برج خنک کننده و انواع آن
کد خبر: 1020349
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HRF
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷
برج خنک کننده (Cooling tower) یک نوع از انواع مبدل های حرارتی می باشد که به منظور برطرف نمودن حرارت و گرمای مزاحم و زائد موجود در برخی سیستم ها مانند سیستم های تهویه مطبوع ازجمله چیلر، سیستم های تبرید و عملیات های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مبدل حرارتی خنک کردن آب گرم را با برقرار سازی تماس آب با هوا طی مجموعه فرایندهایی انجام می دهد.

برج خنک کننده و انواع آن

رپورتاژ آگهی/ برج خنک کننده (Cooling tower) یک نوع از انواع مبدل های حرارتی می باشد که به منظور برطرف نمودن حرارت و گرمای مزاحم و زائد موجود در برخی سیستم ها مانند سیستم های تهویه مطبوع ازجمله دستگاه های چیلر، سیستم های تبرید و عملیات های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مبدل حرارتی که دارای کاربرد فراوانی در این نوع سیستم ها می باشد، خنک کردن آب گرم را با برقرار سازی تماس آب با هوا انجام می دهد و آب سرد مورد نیاز آن ها را مهیا می کند.

کندانسینگ یونیت

عملکرد برج خنک کننده

وظیفه ای که برج خنک کننده در صنایع مختلف و برای سیستم های گوناگون مانند سیستم های تهویه مطبوع اعم از دستگاه های چیلر برعهده دارد، این می باشد که گرمای آب خنک کننده (مبرد) در این صنایع و سیستم ها را گرفته، به فضای بیرون (هوا) انتقال داده، این حرارت و گرما را به این صورت دفع می کند. هواساز به کار بردن راه تبخیر به منظور دفع گرما، اساس کار خنک کردن را در برج خنک کننده تشکیل می دهد.

مواد معدنی  و برج خنک کننده

یکی از نکاتی که در رابطه با استفاده از برج خنک کننده باید در نظر گرفته شود، توجه به رسوب های ایجاد شده ی آب در طی فرایندهای خنک کنندگی و رفع آن ها می باشد تا کوچک ترین خللی در عملکرد این برج ها به وجود نیاید و کارایی آن ها کاهش پیدا نکند. دلیل این مسأله این است که مجموعه عملیاتی که برای خنک کنندگی در این برج های خنک کننده انجام می شود، به صورت سیرکوله به معنی داشتن حالت چرخشی و گردانیدن می باشد، به این معنی که آب موجود در این مجموعه، در زمان انجام کارهای مربوط به خنک کنندگی در برج خنک کننده در حال چرخش مدام بوده، میزان غلظت مواد معدنی موجود در آب، با تبخیر پی در پی آن بالا می رود.

برج خنک کننده و سختی گیر

برای رفع مشکل بالا رفتن غلظت مواد معدنی آب موجود در برج های خنک کننده، بایستی سختی آب موجود در این برج ها پیش از ورود به این تجهیزات به وسیله ی یک دستگاه سختی گیر یا دستگاه تصفیه آب گرفته شود. در واقع با انجام این کار، آب ورودی برج های خنک کننده که سختی آن ها گرفته شده است با عنوان Make Up یا به عبارتی با عنوان آب جبرانی برای برج های خنک کننده وارد چرخه ی خنک کنندگی سیستم ها و دستگاه های صنعتی می شوند تا سلامت برج خنک کننده و انجام روال درست و صحیح فعالیت آن بدون وقفه و یا کاهش راندمان به پیش برود. همین پیش بینی ها برای بالا بردن عمر مفید برج خنک کننده سبب می شود فن کویل تا دستگاه های سختی گیر و یا دستگاه های تصفیه آب نیز همراه با این برج های خنک کننده خریداری شوند.

برچسب ها: تهویه مطبوع
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار