لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی ابهام دارد
کد خبر: 1005077
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DSv
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
سخنگوی شورای نگهبان:
هنوز ابهاماتی درباره لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وجود دارد که باید رفع شود و پس از رفع ابهامات اعلام نظر می‌کنیم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه در نشست خبری گزارشی از بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

ایراد شورای نگهبان به حذف ۴ صفر از پول ملی

سخنگوی شورای نگهبان همچنین با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان، اعلام کرد: به دلیل اهمیت این لایحه و پیگیری‌های دولت از رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد.

او بیش از یک ساعت در خصوص ابهامات موجود توضیحاتی ارائه کرد، اما بعد از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران در شورای نگهبان گفت: ایرادات زیادی به این لوایح وارد است و نیازمند اخذ گزارشات بیشتری در این خصوص هستیم.

سندی درباره غیرمعتبر بودن مدرک منتخبان به دست ما نرسیده است

کدخدایی در مورد ابهام در مدارک تحصیلی برخی نمایندگان مجلس اظهار داشت: بنده قبلاً هم پاسخ دادم که آنچه تاکنون بر اساس گزارش‌های رسمی به ما واصل شده است، فقط درباره مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش بود و دیگر مطالب صرفاً در فضای رسانه‌ای و مجازی مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه البته شورای نگهبان موضوع مذکور را بررسی کرد، گفت: گویا این مطلب از سوی یکی از منتخبان مجلس دهم درباره رقیب انتخاباتی‌اش مطرح شده است و مستنداتی در این زمینه به ما ارائه نکرد. در شرایط فعلی هم این مدارک باید به کمیسیون‌های بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس ارسال شود.

مذاکره با مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح دوفوریتی قانون اصلاح انتخابات که در روز‌های پایانی مجلس دهم مطرح شد، گفت: این طرح ایرادات بسیار زیادی دارد. مذاکراتی با برخی از منتخبان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات انجام شده است و پیش‌نویس‌هایی هم در این باره آماده شده تا هر چه سریع‌تر این کار مشترک صورت گیرد که امیدواریم با استفاده از تجارب مجلس دهم، قانون انتخابات در مجلس جدید به یک سامانی برسد.

قتل دختر ۱۳ساله اقدامی نابخشودنی است

کدخدایی در پاسخ به سؤالی پیرامون ارتباط قتل نوجوان ۱۳ساله با عدم اعلام نظر شورای نگهبان در خصوص لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گفت: این اقدام جنایتی نابخشودنی است. اقدامی خلاف شرع و قانون اساسی و قوانین جاری کشور و امری غیرانسانی بود. ما هم انزجار خود را از این گونه جنایت اعلام می‌کنیم، البته این گونه مسائل با قانونگذاری رفع نمی‌شود. زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی دارد که باید برای رفع آن اقدام کرد. قتل دختر نوجوان، اقدام نابخشودنی و غیرانسانی است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، سال ۹۷ به شورای نگهبان ارسال و ۱۰روز بعد ایرادات آن به مجلس اعلام شد، اما حدود ۹ ماه بعد، ایرادات شورا رفع و لایحه به شورا ارسال شد که مجدداً مورد ایراد قرار گرفت و چندین ماه در کمیسیون مربوطه معطل ماند. هیچ گونه قصوری از سوی شورای نگهبان صورت نگرفته است، البته بنده معتقدم ارتباطی بین این لایحه و جنایتی که اتفاق افتاده است، وجود ندارد.

علت غیبت آیت‌الله جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم

وی در پاسخ به سؤالی در مورد علت عدم حضور آیت‌الله جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، پروتکل‌هایی وجود داشت که از ابتدا اعلام کردند تعداد مدعوین مجلس محدود است. از شورای نگهبان، بنده و آیت‌الله جنتی برای حضور در این مراسم دعوت شدیم. آقای جنتی سفر بودند. تلاش کردند که برگردند، اما امکانپذیر نبود به همین جهت بنده در جلسه افتتاحیه حضور یافتم.

به «روحانی» گزارش دقیق نمی‌رسد

کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ناهماهنگی وزارت کشور با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی گفت: وزیر کشور اخیراً اعلام کرد همکاری و هماهنگی‌ای که بین شورای نگهبان و وزارت کشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود داشت در هیچ دوره‌ای وجود نداشته است. شاید رئیس‌جمهور اطلاعات دقیقی در این خصوص ندارد یا گزارش دقیقی برای او ارسال نشده است. کدخدایی اظهار داشت: با وزیر ارتباطات که فردی متخصص در این زمینه است مشورت کردم، اما او هم اعلام کرد تردید جدی در خصوص این سازوکار وجود دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار