گذری بر پایگاه‌های فرهنگی امریکا در ایران در دوران پهلوی دوم
سلطه و نفوذ در پوشش فعالیت‌های فرهنگی بهترین ابزار بود که همواره مستشاران نیز از آن استفاده می‌کردند و تبلیغ فرهنگ اروپایی در مجلات یکی از این ابزار بود.
رؤیای تاریخی و بی‌فرجام امریکا برای ایران، از آغاز تا پایان پهلوی‌ها
دولت امریکا برای اینکه بتواند بحران اقتصادی را پشت سر بگذارد، نیاز داشت که بر وزن و اعتبار دلار بیفزاید تا بدین وسیله قدرت اقتصادی امریکا هم زیاد شود؛ بنابراین دولت امریکا به محمدرضا پهلوی پیشنهاد داد قیمت نفت را بالا ببرد. با افزایش میزان درآمد‌های نفتی ایران، شاه بخش عمده درآمد‌های حاصله را در انگلستان و امریکا سرمایه‌گذاری کرد و کارخانه‌های ورشکسته آن‌ها را خرید و از ورشکستگی نجات داد
نظر و گذری بر واپسین برگ از حیات سیاسی ارتشبد سابق حسین فردوست
رفتار حسین فردوست در دوران اوج‌گیری انقلاب اسلامی، محل بحث و تحلیل بسیاری از تاریخ‌پژوهان بوده است. به شهادت خاطرات فردوست و نیز پاره‌ای اسناد، وی نقش مهمی در صدور اطلاعیه بی‌طرفی ارتش در ۲۲ بهمن ۵۷ داشته است. هرچند برخی ابواب جمعی سلطنت بعد‌ها و به همین دلیل، به او نسبت خیانت دادند، اما خاطرات وی نشان می‌دهد که وی در التهاب و شرایط دشوار رژیم شاه در آن روز، کاملاً طبیعی رفتار کرده و اساساً گزینه دیگری را پیش روی خویش نمی‌دیده است.
«مروری بر اسناد و علائم تاریخی نقش انگلستان در ظهور رضاخان» در گفت‌وشنود با دکتر موسی فقیه حقانی
مردم ایران در آن دوره هیچ وقت باور نکردند این کودتا کار انگلیسی‌ها نبوده باشد. اسناد سفارت امریکا هم می‌گوید: «مردم ایران تقریباً مطمئن شده‌اند تمام قضایا یک نقشه انگلیسی است. شکی نیست که نیرو‌های انگلیسی در قزوین از این حرکت حمایت می‌کنند. رهبران و پیروان این جریان همگی تحت‌الحمایه بریتانیا هستند»
مروری بر خصال کلان سیاست مداری رضاخانی
یادداشتی که در پی میآید، برآن است که به طور اجمال، آغاز و انجام قدرت یابی رضاخان ونیز خصال بارز شیوه حکمرانی وی را مورد اشاره قرار دهد.
سیاست‌های انگلستان در عزل و نصب حکام ایران در گفت‌و‌شنود «جوان‌آنلاین» با دکتر موسی فقیه حقانی
انگلیسی‌ها در اواخر حکومت قاجار‌ها برای اجرای سیاست‌های جدیدشان تصمیم گرفتند مهره‌های قدیمی و شناخته‌شده را حذف و از مهره دست آموز و جدیدی پرده برداری کنند. یکی از این مهره‌ها که با آمدن رضاخان محکوم به مرگ شد نصرت‌الدوله فیروز فرزند عبدالحسین میرزافرمانفرما بود.
«مروری بر چالش‌های درونی ساواک» درآیینه خاطرات سرتیپ محمد آیرملو
راوی درباره فعل و انفعالات ساواک که منتهی به کنار گذاشتن حسن پاکروان از این نهاد شد، تحلیلی جالب به دست داده است. توصیف وی از منش و شخصیت «حسین فردوست» خواندنی می‌نماید: «جای تیمسار علوی‌کیا را افسری بی‌تجربه و از همه جا بی‌خبر ولی پرمدعا گرفت. نام این افسر فردوست بود. فردوست آمد و بر مسند قائم‌مقامی تکیه زد، اما نمی‌دانست کجا به کجاست و کار او چیست؟»
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز تدفین رضاشاه
رضاخان نه تنها هیچ ارجی برای پیکر معاریف اعم از موافق و مخالف قایل نبود، که در مواردی تصمیم به هتک آشکار آن‌ها می‌گرفت. از آویختن سر بریده میرزا کوچک خان در انظار برای ارعاب دیگر مخالفان گرفته تا تصمیم به از گور در آوردن پیکر ناصرالدین شاه
خوانشی از کارنامه سیاسی سیدحسن تقی‌زاده در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی
در دوره محمدرضا، مجلس سنا به موازات مجلس شورای ملی و جهت تضعیف آن و تمرکز قدرت بیشتر در دست شاه تشکیل می‌شود. نیمی از سناتور‌ها مستقیماً توسط شاه انتخاب می‌شدند. تقی‌زاده در چنین مجلسی، خدمات ارزنده‌ای به شاه و رژیم شاهی کرد و در مسائلی که مجلس شورای ملی با شاه همراهی نداشت یا نیاز به پشتوانه بیشتر بود نقش مهمی به عنوان رئیس مجلس سنا و سناتور انتصابی شاه به عهده داشت.
«انگلستان، ظهور رضاخان و مروری بر اسناد و علائم تاریخی» در گفت‌وشنود با دکتر موسی فقیه حقانی
بعد از انقلاب بلشویکی در روسیه هر دو جناح انگلستان برای تصرف ایران به تکاپو افتادند ولی جناح امپریالیست به دنبال آن بود که با قرارداد 1919 ایران را مستعمره کند، اما جناح صهیونیست معتقد بود روش‌های امپریالیستی دیگر پاسخگو نیستند و هزینه‌های گزاف مالی و سیاسی برای انگلستان به وجود می‌آورند لذا باید در ایران کسی را از عوامل و وابستگان خودمان روی کار بیاوریم.
۱۳