واقعیت تلخی که در بنر افشاگرانه اسوتچی پدید آمد
کد خبر: 1013170
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FZS
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
وضعیت حاد مطالبه‌گری در تبریز
وضعیت مطالبه‌گری در مجموعه شهرداری تبریز به جایی رسیده که عضو شورایی که وظیفه ذاتی‌اش سوال‌پرسیدن است، برای دو سه سوال ساده، بساط بنر در شهرداری گسترده است.

 شورای شهر ناظر فعالیت‌های شهرداری‌ است و موظف است بدون رودربایستی و بدون لکنت، کاستی‌ها و انحرافات شهرداری را به چالش بکشد اما چه اتفاقی افتاده‌ که این وظیفه ذاتی در شهر تبریز به بن‌بست خورده‌ است؟ 

ماجرا از جایی شروع شد که محمدحسن اسوتچی عضو منتقد شورای اسلامی شهر پس از چند سال در برنامه سفارشی شهرداری تبریز در سیمای سهند حضور یافت.

اسوتچی بهتر از هر فردی دیگری خود می‌داند که مدیران شهرداری و تلویزیون استان، چندان دوست ندارند وی آنتن زنده در اختیار داشته باشد. دعوت از وی بیشتر جنبه رفع تکلیف دارد و این موضوع از نحوه سوال ‌و جواب مجری برنامه کاملاً مشخص بود.

در برنامه دو شب پیش، مجری برنامه که اتفاقاً از کارمندان خوش ‌خدمت شهرداری تبریز است، بسیار تقلا کرد مطالبه‌گری اسوتچی را به سمت موضوعات ویترینی نظیر خدمات و آسفالت  منحرف کند.

اسوتچی در پاسخ گفت: این مسائل که وظیفه ذاتی شهرداری است و باید ببینیم، در آغاز شورا به چه چیز سوگند یاد کرده‌ایم و چقدر توانسته‌ایم به مطالبات مردم پاسخ دهیم.

 عضو شورای اسلامی شهر، چند بار سعی کرد رشته کلام را همچنان در دست داشته باشد و در مقابل مجری برنامه به طرز جالبی سعی می‌کرد بحث را در محدوده پروژه‌های عمرانی نگه دارد.

اسوتچی وقتی تلاش اعصاب‌خردکن مجری برنامه را دی، از خیر بحث‌های محتوایی گذشت و گفت: ما قبل از انقلاب هم پروژه عمرانی داشته‌ایم. اتفاقاً خوبش را هم داشته‌ایم اما اهداف و ارزش‌های انقلاب ما خیلی بزرگتر از آسفالت و پروژه‌های عمرانی است. پروژه‌ای که مطابق این ارزش‌ها نباشد، مطلوب باورهای انقلاب نیست. پروژه‌ای که کارگر آن مدام ناله و زاری کند، «ارزش» محسوب نمی‌شود.

اسوتچی در ادامه یادآور شد: بنده آخرین بار چهار سال پیش به این برنامه آمدم و این دفعه هم با اصرار مدیر صدا و سیمای استان در برنامه حضور یافتم. در این برنامه الحمدالله تعریف ‌و تمجیدهای زیادی از شهر و شهرداری می‌شود. اجازه بدهید در میان 10 تا تعریف، یک نقد جزئی تلخ هم بیان شود. این خاصیت فلفل است که غذا را خوشمزه‌تر می‌کند!

به هر حال، حضور اسوتچی در برنامه «تبریزیم» به طرز آشکاری با سایر برنامه‌ها فرق داشت و مجری خیلی دستپاچه برنامه را جمع و جور کرد. اما کار به همین‌جا ختم نشد. عضو شورا دیروز با نصب بنر بزرگی در ساختمان شهرداری تبریز، خطاب به شهروندان اذعان کرد که حال مطالبه‌گری در شهرداری اصلاً خوش نیست.

آنها که قدری با مواضع محمدحسن اسوتچی آشنا هستند، خوب می‌دانند که اولویت وی عدالت‌طلبی حول مسائل کارگری و مبارزه با زمینه‌های رانت و سوء‌استفاده‌ و فساد است. اما زمانی که یک عضو شورا با تجربه چندین دور عضویت نتواند در مورد این چیزهای بدیهی سوال کند از اصحاب رسانه و مردم عادی چطور می‌توان انتظار داشت ناظر بر وضعیت اجرایی شهر باشند؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار