جامعه - محیط زیست
محیط زیست
پدر علم کویرشناسی ایران با ابراز "متأسفانه بی‌آنکه از دو نعمت کویر و بیابان بهره برده باشیم شاهد از بین رفتنشان هستیم" گفت: برخی کویرهای صاف بهترین بستر برای راه‌اندازی پارک‌های خورشیدی و بادی هستند که می‌توانند تمام برق ایران را تأمین کنند.
ماجرای انتقال آب خزر چیست؟
طرح انتقال چه بلایی بر سر منابع آبی و زیست‌محیطی کشور آورده است؟ هشتگ نه به انتقال آب کارون و... چرا به راه افتاد و چرا سطل و دبه و ظرف به دست عده‌ای که کارون را در نزدیکی خود می‌دیدند، در صف‌های طولانی منتظر آب ایستادند؟ و قس علی‌هذا...
گفت‌وگو با دکتر پرویز کردوانی درباره معمای بوی نامطبوع روزهای گذشته
بوی نامطبوعی که در روزهای گذشته در بخش اعظم شهر تهران استشمام شد به یک معمای پیچیده تبدیل شده است. به همین دلیل نیز گمانه‌زنی‌های مختلفی در این زمینه به وجود آمده است.
ســال‌هاسـت کارشـناسان و فعالان حوزه‌های محیط‌زیست و آب، از ناکافی‌بودن تعداد تصفیه‌خانه‌های کشور خبر می‌دهند. فروردین امسال معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب خبر داده بود که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار شده است، امسال ۴۰ تصفیه‌خانه آب‌و‌فاضلاب در کل کشور ایجاد شود.
رئیس انجمن ژنتیک ایران به تازگی گفته است که ۵۵ درصد سبدغذایی کشور از واردات تأمین می‌شود که از این میزان ۸۰ درصد آن‌ها تراریخته است.
بارش باران در روز‌های اخیر جانی دوباره به پایتخت داد. بارانی که شاخص آلودگی هوا را از بالای ۱۵۰ به محدوده هوای سالم برگرداند، اما دیو آلایندگی باز هم برمی‌گردد و باید چشم انتظار بارندگی باشیم؛ چراکه هیچ برنامه منسجمی برای مقابله با آلودگی هوا نداریم.
رئيس اورژانس تهران گفت: شهروندان در روزهای آلوده از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی(پياده روي)در هواي آزاد پرهیز نمایند.
کمبود بارش از یکسو و تکمیل نبودن شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهری از سوی دیگر سبب شده است تا بخش زیادی از فاضلاب شهری به آب‌های زیرزمینی نفوذ کند.
در بارش‌های اخیر، حجمی بیش از ۹۰۰میلیون مترمکعب سیلاب توسط طرح‌های آبخیزداری مهار شد. اما با وجود این، براساس نقشه سیل‌خیزی مخاطرات آبی کشور، محل زندگی ۶۹درصد از جمعیت کشور در بیش از ۴۵۰ شهر، مناطق مستعد سیل‌خیز است.
درختان سرخدار گلستان به قدری با ارزش هستند که قلیان ساخته‌شده از قاچاق آنها، میلیون‌ها تومان خرید‌و‌فروش می‌شود. اما با این شرایط، چندی پیش شخصی که سه تن از چوب این درخت را قاچاق کرده بود، تنها با پرداخت ۷۵۰ هزار تومان جریمه رها شد!