هشدار مجلس به بانک مرکزی درموضوع ترخیص کالا‌ها
کد خبر: 1025057
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IfB
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
در کمیسیون جهش تولید به بانک مرکزی هشدار داده شد که همکاری نکردن در ترخیص کالا‌ها باعث می‌شود تا مجلس موضوع تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را در دستور کار خود قرار دهد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: در جلسه کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بخش‌های مرتبط، موضوع رسوب کالا در گمرکات کشور را بررسی کردند. ادامه بحران قفل‌شدن واردات به کشور با اصطلاح من درآوردی «رسوب کالا در گمرکات» که در بخش غیرکانتینری به بیش از ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا رسیده و در حال ایجاد کمبود در بازار داخلی است، مردم را در معرض مشکلات اقتصادی گسترده‌ای قرار داده است. توضیحات نمایندگان بانک مرکزی در این جلسه، نمایندگان مجلس، اعضای حاضر از اتاق بازرگانی و وزارتخانه‌های دولتی مانند اقتصاد و صمت را قانع نکرد و مقرر شد، کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید گزارش نظارتی را درباره چگونگی عملکرد، ناهماهنگی و تأخیرات مربوطه تدوین و ارائه کند. ارائه نکردن داده‌های متقن و شفاف ازسوی بانک مرکزی و ادامه ممانعت از ورود کالا‌هایی که ارز آن‌ها از مدت‌ها پیش پرداخت شده است، باعث اعتراض رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید شد و سیدشمس‌الدین حسینی به نمایندگان بانک مرکزی هشدار داد، به‌رغم میل باطنی نمایندگان مردم، با ادامه این وضعیت، مجلس ناگزیر از تحقیق و تفحص از بانک مرکزی خواهد شد. سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولیدگفت: «در آن جلسه با حضور مسئولان وزارت اقتصاد و دارایی، معاونت امور بیمه و بانک، رئیس کل گمرک، معاون وزیر صمت، معاون ارزی بانک مرکزی، اتاق تعاون و بازرگانی مقرر شده بود، بانک مرکزی نسبت به تخصیص کد رهگیری برای ترخیص کالا‌های رسوب کرده در گمرکات که دارای ثبت سفارش بوده و مشکل تأمین ارز ندارند و عمدتاً هم جزو مواد اولیه تولیدی و سرمایه‌ای محسوب می‌شوند، طی مدت زمان مشخص اقدام کند.»

وی افزود: «انتظار داشتیم بعد از این توافق موضوع رسوب کالا در گمرکات و بنادر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند، اما هفته گذشته متوجه شدیم این تفاهم عملیاتی نشده و جلسه امروز با همان ترکیب مسئولان نشست قبل برگزار شد.» کارشناسان گمرک و وزارت صمت اعلام کردند، حدود ۹ فهرست به ارزش حدود یک میلیارد دلار شامل کالا‌های تعریف شده در جلسه قبل را به بانک مرکزی ارسال کرده‌اند. کالا‌های موسوم به رسوب کرده در گمرکات، با ترکیب ۸۰ درصد مواداولیه و کالا‌های واسطه‌ای که بانک مرکزی، صدور مجوز ورود آن‌ها را باعث ایجاد افزایش قیمت در نرخ ارز می‌داند، نیازی به تخصیص ارز ندارند، واردکننده‌ها ارز آن‌ها را از مدت‌ها قبل پرداخت کرده‌اند. فعالان اقتصادی در گفتگو با تسنیم تأکید کردند امکان ندارد فروشنده‌ای در سایر کشور‌ها کالایی را به گمرک ایران ارسال کند و بعد به انتظار تعیین تکلیف طلب خود در دعوای بانک مرکزی با فعالان اقتصادی ایرانی بنشیند و مشخص است پول این کالا‌ها از مدت‌ها پیش پرداخت شده است.

فعالان اقتصادی و کارشناسان ادامه سیاست بانک مرکزی را به این دلیل مبهم و لجوجانه می‌دانند که افزایش نرخ ارز به بالای ۳۰ هزار تومان و ایجاد کمبود مصنوعی در بازار نشان داده که این نهاد، نرخ ارز را هم کنترل نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار