۴۰ دروغ رایج در غرب که باور آن‌ها به زندگی فردی و اجتماعی زنان آسیب می‌رساند، در کتابی با عنوان «دروغ‌هایی که زنان باور می‌کنند و حقایقی که آن‌ها را آزاد می‌سازد» نوشته «نانسی لی دموس» با ترجمه پریسا پورعلمداری از سوی دفتر نشر معارف چاپ شده است.
شیرزنان سرزمین ما هر حادثه‌ای را در برابر ایستادگی خود مغلوب می‌کنند؛ چه جنگی هشت ساله باشد و چه سیلابی ویرانگر.
مریم زاهدی
برخی از زنان شهری شاید شاغل باشند و برخی خانه‌دار، اما چه شاغل و چه خانه‌دار دایره مسئولیت زنان شهری در مقایسه با زنان روستایی بسیار محدود‌تر است.
جای خالی مسئولان حوزه زنان در میان زنان سیل‌زده
بسیاری از مسئولان زن کشورمان در حوادث سیل اخیر حضوری نامرئی را به نمایش گذاشتند! نمایندگان زن مجلس وقتی پس از تعطیلات طولانی مدت خانه ملت به مجلس بازگشتند بیشتر ترجیح دادند روی طرح افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس تأکید کنند. به همین دلیل هم بود که حتی کمترین اظهارنظری درباره وضعیت زنان در مناطق سیل‌زده از چهره‌های شناخته شده زن در مجلس منتشر نشد
وضعیت استان خوزستان فرق می‌کند؛ این ترجیع‌بند توضیح مسئولان درباره شرایط این استان پهناور و اسطوره مقاومت ایران زمین است. خروجی سد‌های کرخه و دز در استان خوزستان برای مدیریت شرایط موجب شده است بخش اعظم استان با سیلاب درگیر شود و بسیاری از شهر‌ها و روستا‌ها زیر آب بروند.
آسیب‌شناسی فرهنگی روستا‌های محروم کشور در میزگرد «جوان» با بانوان جهادگر
سال ۷۹ با فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر بسیج سازندگی دانشجویان و سایر افراد تشنه خدمت راهی مناطق محروم شدند تا هر جا کاری بر زمین مانده برای رفع نواقص و کاستی‌ها کمر همت ببندند.
در میزگرد «جوان» با اساتید حوزه زنان و خانواده مطرح شد
برای ورود به گام دوم انقلاب و شروع دهه پنجم انقلاب با همه ارزش‌ها و انگاشته‌هایش و حضور جدی و فعال زنان را در سطح بالاتری نیاز داریم. گام دوم عرصه جامعه‌سازی، تمدن‌سازی و پیشرفت است. در این گام باید ما قله را تمدن‌سازی قرار دهیم و زنان در مسیر تمدن‌سازی چند وظیفه اساسی بر عهده دارند.
کبری فرشچی
اشتغال و مشارکت اجتماعی زنان در جامعه کنونی به یک ضرورت اجتماعی تبدیل شده است. زنان برای آنکه در سبک زندگی امروزی بتوانند سری در میان سر‌ها دربیاورند، ناگزیرند درس بخوانند و کار کنند، اما خانه‌داری و پذیرش نقش‌های خانگی سر جایش هست.
استاد و پژوهشگر حوزوی در گفت‌وگو با «جوان»:
شرع هیچ تکلیف مالی را بر عهده زن نگذاشته و حتی اگر همسرش فوت کند زن می‌تواند سرپرستی فرزندانش را به عهده نگیرد و آن‌ها را به بهزیستی بسپارد و زیر بار این مسئولیت نرود. به خاطر همین هم هست که وقتی مرد به واسطه امری که دیه به آن تعلق می‌گیرد از دنیا می‌رود بنیه اقتصادی خانواده کم می‌شود. دیه جبران نقش اقتصادی مرد برای بازماندگان وی در خانواده و جامعه است.
متین زاهدی
ازدواج سفید و پایان سیاهش نمونه‌ای از خواب‌های آشفته‌ای است که دنیای غرب برای زن و خانواده ایرانی دیده است. رواج ازدواج سفید از یک سو و بالا رفتن سن ازدواج از سوی دیگر موجب خواهد شد تا رفته رفته نهاد خانواده در جامعه رو به اضمحلال بگذارد.
۸