رودپارک چهل بازه مشهد ۲۵ میلیون مترمکعب روان‌آب دارد
کد خبر: 1005458
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DZ4
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد:
سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب روان‌آب از بزرگترین رودپارک مشهد با نام "چهل بازه" عبور می‌کند.

علیرضاطاهری بیان کرد: عملیات احداث رودپارک در مسیر رودخانه 'چهل بازه' مشهد برای نخستین بار با همکاری شهرداری این شهر و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی سال ۱۳۹۲ آغاز شد.
وی افزود: در بخشی از این رودپارک که به بهره‌برداری رسیده علاوه بر ایجاد یک منطقه تفریحی و گردشگری، عبور ایمن سیلابهای رودخانه نیز با استفاده از "روش ساماندهی مطبق" تثبیت شده است وتاکنون اجرای رودپارک در هزار و ۵۰۰ متر از طول این رودخانه ساماندهی و به مساحت ۱۰ هکتار انجام شده است.

قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی "بوستان و فضای سبز در طول رودخانه، بوستان اختصاصی کودک، دریاچه مصنوعی، آبشار، بوستان شنی ساحلی و فضای مطبق ساحلی" را از ویژگیهای رودپارک چهل بازه ذکر و بیان کرد این طرح در ضلع جنوبی رودخانه و شرق پل نمایشگاه بین‌المللی مشهد تا نزدیک پل شهید ستاری این شهر اجرا شده است.
وی همچنین با انتقاد از نامگذاری این رودپارک با عنوان "بوستان" گفت: در مشهد دهها بوستان وجود دارد ولی فقط یک رودخانه زنده و فعال در داخل این شهر جاری می‌باشد که در بخشی از آن "رودپارک" اجرا شده است.

طاهری تشریح کرد: برای اصلاح نام این مکان از بوستان به رودپارک که هم‌اینک در حال بهره‌برداری از سوی شهروندان است وعده‌هایی از سوی شهرداری داده شده اما تاکنون نتیجه‌ نداشته و اصرار برای کاربرد واژه "بوستان" برای آن مایه تعجب و خلف وعده است. مفهوم "رودپارک" پیام زنده و فعال بودن رودخانه گلستان وچهل بازه را دارد اما عبارت "بوستان" به هیچوجه برای شهروندان به ویژه کودکان و نوجانان تداعیگر نقش زیست محیطی رودخانه‌ای نیست که پیش از بنای شهر مشهد نیز جاری بوده است لذا امیدواریم شهرداری مشهد به وعده و تعهد خود برای اصلاح نام و تغییر آن از بوستان به رودپارک عمل کند.
حفاظت، ایمن‌سازی، بهره‌برداری عمومی، ساخت هرگونه سازه تقاطعی یا موازی با رودخانه، ‌روزآوری، ساماندهی بستر، مراقبت از حریم کمی و کیفی و ساحل‌سازی رودخانه‌ها از وظایف شرکتهای آب منطقه‌ای است.

استان ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربعی خراسان رضوی در مجموع ۲۹ هزار کیلومتر مسیر رودخانه‌ای شامل جاری و فصلی دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار