در میزگرد «جوان» با اساتید حوزه زنان و خانواده مطرح شد
برای ورود به گام دوم انقلاب و شروع دهه پنجم انقلاب با همه ارزش‌ها و انگاشته‌هایش و حضور جدی و فعال زنان را در سطح بالاتری نیاز داریم. گام دوم عرصه جامعه‌سازی، تمدن‌سازی و پیشرفت است. در این گام باید ما قله را تمدن‌سازی قرار دهیم و زنان در مسیر تمدن‌سازی چند وظیفه اساسی بر عهده دارند.
کبری فرشچی
اشتغال و مشارکت اجتماعی زنان در جامعه کنونی به یک ضرورت اجتماعی تبدیل شده است. زنان برای آنکه در سبک زندگی امروزی بتوانند سری در میان سر‌ها دربیاورند، ناگزیرند درس بخوانند و کار کنند، اما خانه‌داری و پذیرش نقش‌های خانگی سر جایش هست.
استاد و پژوهشگر حوزوی در گفت‌وگو با «جوان»:
شرع هیچ تکلیف مالی را بر عهده زن نگذاشته و حتی اگر همسرش فوت کند زن می‌تواند سرپرستی فرزندانش را به عهده نگیرد و آن‌ها را به بهزیستی بسپارد و زیر بار این مسئولیت نرود. به خاطر همین هم هست که وقتی مرد به واسطه امری که دیه به آن تعلق می‌گیرد از دنیا می‌رود بنیه اقتصادی خانواده کم می‌شود. دیه جبران نقش اقتصادی مرد برای بازماندگان وی در خانواده و جامعه است.
متین زاهدی
ازدواج سفید و پایان سیاهش نمونه‌ای از خواب‌های آشفته‌ای است که دنیای غرب برای زن و خانواده ایرانی دیده است. رواج ازدواج سفید از یک سو و بالا رفتن سن ازدواج از سوی دیگر موجب خواهد شد تا رفته رفته نهاد خانواده در جامعه رو به اضمحلال بگذارد.
محمدمهدی نیک‌ضمیر
در شرایطی که دشمنان انقلاب اسلامی در یک هم‌افزایی و تجمیع محور‌های عربی- عبری- غربی در صدد فشار‌های ظالمانه به جمهوری اسلامی ایران و راه‌اندازی جنگ اقتصادی علیه کشور عزیزمان هستند، توجه به ظرفیت‌های داخلی، تقویت و شتاب‌دهی به آنان در چارچوب اقتصاد مقاومتی امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
زنانی که بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار می‌کنند در مقایسه با زنانی که میانگین ساعت کاری آن‌ها ۳۵ تا ۴۰ ساعت است، بیشتر از افسردگی رنج می‌برند.
سند الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت بر اعتلای منزلت، حقوق زنان، ارتقای جایگاه اجتماعی و فرصت‌های عادلانه آنان با تأکید بر نقش مقدس مادری توجه دارد
نسخه عملی نقش زنان در گام دوم انقلاب را می‌توان از دل سند الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت بیرون کشید. در بند 41 سند الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت تأکید بر واژه‌های «عادلانه» و «نقش مقدس مادری» اعتلای منزلت و حقوق زنان را از گرفتار شدن در بند ایسم‌های غربی می‌رهاند و مانع شکل‌گیری رویکرد‌های افراطی در تفسیر این سند خواهد شد.
گزارش «جوان» از انجمن حمایت از معلولان ذهنی در آستانه روز مادر
انگار این قانون مادر بودن است که وقتی حس می‌کنند یکی از فرزندان‌شان با بقیه فرق دارد و بیشتر از بقیه به حمایت‌شان محتاج است آن فرزند می‌شود عزیزدردانه‌شان، همه زندگی و بود و نبودشان و نفسشان به نفس آن فرزند بند می‌شود. حکایت مادرانی که فرزند معلول جسمی یا ذهنی دارند هم درست همین طور است.
مریم زاهدی
ماجرای «رها» دختر ۱۱ ساله‌ای که در برابر مبلغ ۱۵ میلیون تومان به همسری مردی ۵۰ ساله درآمده بود به یکی از برجسته‌ترین اخبار هفته گذشته تبدیل شد.
این نخستین باری نیست که بخش‌های مرتبط با طلاق در قانون مدنی در معرض اصلاح قرار می‌گیرد. پیش از انقلاب این تبصره قانونی چند باری مورد اصلاح قرار گرفته بود.
۷