استفاده از شخصیت حقیقی پیرزن برای واردات ۷۰۰پورشه
کد خبر: 1020475
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HTH
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
مدیر سامانه اعتبارسنجی کارت‌های بازرگانی سامانه جامع تجارت با بیان اینکه اتاق بازرگانی از فرآیند صدور کارت‌های بازرگانی حذف نشده است، گفت: استعلام‌های کارت بازرگانی ذیل سامانه جامع تجارت به صورت برخط از ۲۰دستگاه انجام می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:  مهدی فسنقری، مدیر سامانه اعتبارسنجی وزارت صمت در گفتگو با تسنیم، با اشاره به اخبار منتشر شده از اتاق تهران مبنی بر گرفته شدن صدور کارت‌های بازرگانی از اتاق بازرگانی و پس از آن انتشار خبر دیگری مبنی بر بازگشت فرآیند صدور کارت بازرگانی به اتاق با اشاره به مکاتبه اخیر دبیرکل اتاق بازرگانی با معاون وزیر صنعت گفت: به نامه دبیرکل اتاق بازرگانی تا تاریخ ۲۵/ ۶/ ۹۹ از حدود ۶۵۰ درخواست تأییدشده از سوی وزارت صمت تنها ۴۸ مورد توسط اتاق تأیید و منجر به چاپ کارت شده و مطرح شدن مواردی از این دست تنها شانه خالی کردن از مسئولیت و تلاش برای انحراف افکار عمومی از سرعت پایین فرآیند بررسی درخواست‌ها در اتاق بازرگانی است و مطالبه جدی بازرگانان و وزارت صمت نیز تسریع در بررسی پرونده‌ها در اتاق بازرگانی جهت جلوگیری از ضرر و زیان بازرگانان است.

وی افزود: بر اساس ماده ۳ قانون مقررات صادرات و واردات، وظیفه تأیید کارت‌های بازرگانی با وزارت صمت و صدور کارت بازرگانی به عهده اتاق بازرگانی است. در فرآیند جدید نیز تنها ثبت درخواست‌های مرتبط با کارت بازرگانی بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به سامانه جامع تجارت منتقل شده و متقاضیان به‌جای جابه‌جایی بین درگاه‌های مختلف، تمام فرآیند‌های تجاری خود را ذیل سامانه جامع تجارت به عنوان پنجره واحد تجاری کشور انجام می‌دهند که این فرآیند در تسهیل صدور مجوز‌ها نیز بسیار مؤثر بوده و هیچ‌گاه صدور کارت‌های بازرگانی از اتاق گرفته نشده است و همچنان تأیید‌های کارشناسان اتاق بازرگانی و صدور کارت در سامانه اتاق بازرگانی انجام می‌شود.

گفتنی است، اتاق بازرگانی هم که به‌ازای تمدید ۳ در هزار مجموع ارزش مبادلات و برای عضویت ۴ در هزار مبلغ مذکور یعنی در مجموع ۷ در هزار، ارزش کل مبادلات فرد را دریافت می‌کند، معتقد است طی پنج روز فرآیند صدور یا تمدید نهایی می‌شود، این در حالی است که تا زمانی که اهرم تأیید با تعهدنامه وجود داشته باشد عملاً فقط استعلام‌های مربوط به مفاصاحساب مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی به صورت دقیق انجام می‌شده است. وی افزود: پیش از این در صورتی که در خصوص هر یک از استعلام‌های مذکور نقصی وجود داشت، از طریق دریافت یک تعهدنامه برای برطرف کردن آن فرآیند ثبت یا تمدید به مراحل بعد منتقل و عملاً ادامه پیدا می‌کرد. همین‌جا بررسی مصادیقی در خصوص تخلفاتی که با کارت‌های بازرگانی انجام شده، قابل توجه است. چندی قبل در رسانه‌ها مطرح شد که به واسطه کارت بازرگانی متعلق به یک خانم مسن در یکی از روستا‌های کشور ۷۰۰ خودروی لوکس (پورشه) وارد شده است، نکته جالب توجه اینکه اصلاً این فرد مدرک تحصیلی نداشت و در صورتی که استعلام‌های واقعی انجام می‌شد اساساً طی این فرآیند نمی‌توانست کارت بازرگانی دریافت کند.

چندی قبل مشخص شد یکی از شرکت‌ها از سال ۹۵ بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را تسویه نکرده است، بر این اساس مجموع بدهی شرکت مذکور به حدود هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است و متأسفانه به صورت سیستمی امکان تمدید کارت بازرگانی مذکور وجود نداشت. مدیر سامانه اعتبارسنجی کارت‌های بازرگانی سامانه جامع تجارت با اشاره به اینکه در زمان حاضر حدود ۳۰ هزار کارت بازرگانی در کشور وجود دارد که تقریباً نصف آن‌ها فعال است، گفت: با توجه به قانون هر ساله صاحبان کارت‌های بازرگانی باید نسبت به تمدید کارت اقدام کنند، بنابراین بار اصلی ورود به سامانه مربوط به تمدید است، البته هر سال حدود هزار کارت بازرگانی جدید نیز صادر می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار