حاشیه‌ای بر اثر تاریخی «زندگی سیاسی سیدحسن تقی‌زاده»
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
اگر بخواهیم ده عکس تاریخ ساز در سده اخیر ایران را به شماره آوریم، لاجرم باید پای این تصویر را به میان بکشیم.
وقتی امام خمینی به نفاق سازمان مجاهدین خلق پی بردند
سازمان مجاهدین خلق که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل پی گرفتن مشی منافقانه به «منافقین» معروف شد، پیشینه‌ای طولانی در کاربست این رویکرد داشت و به شهادت تاریخ، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مسیر «نفاق» گام برمی‌داشت به طوری که نمونه‌های متعددی از نفاق سازمان در تاریخ به ثبت رسیده است.
روایت «محمدرضا کائینی» از یک عیادت
در آن دوره از شهریار دو نفر کاندید بودند: یکی سید محمدصادق طباطبایی فرزند آیت الله سید محمد طباطبایی رهبر نامدار مشروطه که وابسته به دربار بود و دیگری بهاء الدین کُهبد از ملّاکان بزرگ منطقه که از عوامل احمد قوام به شمار می‌رفت..
«طرحی از زندگی و زمانه علامه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان
رژیم شاه با تخریب وجهه بهلول تلویحاً می‌خواست این ذهنیت را القا کند که این فردی که مردم معتقدند با رضاخان مبارزه می‌کرد، چنین آدمی بود و هر کسی که بخواهد علیه شاه کاری کند، آدمی از همین سنخ خواهد بود! رژیم می‌خواست با ایجاد چنین تصویری از مخالفان خود، در واقع چهره امام و سایر مبارزان را مخدوش کند و بگوید اگر این‌ها زمانی هم مبارزه کردند، حالا دنبال عیاشی و خوشگذرانی هستند!
حاشیه‌ای بر اثر تاریخی- روایی «تاریخ شفاهی کمیته‌های انقلاب اسلامی»
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «کشف حجاب»
«جستار‌هایی در حیات سیاسی و فرهنگی علامه شیخ محمدتقی بهلول‌گنابادی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله شیخ محمد مدنی (ناشرالاسلام گنابادی)
بهلول برای مردم گناباد افتخاری بود، مخصوصاً مبارزاتش با رضاخان و قضیه مسجد گوهرشاد؛ سند افتخاری برای روحانیت و مردم خراسان ثبت شد. این تلاش‌ها برای مسئله حجاب بود که امروز متأسفانه خیلی آسان و راحت داریم از دستش می‌دهیم. آن زمان مردم آنقدر برای حفظ حجاب تعصب به خرج دادند که حاضر شدند به خاطر آن جان خود را بدهند
نظری و گذری بر اثر تاریخی- پژوهشی «تاریخ شفاهی کانون نشر حقایق اسلامی»
نظری بر خاطرات «جعفر شریف امامی» درگفت‌وشنود با دانشگاه هاروارد
۸