وزیر انرژی روسیه گفت مسکو تولید نفت خود را در ماه سپتامبر به علت افزایش تولید میعانات گازی برای مدیریت فصل زمستان، روزانه ۲۰۰ هزار بشکه کاهش داد که کمتر از سقف تعیین شده قرارداد با اوپک است.
رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ایران جایگاه نخست تولید ماهی قزل‌آلا را در دنیا دارد، گفت: شرایط طوری است که برای هر میزان تولید، مجوز درخواست شود سازمان شیلات پاسخگو خواهد بود.
بازار بورس به رغم آنکه در ساعات اولیه روندی نزولی داشت، اما در ساعت‌های نزدیک به ظهر مثبت شد و شاخص در حدود ۷۸۰ واحد رشد کرد، به این ترتیب روز گذشته شاخص کل با ارزش ۱۸۶۷ میلیارد تومان در کل معاملات به ۳۰۲ هزار ۱۷۶ رسید.
وحید حاجی‌پور
عرضه نفت در بورس به یک‌سالگی خود نزدیک می‌شود؛ گرچه استفاده از ظرفیت بورس برای معاملات نفت و فرآورده‌های نفتی مورد تأیید همه کارشناسان است، اما با توجه به عدم وجود زیرساخت‌ها در بورس و همچنین تحریم‌ها، هیچ شرکت و خریداری حاضر نیست نفت مورد نیاز خود را حتی با وجود تخفیف‌های شیرین از بورس خریداری کند.
ظاهراً مسئله انحصار تولیدخودرو در ایران و فضای اقتصادی کشور و مسئله اشتغال و بیکاری در صنعت و اوج‌گیری قیمت خودرو در ایران، به خودروسازان فرصت داده که در واکنش به امثال رئیس‌بانک مرکزی و فشل خواندن خودروسازان، به شکل آشکار و نهان، تهدید به تعطیلی صنعت خودرو و بیکاری کارگران و مسائل اینچنینی کنند و بازار خودروسازان را داغ نگه‌دارند.
چرا دولتی‌ها خلاف لوایح اظهار‌نظر می‌کنند؟
اینکه فردی یا کارشناسی موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی از مناطق آزاد را مطرح می‌کند، نشان می‌دهد از مفهوم و قانون منطقه آزاد هیچ اشراف و اطلاعی ندارد. اصلاً خیلی بعید و عجیب است که کارشناسان متخصص مربوط به اقتصاد و حوزه‌های اقتصادی، این صحبت‌ها را مطرح کنند.
۱