مرد و زنی که در جریان دو پرونده جداگانه به پرداخت دیه محکوم شده‌اند به قضات دادگاه گفتند که توان پرادخت پول را ندارند و در صورت آزادی از زندان می‌توانند کار کنند و هزینه را به صورت اقساط به شاکیان بدهند.
محسن پورعرب
ضبط و انتشار کلیپ‌های دوربین مخفی نقض قانون، حقوق شهروندی و حریم خصوصی است.
پسر جوانی که در درگیری با دوستش مرتکب قتل شده‌بود، با ادعای دفاع مشروع از دادگاه مهلت یک هفته‌ای گرفت تا رضایت اولیای‌دم را جلب کند.
امریکا پس از تحریم‌های ظالمانه حالا با گروگان گرفتن حق بنیادین سلامت، زندگی میلیون‌ها ایرانی را به مخاطره انداخته است
مانده‌ام از دو ماه پیش شروع کنم یا به حدود ۱۳ سال پیش برگردم و از آنجا تا به الان را مرور کنم؟ البته که تفاوت‌های بسیاری دارد. یک سر ماجرا حکایت عشق و تلاش و از خودگذشتگی است و سر دیگرش حکایت بی‌توجهی و نادیده گرفتن و اجرا نشدن یک قانون است؛ آن‌هم در رابطه با یک قشر خدوم!
مرور حواشی جلسات شورای عالی کار درباره تعیین دستمزد سال جاری و حتی سال‌های قبل‌تر، بیانگر نقص قانون است. در این باره به نظر می‌رسد نیاز است تا نقش دولت در شورای‌عالی کار بازتعریف شود تا جایی که این ابهام که دولت‌ها همواره حامی کارفرما‌ها و سرمایه‌داران هستند برطرف شود
نحوه احضار، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه آن‌ها با طرفین پرونده‌ها چکیده بخشنامه چهار بندی ابلاغ شده از سوی رئیس قوه قضائیه به مراجع قضایی سراسر کشور است.
در مواردی که دادگاه از شهود مطلعین درخواست ادای شهادت یا اطلاع کند و بعد معلوم شود خلاف واقعیت شهادت داده‌اند، اعم از این‌که به نفع یا ضرر یکی از طرفین دعوا باشد علاوه بر مجازات شهادت دروغ چنانچه شهادت خلاف واقعیت بوده و موجب وارد شدن خسارتی شده باشد به تأدیه آن هم محکوم خواهند شد
این روز‌ها با گسترش ویروس کرونا شایعات، گمانه‌زنی‌ها و خبر‌های دروغین در این خصوص نیز گسترش یافته است به گونه‌ای که به گفته یکی از مسئولان وزارت بهداشت، سرعت انتشار شایعات و خبر‌های ناصحیح درباره این ویروس بیشتر از سرعت انتشار خود ویروس بوده است. گویا هر کس خبری عجیب‌تر و ناامیدکننده‌تر بدهد، گوی سبقت را از سایر رقیبان می‌رباید.
بررسی راهکار‌های حقوقی الزام امریکا به اجرای حکم لاهه برای لغو تحریم‌های بهداشتی و دارویی ایران با شیوع کرونا
چنانچه بتوان رابطه علیت مستقیم بین تحریم‌های ثانویه امریکا و شمار رو به افزایش مبتلایان و قربانیان کووید ۱۹ برقرار کرد، در این صورت افرادی که دارای تابعیت امریکایی باشند می‌توانند در دادگاه‌های داخلی ایالات متحده علیه دستور اجرایی رئیس جمهور بر مبنای مغایرت آن با مفاد قانون اساسی ایالات متحده و نقض حقوق بشری از جمله حق بهداشت و حیات طرح دعوی کنند. این افراد می‌توانند خواستار ابطال دستور اجرایی و سایر قوانین مصوب کنگره امریکا در مورد تحریم‌های امریکا شوند
۴