دانش‌و‌دانشگاه - صفحه دانشگاه
صفحه دانشگاه
مبینا صدیقی
آزمون دکترای تخصصی علوم پزشکی اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار می‌شود، اما ماجرایی دارد که بسیاری از آن بی‌خبر هستند.
دانشگاه‌های کشور با وجود مشکلات دست و پاگیر رشد داشته‌اند
توضیحات معاون دانشگاه تهران هم دانشجویان را قانع نکرد
دانشجویان متأهل دانشگاه تهران در اعتراض به بی‌قانونی‌های انجام شده توسط اداره امور خوابگاه‌ها و امور فرهنگی تجمع اعتراضی برگزار کردند. مدیران دانشگاه تهران، اما تخلیه خوابگاه را کاملاً قانونی می‌دانند. در این میان رئیس دانشگاه تهران هم به اعتراض دانشجویان پاسخی نداده است.
محققان پژوهشگاه رنگ به دانش فنی ساخت دستگاه اسپکتروفوتومتر انتقالی دست یافتند. اسپکتروفتومتری یا طیف‌سنجی روشی است که با استفاده از عبور نور از یک آنالیت در یک محلول شیمیایی و تعیین میزان جذب و عبور نور از آن به تعیین خصوصیات آن آنالیت و ماده شیمیایی می‌پردازد.
بر اساس یک مطالعه دانشمندان یک راه جدید برای کنترل نور ساطع شده از رسانا‌های بلور مایع پیدا کرده‌اند که می‌تواند منجر به سلول‌های خورشیدی کارآمد و پیشرفت‌های دیگر در الکترونیک شود.
یک چیپ هیبرید با الهام از مغز می‌تواند به روبات‌های با اندازه کف دست کمک کند که توانایی همکاری و یادگیری از تجربیات خود را داشته باشند. این چیپ در ترکیب با نسل‌های جدید موتور‌ها و حسگر‌های کم‌توان با قدرت عمل می‌کند.
تولید سلول‌های عضله قلبی از سلول‌های بنیادی پرتوان در شرایط آزمایشگاهی می‌تواند کمک شایانی برای سلول درمانی نارسایی‌های قلبی باشد.
دانشگاه‌ها هنوز بودجه‌شان را نگرفته‌اند
عدم تخصیص به موقع بودجه، مراکز علمی و دانشگاهی را با چالش‌ها و مشکلات بسیاری مواجه می‌کند. هزینه‌های دانشجویی، تغذیه، خوابگاه و روزمره دانشگاه یک‌طرف؛ مشکلاتی نظیر گرنت، هزینه‌های زیرساختی و پژوهشی از طرف دیگر مدت‌هاست منتظر بودجه هستند.
مبینا صدقی
تاکنون بار‌ها مدیران دانشگاه علمی کاربردی اعلام کرده‌اند فلسفه وجودی این دانشگاه، تربیت نیروی انسانی ماهر برای بخش‌های مختلف جامعه است.
رئیس انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در مسکو در گفت‌وگو با «جوان»:
مقام معظم رهبری در پیامی که به پنجاه و سومین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا داشتند خطاب به این اتحادیه و دانشجویان خارج از کشور تأکید کردند پیوستن دانشجویان ایرانی در هر نقطه از جهان به حرکت پیشرفت و بی‌نیاز کردن کشور از بیگانگان، جهاد فی سبیل الله است.