روایت درباریان و کارگزاران حکومتی از واقعیت شرایط معیشتی مردم در دوران پهلوی
ثریا اسفندیاری: در سال ۱۳۲۹، هنگام بازدید از بیمارستان‌ها و پرورشگاه‌های تهران متوجه شدم در محلات جنوب شهر آب جوی‌های سر باز پس از عبور از رختشوی‌خانه‌ها و آلوده شدن به کثافات ولگردان و سگ‌ها به مصرف خوراک مردم می‌رسد. بچه‌های مفلوج، زنان و پیرمردان گرسنه و گل و لای کوچه‌ها که خانه‌هایشان شباهتی به خانه ندارد زیاد به چشم می‌خورد
نظری بر آغاز و انجام ایده حکومت نظامی به مثابه واپسین راه‌حل رژیم پهلوی
شکست حکومت نظامی ازهاری عملاً نشان داد آخرین و مهم‌ترین تصمیم شاه، یعنی تشکیل یک دولت نظامی که نخست‌وزیر آن رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران بود و اعضای آن را فرماندهان نیرو‌ها و امرای ارتش تشکیل می‌دادند در مقابل مخالفان ناتوان بود و دولت و نیرو‌های مسلح قادر به جلوگیری از بروز انقلاب نیستند.
نسبت حاکمیت پهلوی با «دین» و «زن» در آئینه روایت درباریان و کارگزاران
انعکاس بازگشت زنان و دختران به حجاب را در آیینه خاطرات اسدالله علم چنین می‌بینیم: «بسیاری از دانشجویان به منظور ابراز نارضایتی به مذهب رو آوردند.» هنگام بازدید از دانشگاه پهلوی شیراز، علم از دیدن دخترانی که چادر به سر کرده بودند تعجب کرد؛ پوششی که او تصور می‌کرد کم و بیش منسوخ شده است!
گذری روایی- تحلیلی بر فراز و فرود‌های دوران سلطنت محمدرضا پهلوی از آبان ۴۳ تا بهمن ۵۷
ایرانِ سال ۵۷ در سایه روشن خون و آتش برای بسیاری از سیاستمداران درک‌ناپذیر شده بود. شاه ناتوان در انتظار رخ دادن معجزه‌ای بود. از آن دسته معجزاتی که در کودکی به سراغش می‌آمد. برای همین هم بود که وقتی اولین بار نام بختیار را برای تشکیل دولت جدید پیش او آوردند، گفت: «فکر نمی‌کنم انتخاب مناسبی باشد!»
آغاز و انجام کودتای رضاخانی در آئینه روایت و توصیف زنده‌یاد جلال آل‌احمد
وضع من جوری بود که باید زودتر می‌رفتم. بله دیگر سر همین قضیه شلوار کوتاه! آخر من که نمی‌توانستم با شلوار کوتاه بروم مدرسه! پسر آقای محل! مردم چه می‌گفتند، و اگر بابام می‌دید؟ از همه این‌ها گذشته خودم بدم می‌آمد. مثل این بچه‌های قرتی که پیشاهنگ هم شده بودند و سوت هم به گردنشان آویزان می‌کردند و شلوار کوتاه کلاه‌بره... بله دیگر هیچ‌کس از متلک خوشش نمی‌آید.
گذری روایی- تحلیلی بر فراز و فرود‌های دوران سلطنت محمدرضا پهلوی از شهریور ۲۰ تا آبان ۴۳
هنگامی که رضاشاه را به بندرعباس می‌بردند تا سوار کشتی بخار انگلیسی کنند، محمدرضا پهلوی با توافق متفقین به مجلس شورای ملی رفت و به قانون اساسی سال 1284 ش. اعلام وفاداری کرد و به منزله شاه ایران به رسمیت شناخته شد، اما در حقیقت تا سال 1327 حکومت او بیشتر یک شاه‌بازی برای سرگرم نگه داشتن کودکی بهانه‌گیر بود.
نگاهی به نود و هشتمین سالگرد کودتای سوم حوت ‌۱۲۹۹
سیدضیا پس از سه ماه حکومت، در نیمه نخست خردادماه‌۱۳۰۰ سقوط کرد و پس از آن، ایران را به مقصد «بغداد» ترک کرد و تا فرار رضاخان از ایران، در شهریور‌۱۳۲۰، به کشور بازنگشت.
ماهیت و چگونگی سلطنت پهلوی در آیینه روایت درباریان و کارگزاران آن
اسدالله علم: وقتی وارد شدم، دیدم شاه انگشتان شستش را دور هم می‌چرخاند و پاهایش را روی میز گذاشته که علامت این است که غرق در تفکر است. در گذشته عادت داشت وقتی در فکر بود با موهایش ور برود، اما با افزایش قدرتش علائم ظاهری تفکر را هم تغییر داده است. پیشنهاد کردم که در مسافرت به الجزایر یک گروه بلندپایه، شامل وزیر دارایی و وزیر کشور و ... در التزام رکاب باشند. پرسید:آخر این الاغ‌ها به چه دردی می‌خورند؟
چرایی و چگونگی پایان دوره پهلوی‌ها در گفت‌وشنود «جوان» با دکتر شهریار زرشناس
زرشناس: تکیه اصلی ارتجاع شبه مدرن در مواجهه با افکار عمومی جامعه، روی ایدئولوژی ناسیونالیسم باستان‌گرا و پروژه اصلی آن فعلاً تطهیر رژیم پهلوی است منتها اگر بتوانیم با جریان ارتجاع شبه مدرن نئولیبرال ناسیونالیست اصلاح‌طلب مقابله کنیم، شانسی برای پیروزی ندارند.
کمیته مشترک ضدخرابکاری به مثابه نمادی از مواجهه پهلوی با منتقدان
رئیس بعدی ساواک، سرتیپ پاکروان بود که توسط آمریکایی‌ها در زمینه جنگ‌های روانی دوره دیده بود و شیوه کار ساواک را بر همین اساس قرار داد.
۱۱