حضور امام خمینی در نوفل لوشاتو، تسریع‌کننده موج انقلاب اسلامی
امام خمینی با انتخاب پاریس برای اقامت خویش، تمام تصورات سیاستمداران و تحلیلگران جهان را که گمان می‌بردند امام در فرانسه فراموش خواهند شد، نقش بر آب و از خانه ساده‌ای در حومه پاریس، انقلاب ایران را با قدرت و درایت رهبری کردند. امام در پاریس موقعیتی به مراتب بهتر از عراق پیدا کردند و توانستند از طریق رسانه‌های گسترده غربی، پیام ملت ایران را که سرنگونی شاه بود، به گوش مردم دنیا برسانند
یادداشت محمدرضا کائینی درباب ابعاد شخصیتی و زندگی سیاسی مهندس بازرگان
با سپری شدن بیست و چهار سال از مرگ مهدی بازرگان، او و اندیشه‌اش دغدغه فرد و گروهی نیست و رفته رفته ره به پستوی خاموشی و فراموشی برده است. این را واکنش‌های ضعیف به مستند «راه طی شده» و نیز تعداد اندک شرکت کنندگان در مراسم سالگرد او می‌گوید. از این پس به بازرگان باید به عنوان یک پدیده تاریخی نگریست. خدایش بیامرزد!
«تاریخچه مداخلات فرستادگان دولت انگلستان در امور داخلی ایران» در گفت و شنود با دکتر موسی فقیه‌حقانی - بخش پایانی
بخش نخست این گفت و شنود را روز گذشته از نظر گذراندید. اینک بخش پایانی آن پیش روی شماست.
«نگرشی بر وضعیت بهداشت، درمان و تغذیه در زندان‌های رژیم پهلوی» در آیینه یک پژوهش نوانتشار
«تاریخچه مداخلات فرستادگان دولت انگلستان در امور داخلی ایران» در گفت و شنود با دکتر موسی فقیه‌حقانی - بخش نخست
با آمدن سرگور اوزلی به عنوان اولین سفیر رسمی و مستقر، اتفاقات جدی‌ای در کشور ما علیه منافع مردم ایران رخ داد که او در آن‌ها نقش اساسی داشت. خودش می‌گوید: من اغلب اطرافیان فتحعلیشاه را وارد جرگه فراماسونری کردم! این فرد در کشور ما بسیار مخرب عمل کرد. سرگور اوزلی می‌گوید: «برای صیانت از منافع انگلستان در هندوستان، ایران باید در وحوشت و بربریت نگه داشته شود!»
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
جریده "نبردملت" به صاحب امتیازی امیر عبدالله کرباسچیان، در سالیان اوج گیری نهضت ملی تا یک سال و اندی از زمامداری دکتر محمد مصدق، تنها ارگان مطبوعاتی فدائیان اسلام به شمار می‌رفت و مواضع سیاسی ایشان را انعکاس می‌داد.
به بهانه بازنشر زندگینامه مستند «فرح دیبا» از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی
«یاد‌ها و یادمان‌هایی از روز‌های آفتابی وصل» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی
وقتی سکته قلبی امام پیش آمد و ایشان را به تهران و بیمارستان قلب آوردند من نیز طبق وظیفه‌ای که داشتم به بیمارستان آمدم و در یکی از اتاق‌های بیمارستان دفتر کار خود را تشکیل دادم و به‌تن‌هایی بیشتر اوقات شب و روز کار می‌کردم و روز‌های تلخی را پشت سر گذاشتم، تا اینکه بحمدالله حال ایشان رو به بهبودی گذاشت و ابتدا به ظهیرالدوله و پس از چند ماه به جماران منتقل شدند و من نیز همراه ایشان بودم
یادداشت «محمدرضا کائینی» بمناسبت سالروز شهادت نواب صفوی
این قلم در نوجوانی و آغاز اُنس با کتب و نشریاتی که یادمانی از او داشت، افسونِ رافت و صلابتش شد و در تمامی این سه دهه اخیر، هیچگاه جستن و یافتن در باره اش را فرو ننهاد.
بهانه بازنشر اثر تاریخی-روایی «دربار به روایت دربار»
۹