مریم زاهدی
ماجرای «رها» دختر ۱۱ ساله‌ای که در برابر مبلغ ۱۵ میلیون تومان به همسری مردی ۵۰ ساله درآمده بود به یکی از برجسته‌ترین اخبار هفته گذشته تبدیل شد.
این نخستین باری نیست که بخش‌های مرتبط با طلاق در قانون مدنی در معرض اصلاح قرار می‌گیرد. پیش از انقلاب این تبصره قانونی چند باری مورد اصلاح قرار گرفته بود.
نرگس آبیار تنها یکی از رویش‌های انقلاب است؛ زنی که نشان داد زن مسلمان ایرانی در عرصه فرهنگ و هنر و سینما چگونه می‌تواند بدرخشد و تحول‌آفرین باشد.
مادران شاغل با ۲ فرزند ۴۰ درصد بیشتر استرس مزمن را تجربه می‌کنند
محققان می‌گویند ساعات کاری قابل انعطاف می‌تواند برای اطمینان از تحقق تعادل بین کار و زندگی فواید قابل توجهی داشته باشد. در برخی کشور‌ها به خصوص کشور‌هایی که سیاست‌های افزایش جمعیت را دنبال می‌کنند برای کاهش تنش مادران شاغل تدابیری اندیشیده شده است. مادران فرانسوی در صورت بچه‌دار شدن ۱۶ هفته مرخصی با حقوق و مزایای کامل دارند که از شش هفته پیش از تولد کودکشان آغاز می‌شود.
امام خمینی (ره): ما نهضت خودمان را مدیون زن‌ها می‌دانیم
امام امت نقش مؤثر زنان در پیروزی انقلاب را اینگونه توصیف می‌کنند: «شما در چه تاریخی چنین دیده‌اید؟ امروز زن‌های شیردل، طفل خود را در آغوش کشیده و به میدان مسلسل و تانک می‌روند، در کدام تاریخ چنین مردانگی و فداکاری از زنان ثبت شده است؟!» و تأکید دارند: «آمدن شما خانم‌ها به خیابان‌ها و میدان‌های مبارزه موجب این شد که مرد‌ها هم قوت پیدا بکنند، تقویت بشوند، روحیه آن‌ها هم با آمدن شما تقویت بشود.» امام خمینی تأکید داشتند: «ما نهضت خودمان را مدیون زن‌ها می‌دانیم»
مریم زاهدی
خبر ۶۰ میلیونی شدن وام ازدواج از سال آینده جزو اخباری نبود که بتواند برای زوج‌ها و خانواده آن‌ها خیلی هم خوشحال کننده باشد...
فریده محرمی*
حجاب به عنوان هویت اجتماعی انسان، بخشی از شخصیت فرد محسوب می‌شود و مانند سایر هنجار‌های اجتماعی از شکل و الگوی خاصی پیروی می‌کند که این الگو باید متناسب با شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد.
در لایحه تأمین امنیت زنان تصور می‌کنند با کوچک‌ترین اقدامی مرد باید مجازات شود، خانواده با این نوع برخورد و مداخلات و سختگیری‌ها نه تنها اصلاح نمی‌شود بلکه این‌گونه امور خانواده‌ها را به مرز از هم‌پاشیدگی هم می‌کشاند و اساساً سخت‌گیری‌ها و مجازات‌های متعدد و پی‌درپی تیشه به ریشه زندگی مشترک می‌زند.
مریم زاهدی
کشف حجاب زنان به عنوان بخشی از فرآیند مدرن‌سازی ایران تنها به‌اصطلاح دستاوردی است که تاریخ برای حوزه زنان در کارنامه پهلوی اول ثبت کرده است.
زنان در سینمای بعد از انقلاب در نقش‌های کلیدی نقش‌آفرینی می‌کنند
سینما بنا دارد تا بازنمایی از زندگی واقعی بر پرده نقره‌ای باشد و مخاطبان بتوانند با شخصیت‌ها و داستان آن ارتباط برقرار کنند. به این منظور باید نقش‌های آن شبیه نقش‌های زندگی واقعی باشد.
۶