نحوه احضار اشخاص حقوقی در راستای حمایت از رونق تولید تغییر کرد
آیت‌الله رئیسی در بخشنامه‌ای با هدف حمایت از رونق تولید و تقویت اقتصاد کشور، نحوه احضار اشخاص حقوقی به دادگستری‌های سراسر کشور را تغییر داد.
دادستان عمومی و انقلاب قشم در راستای احقاق حقوق عامه و جلوگیری از تضییع احتمالی و بررسی همه قرارداد‌های واگذاری اراضی ساحلی قشم چه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم یا سایر سازمان‌های دولتی دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به موضوع ورود کرده است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در تهران بالغ بر هزار هکتار از اراضی تصرف شده توسط زمین خواران را اعاده کردیم. ارزش تقریبی آن بیش از چهل و هشت هزار میلیارد بوده است.
دادگاه «شبنم نعمت زاده» برگزار شد
نماینده دادستان در بیان اتهامات وارده به شبنم نعمت‌زاده گفت: وی متهم به اخلال عمده به مبلغ ۱۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال در نظام اقتصادی کشور است.
علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس که در ماه‌های گذشته به چهره‌ای ضدفساد تبدیل شده و اطلاعات قابل توجهی از فساد‌های اقتصادی مطرح کرده در تازه‌ترین اظهارات خود از یک فساد اقتصادی دیگر خبر داده است.
یکی از تبعاتی که عناوین بالای مجرمانه برای کشور به وجود می‌آورد این است که برای تعیین مجازات باید مجرمان را به دادگاه‌ها و دادسرا‌ها معرفی کنند که در نتیجه این اماکن شلوغ می‌شوند و توسط نیرو‌های پلیس یا افراد ضابط مجرم به دادسرا فرستاده می‌شوند یا شکایاتی از فرد به‌عنوان مجرم مطرح می‌شود که این نکته وقت نیرو‌های پلیس و قضایی را می‌گیرد.
اگر به شکل جدی‌تری به موضوع تنقیح و اصلاح قوانین می‌پرداختیم اکنون شاهد این حجم از فساد‌های اقتصادی نبودیم
در صورت نهایی شدن قانون جدید‌التصویب تجارت مشکلات عدیده‌ای پیش خواهد آمد که ساختار کنونی «حقوق تجارت» قادر به حل آن نخواهد بود
افزایش پرونده‌های قوه قضائیه به علت طرح دعاوی واهی در محاکم و افزایش ریسک شدید معاملات اقتصادی مردم به دلیل کاهش پیش‌بینی قرارداد‌ها و برهم خوردن نظم تجاری کشور از جمله ایرادات لایحه جدیدالتصویب تجارت است
به اذعان برخی مسئولان، صدور و رد پروانه‌ها محرمانه است، این در حالی است که چنین ادعایی بر خلاف قانون دسترسی آزاد انتشار اطلاعات است ارائه چنین آماری در تفکیک وکلای متخلف و صالح به اذهان عمومی نیز کمک شایانی می‌کند
وکلا مصونیت قضایی ندارند، دادسرای انتظامی وکلا محل رسیدگی به جرائم این قشر در درجات مختلف است که مهم‌ترین آن محرومیت دائم از این شغل است. این مجازات برای شدیدترین تخلفات در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آن‌ها خیانت وکیل به موکلش است.
اگر پزشک، چه عمدی و چه غیرعمدی، مرتکب تخلفی شود که منجر به قتل، آسیب‌دیدگی جسمی و روحی نقص عضو بیمار شود، ضامن و مکلف به جبران خسارات است
۵