مریم زاهدی
جامعه ایرانی از نگاه اعتقادی از لباس و پوشش فاصله گرفته است
گفت‌وگوی «جوان» با بانوی مسلمان فرانسوی
من چندان تفاوتی از منظر رعایت حق و حقوق زنان در بین دو جامعه ایران و فرانسه نمی‌بینم. غربی‌ها حجاب را محدودیت می‌دانند، اما من می‌بینم که زنان در ایران با حجابشان در همه عرصه‌ها حضور فعال دارند. از حوزه‌های علمی، پزشکی و اجتماعی گرفته تا حضور در عرصه‌های سیاسی و حجاب مانع فعالیت زنان نشده است و زنان ایرانی محجبه بی‌هیچ مشکلی فعالیت‌های خودشان را دارند
سال ۹۱ بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با جوانان استان خراسان شمالی درباره از بین رفتن سیمای جوان جمعیت و روند شتابان کاهش آن هشدار دادند و توقف این روند را مطالبه کردند. امروز با سپری شدن شش سال از این مطالبه رهبری، اما همچنان در همان پله اول ایستاده‌ایم و آمار و ارقام جمعیت تغییر محسوسی نداشته است.
دختربچه 7 ساله یمنی که بر اثر سوءتغذیه جان سپرد
تنها هفت سال از عمرش می‌گذشت، هفت سالی که در قحطی جنگ زیر بمباران هواپیما‌های سعودی و با حمایت متحدان امریکایی آن‌ها تمامش پاییز بود.
به رغم آنکه هر 98 ثانیه یک زن در امریکا قربانی تجاوز می‌شود، اما هیچ گاه این چالش به اندازه جنبش Me too رسانه‌ای نشد
جنبش «MeToo» علاوه بر آنکه بخشی از فساد فراگیر در اروپا و امریکا را آشکار کرد، اما هدف اصلی از انعکاس رسانه‌ای گسترده آن و حتی انتخاب زنانی که پرچمدار این جنبش بودند به عنوان چهره سال مجله تایم در سال 2017 همه و همه نشان از یک سناریوی سیاسی حساب شده دارد
یگانه شریعت
مهریه زنان لااقل در سال‌های اخیر همواره موضوعی مناقشه برانگیز بوده است. یک سوی این مناقشه تغییر ارزش‌ها و پارادایم‌های اجتماعی و سوی دیگر آن سنتی شرعی و آمیخته شدنش با عرف‌های اجتماعی و پارادایم‌های تغییریافته‌ای است که تمام ابعاد زندگی‌های امروزی را فراگرفته است.
فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی که اغلب افغان هستند و حالا دیگر بسیاری از آن‌ها به سن ازدواج رسیده‌اند حتی بعضی از آن‌ها خود صاحب فرزند شده‌اند، اما شناسنامه ندارند!
پیش‌بینی شده رئیس دستگاه قضا می‌تواند با صدور مجوز برای افرادی که به‌دلیل مهریه در زندان هستند به‌تناسب تورم و درآمد آنها، پرداخت مهریه را تعدیل کند. همچنین در این طرح پیش‌بینی شده افرادی که می‌خواهند در آینده ازدواج کنند با توجه به شرایط فعلی 14 سکه بهار آزادی را به‌عنوان مهریه در نظر بگیرند که این جایگزین ماده 29 قانون حمایت خانواده می‌شود
مریم زاهدی
استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام درباره مهریه اینگونه می‌نویسد: «مرد هنگام ازدواج یک «پیشکشی» تقدیم خود زن می‌کند و هیچ یک از والدین حقی به آن پیشکشی ندارند. زن در عین اینکه از مرد پیشکشی دریافت می‌دارد، استقلال اجتماعی و اقتصادی خود را حفظ می‌کند.
۱۱