«جوان» تبعات طولانی‌شدن تعیین‌تکلیف پرونده‌های دولتی را واکاوی می‌کند
اطاله دادرسی یعنی فرایند بررسی یک پرونده به طور غیرمعمول زیاد شود، ظاهراً این روند «غیرمعمول» در نهاد ناظر کشورمان یک امر معمول است، چه آنکه یکی از مشکلات اساسی نهاد قضایی همین عارضه عفونی است، هر چند بار‌ها مسئولان ریزودرشت دستگاه قضا از اصلاح این روند و درمان آن سخن گفته‌اند، ولی آنچه فعلاً در عمل مشاهده می‌شود، استمرار اطاله دادرسی است و همین آفت موجب تحمیل زیان در ساحت‌های مختلف شده است.
میزان جریمه‌های نقدی مقرر در مواد این قانون متناسب با افزایش یا کاهش تورم هر سه سال یک بار بنا به پیشنهاد نیروی انتظامی و تأیید وزارتخانه‌های دادگستری، کشور و راه و ترابری و تصویب هیئت وزیران قابل تعدیل است
رویداد‌هایی مانند آنچه در غزه روی داده، ۲۰۲۳ را به دشوارترین سال برای کودکان در جهان تبدیل کرد.
۲ سال پس از پاسخ دولت انگلیس به تحقیق در مورد زندگی زنان در نیرو‌های مسلح این کشور، کسانی که همچنان در خدمت هستند هنوز با فرهنگ زن‌ستیزی خشونت‌آمیز مواجه می‌شوند.
پناهجویان روهینگیا به دلیل بحرانی شدن وضعیت اردوگاه‌های بنگلادش، مجبور به انجام سفر‌های خطرناک دریایی و فرار از این کشور هستند.
نژادپرستی و محکومیت‌های اشتباه در سیستم عدالت کیفری آمریکا به مخاطره‌ای جدی برای رنگین پوستان این کشور به‌ویژه سیاه‌پوستان تبدیل شده است.
برون‌سپاری مهاجرات اروپا از سال ۲۰۲۰ در جلوگیری از افزایش مهاجرت غیرقانونی در مسیر مدیترانه مرکزی شکست خورده است.
«جوان» ابعاد حقوقی قانون جدید بانک مرکزی را بررسی می‌کند
در قانون جدید بانک مرکزی اختیارات بانک به نسبت قانون قبلی بیش از ۱۴ مورد افزایش یافته است و در کنار آن موارد مندرج در قانون به افزایش استقلال بانک مرکزی کمک خواهد کرد.
قانون جدید بانک مرکزی مشتمل بر ۶۷ ماده ۴۰ تبصره، شش ماه پس از ابلاغ به رئیس‌جمهور لازم‌الاجراست و رئیس کل بانک مرکزی موظف است در مهلت یاد‌شده، دستورالعمل‌های اجرایی مورد نیاز را به تصویب هیئت عالی برساند. همچنین دستورالعمل‌هایی که قبلاً از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است، مشروط بر اینکه به تشخیص رئیس کل با مفاد این قانون معارض نباشد، همچنان لازم‌الاجرا خواهد بود.
مروری بر تصمیماتی که از سوی کمیته نروژی نوبل اتخاذ می‌شود و افرادی که به‌عنوان برنده جایزه نوبل صلح اعلام می‌شوند، نشان دهنده ساختار سیاسی این نهاد است.
۳