مهم‌ترین فراموش شده سیستم آموزشی کشور در میزگرد «جوان»  با اعضای دبیرخانه ریاضی کشور
همه جا هست، در خیاطی، آشپزی و ... هرجایی بروید ریاضی را می‌بینید. آن وقت است که درک می‌کنید وقتی ریاضی قوی باشد، منطق هم قوی‌تر می‌شود. مهم‌ترین قدم این است که دانش‌آموز کاربرد ریاضی را در زندگی درک کند و بداند حل مسئله چه کمکی به او در آینده می‌کند، آن وقت حتماً انگیزه کافی برای یادگیری پیدا خواهد کرد. اگر دانش‌آموز به این درس علاقه‌مند شود سطح یادگیری و درک او به ریاضی هم بالاتر می‌رود. در این زمینه خانواده‌ها هم نقش مهمی دارند
گزارش «جوان» از سختی سؤالات امتحانات نهایی و دانش‌آموزانی که آینده را روشن نمی‌بینند
هنوز از یاد‌ها نرفته‌است که در برخی از مدارس دولتی کشور و تا چند ماه پس از شروع سال تحصیلی، دانش‌آموزان حتی در دروس تخصصی هم معلم نداشتند! برخی از آن‌ها تا مدت‌ها کتاب درسی به دستشان نرسیده‌بود. به همین دلیل روز‌ها و ساعات زیادی را از آموزش جا ماندند و پس از این فراز و نشیب‌ها نیز حتی نتوانستند در روز‌های باقیمانده از آموزش باکیفیتی برخوردار شوند تا نبود معلم و کتاب درسی‌شان جبران شود
«جوان» چالش جدی آموزش و پرورش با شایعه‌فروش سؤالات امتحان نهایی را بررسی کرده‌است
موضوع فروش سؤالات امتحان نهایی مربوط به امسال نمی‌شود، بلکه چند سالی است که در خرداد ماه کسب و کار خرید و فروش سؤالات امتحان نهایی رونق می‌گیرد. متأسفانه امنیت پایین شیوه ارائه سؤالات و برگزاری امتحانات باعث شده سودجویان بسیاری قدم در فروش سؤالات امتحانات نهایی بگذارند.
نگرانی دانش‌آموزان؛ از گرفتن کارت تا تعویق متعدد آزمون
اهمیت امتحانات نهایی همیشه و در تمام دوره‌ها اهمیت ویژه‌ای داشته، اما امسال این اهمیت دوچندان شده‌است. این امتحانات پیش از برگزاری با فراز و نشیب زیادی همراه بود و دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را دچار تنش کرد، حال قرار است از امروز این امتحانات، یک به یک برگزار شود و سرنوشت دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه تعیین کند.
آموزش و پرورش از عهده توزیع به موقع کارت امتحانات نهایی برنیامد
نداشتن کارت ورود به جلسه آزمون امتحانات نهایی، بسیاری از دانش‌آموزان را نگران کرده‌است. آن‌ها علاوه بر استرس پاسخ به سؤالات امتحان نهایی که در ورودشان به دانشگاه تأثیر زیادی دارد، حال باید استرس نداشتن کارت ورود به جلسه آزمون را هم تحمل کنند!
علی حسنوند
پس از اعلام رقم بدهی‌های وزارت آموزش‌و‌پرورش از سوی دفتر مرکز پژوهش‌های مجلس که بالغ بر ۴۴ هزارمیلیارد تومان برآورد شده است، این موضوع مورد توجه اغلب روزنامه‌ها و رسانه‌های مهم قرار گرفت. این نوشتار به بررسی رابطه کیفیت آموزشی و میزان بودجه‌دهی در این وزارتخانه می‌پردازد. امروزه شک و تردیدی نیست که هر نهاد و مجموعه‌ای برای پیشرفت و رسیدن به چشم‌انداز‌ها باید در حیطه مالی نیز شرایط مناسبی را فراهم کرده باشد که افراد با آسودگی خاطر تمام ذهن شغلی خود را برای آن مجموعه صرف کنند. 
گفت‌وگوی «جوان» با ابراهیم سحرخیز، معاون اسبق وزارت آموزش‌و‌پرورش درباره توجه شعاری به آموزش‌و‌پرورش
باید همه مسئولان کشور به این باور برسند که تقویت آموزش‌و‌پرورش، سرمایه‌گذاری برای آینده است و بدون شک سرمایه انسانی مهم‌تر از نفت و معدن طلا به حساب می‌آید، بنابراین اگر می‌خواهیم به استقلال برسیم نیازمند داشتن انسان‌های تربیت‌شده و وطن‌دوست با هویت ایرانی- اسلامی هستیم و این وظیفه آموزش‌و‌پرورش کشور است
وقتی فرصت تحصیل یکسان و باکیفیت برای همه دانش‌آموزان فراهم نیست، چگونه می‌توان انتظار داشت برگزاری امتحانات نهایی «عدالت آموزشی» را برای آن‌ها رقم بزند؟
وضعیت عمده مدارس دولتی خوب نیست، گویی آن‌ها به حال خود رها شده‌اند. این مدارس به محلی برای آموزش کسانی تبدیل شده است که پولدار و متمول نیستند و از سر ناچاری فرزند خود را در آنجا ثبت‌نام می‌کنند!
یک روز متفاوت در یک مدرسه متفاوت همراه با یک مربی تربیت‌بدنی متفاوت
بیومکانیک ورزشی همان خط‌کش اندازه‌گیری وضعیت بدن است. علم بیومکانیک ورزشی می‌تواند مشکلات جسمی- حرکتی دانش‌آموزان را حل کند، اما توجهی بدان نشده است و اصلاً از این علم در مدارس کشور استفاده نمی‌شود. خانم کریلی معتقد است باید اول از همه وضعیت بدنی و ساختار اسکلتی- عضلانی دانش‌آموزان بررسی و عارضه‌های آن‌ها شناسایی شود تا آن‌ها بتوانند در رشته‌های ورزشی مختلفی، چون والیبال، بسکتبال، پینگ پونگ و فوتبال موفق عمل کنند، منتها چنین موضوع مهمی در زنگ‌های ورزش مدارس کشورمان مغفول مانده است. برای درک بهتر این موضوع به یکی از مدارس ابتدایی منطقه ۶ تهران رفتیم تا با شیوه کار او و همچنین کاربرد علم بیومکانیک ورزشی آشنا شویم
۲