تولید سالانه ۲۰۰ تن توت فرنگی گلخانه ای در آذربایجان غربی
کد خبر: 1005392
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DY0
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد:
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید سالانه ۲۰۰ تن توت فرنگی گلخانه ای دراستان خبر داد.

اکبر کرامتی اظهار کرد: در سطح استان 8 واحد گلخانه‌ای توت فرنگی به مساحت 1.73 هکتار با سیستم هیدروپونیک وجود دارد که سالانه 200 تن توت فرنگی با کیفیت بالا تولید می کنند و محصول تولیدی این گلخانه ها عمدتا در بازار داخلی مصرف می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: گلخانه‌های توت فرنگی استان اغلب در شهرستان ارومیه متمرکز بوده و عملکرد این گلخانه ها بسیار خوب است و ارقام کشت شده دراین گلخانه ها کاماروسا، سابرینا، آلبیون و گاویتاو... است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تولید توت فرنگی در گلخانه نسبت به فضای باز عملکرد بالایی دارد و محصول تولید دارای کیفیت عالی و عاری از آفات و بیماری بوده، و از طرفی به دلیل تولید خارج از فصل به قیمت بالایی به فروش می رسد، لذا کشت توت فرنگی در گلخانه از جمله محصولات گلخانه ای هست که توجیه اقتصادی بالایی دارد.

کرامتی با اشاره به پتانسیل های موجود در استان برای تولید محصول توت فرنگی در گلخانه ها گفت: وجود مرکز مهارت آموزی تحت نظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای آموزش علاقمندان به تولید توت فرنگی به روش هیدرو پونیک در گلخانه و همچنین وجود مرکز تولید نشاء ارقام تجاری توت فرنگی در استان، مصرف سوخت کم در واحدهای گلخانه ای توت فرنگی نسبت به سایر واحدها به دلیل نیاز به دمای کم برای رشد توت فرنگی از جمله ظرفیت های موجود برای توسعه کشت این محصول در استان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: کشت گلخانه ای در استان با هدف کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی و افزایش عملکرد تولید در واحد سطح توسعه می یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بحران دریاچه ارومیه و جهت کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و بالابردن راندمان تولید کشت های متراکم و گلخانه ای مورد تاکید دولت بوده و در این راستا با ایجاد زیرساخت های لازم در شهرک های کشاورزی و گلخانه ای، و پرداخت تسهیلات بانکی لازم برای احداث گلخانه از متقاضیان این امر حمایت می شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی