ما این بود که تمام ناوگان حمل و نقل اعم از مسافربری و بار و کامیون‌ها و اتوبوس‌ها را نوسازی کنیم و برای این طراحی کرده بودیم و بنا بود در سال پایانی دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم در یک زمان تمام کامیون‌ها را نوسازی کنیم و طرحش ریخته شده بود و خرید‌های خارجی مشخص بود و کارخانه‌های داخلی اش هم معلوم بود، ولی باز هم خباثت دولت اخیر آمریکا باعث شد این طرح با مشکلاتی مواجه و کند شود.

رئیس جمهور در عین حال افزود: البته این نوسازی از یک مسیر دیگری انجام می‌گیرد، ولی نه به آن سرعتی که مطلوب و مورد نظر ما بود؛ بنابراین مردم عزیز ما بدانند که مسئله حمل و نقل برای ما مهم است و دولت در زمینه ترانزیت و ریل کار بزرگی انجام داده و در زمینه نوسازی ناوگان هوایی قدم‌های بسیار مهمی برداشته است.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار