دستاورد سفر به فنلاند برای زنان اصلاح‌طلب مجلس چه بود؟
انگار زنان سیاستمدار دولت‌های یازدهم و دوازدهم و زنان مجلس دهم علاقه خاصی به برقراری ارتباط با کشور‌های اسکاندیناوی و اروپا و الگو گرفتن از تجربیات دنیای غرب در حوزه زن و خانواده دارند!
پای پیشرفت در گام دوم انقلاب بدون جمعیت جوان و پویا می‌لنگد
ساموئل هانتینگتون درباره نگرانی‌اش از افزایش جمعیت مسلمانان در جهان می‌گوید: «جمعیت مسلمانان ۱۰ برابر جمعیت اروپای غربی افزایش یافته است و این تحول باعث تغییر موازنه دینی در جهان می‌شود. مسلمانان ۱۸ درصد جمعیت جهان را در سال ۱۹۸۰ داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۳۰ درصد برسد.»
حمایت‌های حساب نشده و بیش از اندازه خود می‌تواند منجر به افزایش بیشتر آمار زنان سرپرست خانوار شود!
بسیاری از زنان سرپرست خانوار به دلیل مطلقه شدن ناگزیرند خودشان بار زندگی را به دوش بکشند و اصلی‌ترین مشکل این زنان خوردن برچسب مطلقه و آغاز نگاهی منفی همزمان با این رخداد است بنابراین باید فرهنگ جامعه را تغییر داد.
دکتر بهجت یزد خواستی*
افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در کشورمان به طور یقین یکی از مصادیق آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود. زنان سرپرست خانوار ممکن است به دلایل مختلفی ناگزیر باشند بار اقتصادی و مالی خانواده را هم در کنار نقش‌های زنانه به دوش بکشند.
طلاق اصلی‌ترین دلیلی است که موجب شده تا آمار زنان سرپرست خانوار در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در منحنی افزایشی حرکت کند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در گفت‌گو با «جوان»:
در حال حاضر متأسفانه به دلایل فرهنگی نگاه به قشر زنان سرپرست خانوار در سطح جامعه نگاه خوشایندی نیست و لازم است این نگاه منفی اصلاح شود. از سوی دیگر پدیده افزایش زنان سرپرست خانوار اگر به خوبی مدیریت نشود می‌تواند به افزایش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه منجر شود. به همین خاطر هم نهاد‌های متعددی در حوزه مسائل مبتلابه زنان سرپرست خانوار وظیفه دارند
بررسی پدیده «افزایش زنان سرپرست خانوار» در گفت‌وگو با کارشناسان و مسئولان
دست‌هایش دیگر ظرافت دست‌های یک زن را ندارد! با رفتن شوهرش حالا سال‌هاست که هم مادر است و هم پدر؛ سال‌هاست که چشم فرزندانش به دست‌های اوست و نان‌آور خانه شده است.
کارشناسان در گفت‌وگو با «جوان» معتقدند قانون جدید به ماندگاری مادران ایرانی و فرزندانشان در ایران کمک فراوانی می‌کند
اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی احترام به مقام زن است. اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی دو سر سود برای جامعه دارد؛ هم به زن مقام و منزلت می‌دهد و هم از شیوع آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.
آموزش جامع جنسی مذکور در سند ۲۰۳۰ رویکرد عفیفانه ندارد
از روی رفتار دو سال و نیم گذشته آموزش و پرورش می‌توان مطمئن شد که این نهاد به جایی متعهد است که آموزش جنسی را گسترش دهد. حالا هرچقدر هم تکذیب و انکار کند باز فایده ندارد و دم خروس این موضوع از جایی بیرون می‌زند.
طاهره صالح
این روز‌ها نوع پوشش بانوان سرزمینم و دسترسی برابر آن‌ها به امکانات اجتماعی مثل حضور در ورزشگاه‌ها به نماد آزادی‌های مدنی در کشور تبدیل شده است. از طرفی مخالفان آزادی حجاب با عناوین مختلف، برگ‌های برنده در برتری اعتقاد و رفتار خود رو می‌کنند...
۶