خطر خشونتِ پسا انتخاباتی در آمریکا وجود دارد
کد خبر: 1025601
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Inx
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
پروفسور «نادر انتصار» با بیان اینکه فروش اسلحه در آمریکا طی هفته‌های اخیر سر به فلک کشیده است، گفت: احتمال خشونت پس از انتخابات آمریکا کم به نظر نمی‌رسد.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: در حالی که کمتر از یک روز دیگر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. اما این موضوع، پیروزی نامزد دموکرات را تضمین نمی‌کند. هیلاری کلینتون تقریباً در کل مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ در نظرسنجی‌ها برتری آشکاری نسبت به ترامپ داشت، اما وی در نهایت با از دست دادن آرای الکترال در انتخابات آن دوره شکست خورد.

حال با نزدیک شدن به روز ۳ نوامبر، رأی دهندگان نه تنها اشتیاق بیشتری نسبت به سال‌های گذشته دارند؛ بلکه نگران نتیجه انتخابات و برنده نشدن نامزد خود نیز هستند.

به همین دلیل برای روشن‌تر شدن نقش آرای الکترال در تعیین سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده و احتمال وقوع ناآرامی‌های پسا انتخاباتی، خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «نادر انتصار» رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما جنوبی انجام داده است که مشروح آن در ادامه می‌آید.

نقش آرای الکترال در تعیین سرنوشت بایدن و ترامپ در انتخابات آمریکا چگونه است؟

با توجه به اختلافات عمیق و دو قطبی در ایالات متحده و ساختار عجیب و خاص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آرای الکترال نقش تعیین کننده‌ای در نتیجه انتخابات خواهد داشت. همانند سال ۲۰۱۶، امسال نیز ممکن است برنده انتخابات کسی نباشد که بیشترین رأی مردمی را کسب کرده است.

اگر به یاد داشته باشید، در سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون موفق به کسب ۳ میلیون رأی بیشتر از دونالد ترامپ شد، اما اوبه دلیل اینکه ترامپ آرای الکترال بیشتری کسب کرده بود در آن دوره از انتخابات شکست خورد.

اگرچه بسیاری از نظرسنجی‌های ملی نشان می‌دهد که بایدن از ترامپ پیش است، اما اختلاف بین بایدن و ترامپ در ایالات چرخشی بسیار کمتر از سطح ملی است.

گزارش‌هایی در مورد ناآرامی‌های احتمالی در ایالات متحده پس از انتخابات وجود دارد. نظر شما در این مورد چیست؟ در صورت بروز ناآرامی‌ها، ساختار سیاسی و امنیتی ایالات متحده در برابر آن چگونه واکنش نشان خواهد داد؟

نمی‌توانیم احتمال ناآرامی و خشونت پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را نادیده بگیریم. جامعه آمریکا به شدت مسلح است و فروش اسلحه در هفته‌های اخیر سر به فلک کشیده است. چندین گروه مسلح افراطی وجود دارند که از طرفداران سرسخت ترامپ هستند و احتمال دارد اگر او در انتخابات برنده نشود، آن‌ها به طور آشکارا در کشور خرابی‌هایی به وجود بیاورند. در گذشته، ترامپ این گروه‌ها را تحریک کرده است و آن‌ها در چندین شهر ایالات متحده به فعالیت‌های مخرب پرداخته اند.

فقط می‌توان امیدوار بود که نیرو‌های امنیتی در کشور برای کنترل هر گونه ناآرامی خشونت آمیز قاطعانه عمل کنند و کل ساختار سیاسی رفتار‌های مسئولیت پذیری داشته باشد. با این حال، من مطمئن نیستم که آن‌ها با این موضوع چگونه رفتار خواهند کرد.

اگر ترامپ شکست بخورد، وی به راحتی شکست را قبول نخواهد کرد و به انواع شیطنت‌ها متوسل خواهد شد.

آیا نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاست خارجی این کشور به ویژه در مورد خاورمیانه تأثیر خواهد گذاشت؟

خطوط سیاست خارجی ایالات متحده در صورت ریاست جمهوری جو بایدن تغییر محسوسی نخواهد کرد. روابط اروپا و آمریکا به احتمال زیاد بهبود می‌یابد و چرخش به سمت حرفه‌ای شدن در دوران بایدن اتفاق می‌افتد.

به عنوان مثال، وزارت خارجه آمریکا که در زمان ترامپ بخاطر سیاست‌های ایدئولوژیک خود با مشکلاتی روبرو شده است در زمان بایدن به پرستیژ حرفه‌ای خود باز خواهد گشت.

اگر دولت بایدن سر کار بیاید، آزادی عمل حاکمان کشور‌هایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای انجام فعالیت‌های نامشروعشان محدودتر می‌شود. اما بطور کلی اساس روابط ایالات متحده با این کشور‌ها تغییر نخواهد کرد. روابط آمریکا با رژیم اسرائیل نیز تغییری نخواهد داشت و مستحکم خواهد ماند.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار