فریده محرمی*
حجاب به عنوان هویت اجتماعی انسان، بخشی از شخصیت فرد محسوب می‌شود و مانند سایر هنجار‌های اجتماعی از شکل و الگوی خاصی پیروی می‌کند که این الگو باید متناسب با شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد.
در لایحه تأمین امنیت زنان تصور می‌کنند با کوچک‌ترین اقدامی مرد باید مجازات شود، خانواده با این نوع برخورد و مداخلات و سختگیری‌ها نه تنها اصلاح نمی‌شود بلکه این‌گونه امور خانواده‌ها را به مرز از هم‌پاشیدگی هم می‌کشاند و اساساً سخت‌گیری‌ها و مجازات‌های متعدد و پی‌درپی تیشه به ریشه زندگی مشترک می‌زند.
مریم زاهدی
کشف حجاب زنان به عنوان بخشی از فرآیند مدرن‌سازی ایران تنها به‌اصطلاح دستاوردی است که تاریخ برای حوزه زنان در کارنامه پهلوی اول ثبت کرده است.
زنان در سینمای بعد از انقلاب در نقش‌های کلیدی نقش‌آفرینی می‌کنند
سینما بنا دارد تا بازنمایی از زندگی واقعی بر پرده نقره‌ای باشد و مخاطبان بتوانند با شخصیت‌ها و داستان آن ارتباط برقرار کنند. به این منظور باید نقش‌های آن شبیه نقش‌های زندگی واقعی باشد.
۴۰ سالگی را در عرف به بلوغ فکری و رفتاری تعریف و تفسیر می‌کنند. زمانی است که یک فرد، یک حکومت و یک جامعه با طی کردن دوران نوباوگی و با گذر از رویداد‌ها و رخداد‌های مختلف به تثبیت آرمان‌ها و اهداف رسیده و می‌کوشد در دهه جدید عمر خویش، فردایی بهتر و مطلوب را رقم بزند.
سه چهارم قربانیان قاچاق انسان زن هستند
قاچاق انسان در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان است. سازمان ملل تخمین زده است که قاچاق انسان سالانه 7 تا 10 میلیارد دلار برای قاچاقچیان سود دارد. حالا طبق آخرین گزارش جهانی از قاچاق انسان، سهم دختران یعنی زنان زیر ۱۸ سال از کل قربانیان قاچاق انسان ۱۳۰درصد نسبت به سال ۲۰۰۴ میلادی افزایش داشته و از 10 درصد به ۲۳درصد رسیده است
مصرف قلیان در دختران دانشجو ۱۰ برابر شده است
۲۰ تا ۲۵ درصد دانش‌آموزان دبیرستانی در کشور نیز تجربه مصرف قلیان را دارند و مصرف دخانیات در نسل جوان ما سرسام‌آور افزایش می‌یابد. همچنین ۲۴ درصد مردان و ۴/ ۲ درصد زنان در کشور سیگار می‌کشند و متأسفانه کنترل دخانیات با جدیت دنبال نمی‌شود.
اضافه وزن بیش از نیمی از زنان امریکایی منعکس‌کننده فشار روانی اختلاف بین واقعیت و هنجار‌های اجتماعی زیبایی در زنان است
تحقیقات موجود ارتباط بین تصویر ظاهری و عزت نفس را در میان مردان جوان بالغ نشان می‌دهد. افراد مبتلا به حساسیت نسبت به اندامشان احتمال بیشتری دارند که درگیر مسائل ذهنی و فیزیکی مانند اختلالات خوردن شوند. بیش از 30 میلیون امریکایی در یک لحظه در طول زندگی خود از یک اختلال خوردن رنج می‌برند و دو سوم این گروه از زنان تشکیل شده است
مریم زاهدی
دنیای زنانه یا دنیای مردانه هم برای خودش از دنیایی که یک زن و مرد وقتی خانواده می‌شوند در کنار هم می‌سازند تفاوت بسیار دارد.
ایران ششمین کشور جهان است که به سرعت به سوی سالمندی پیش می‌رود
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت می‌گوید اوضاع جمعیت کشور بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده است: «در شرایط فعلی هم میزان ازدواج‌ها و هم میزان فرزندآوری در کشور کاهش یافته است. سالانه بین ۵ تا ۷ درصد از میزان ازدواج‌ها کم شده، به طوری که در سال ۸۹ حدود ۸۹۰ هزار و در سال ۹۶ حدود ۶۷۰ هزار ازدواج انجام شده است»
۱۰