در گفت وگوی «جوان» با کارشناسان حقوقی و قضایی بررسی شد
آیا حجاب امری شخصی است؟ بی‌حجابی جرم است؟ چرا مردم بی‌حجابی را جرم نمی‌دانند؟ الزامات قانون حجاب چیست؟ آیا قانون کامل است یا خلأ وجود دارد؟ نقد افرادی که می‌گویند مستند قانونی برای ممانعت از ورود زنان به اماکن عمومی وجود ندارد، کجاست؟ اصلاً کجای دنیا حجاب اجباری وجود دارد؟ چرا قوانین ما با سایر کشور‌های دنیا یکسان نیست؟ قانون اساسی درباره حجاب چه گفته است؟ ارسال پیامک و توقیف خودرو قانونی است یا غیرقانونی؟
اصل ۵۰ قانون اساسی یکی از اصول مترقی نسبت به زمان خود در حوزه محیط‌زیست محسوب می‌شود. طبق کلیت مندرج در قانون اساسی تخریب محیط‌زیست براساس منافع یا فعالیت‌های اقتصادی ممنوع اعلام شده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سال ۱۴۰۱ اسناد مالکیت صادره نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.
 آن زمان که می‌گفتند چهاردیواری اختیاری است، گذشت. آپارتمان‌نشینی به دنبال زندگی شهری و افزایش جمعیت امری اجتناب‌ناپذیر شده است و به دنبال آن مشکلات و معضلات این قسم زندگی شهری هم هر روز بیشتر از قبل پررنگ می‌شود. در واقع هر چه افراد تعاملات نزدیک‌تری داشته باشند، سطح ارتباط و توقعات به تناوب آن بالاتر می‌رود. زندگی آپارتمان‌نشینی هم از این اصل مستثنی نیست و به نوعی به دلیل شراکت زیر یک سقف کلی، برخورد‌ها بیشتر است. افراد ناگزیرند ضمن همکاری قانونمند با یکدیگر و با تشکیل مدیریت ساختمان، در ازای حقوقی که پیدا می‌کنند، تکالیفی را در مقابل دیگران بپذیرند. 
نهاد وکالت از دیرباز تا امروز نقش مهمی در تحقق عدالت در محاکم قضایی داشته است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد وکالت و وکلا با قبول وکالت مبارزان سیاسی نظیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله مهدوی‌کنی، آیت‌الله مشکینی، آیت‌الله دستغیب، آیت‌الله ربانی‌شیرازی، حجت‌الاسلام خلخالی و دکتر علی شریعتی نقش مهمی در تحقق عدالت و حمایت از جبهه حق ایفا کردند. از شاخص‌ترین وکلایی که به این مهم پرداختند، می‌توان به مرحوم دکتر احمد صدرحاج‌سیدجوادی اشاره کرد. 
مربی مهدکودک بودم. یکی از اقوام مهرداد که دخترش را به مهد ما می‌آورد، باعث آشنایی ما شد. قرار شد در یک کافی‌شاپ ملاقاتی داشته باشیم. 
در گفت‌وگوی «جوان» با یک حقوقدان مطرح شد
در دنیای امروز بودجه مهم‌ترین ابزار سیاستگذاری دولت‌ها و جامع‌ترین بیان برای تعیین اولویت‌های عمومی است. در ایران نیز بودجه مهم‌ترین سندی است که دولت همه ساله به موجب اصل ۵۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند. با گذشت نزدیک به یک قرن از پیشینه اجرایی بودجه، اغلب کارشناسان و دست‌اندرکاران بر این باورند که بودجه‌ریزی در ایران با مسائل و مشکلات متعددی روبه‌روست.
سعید نصرالله‌زاده
بر اساس اصل پنجاه‌ودوم قانون اساسی، دولت موظف است لایحه بودجه را برای تنظیم روابط مالی یک‌ساله خود تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال و پیش‌بینی درآمد‌ها و مصارف عمومی را مبتنی بر وظایف قانونی، اولویت‌ها و خط مشی‌های دولت در بودجه لحاظ کند. 
«جوان» در گفتگو باکارشناسان یک خلأ قانونی منتج به فساد را بررسی کرد
ماجرای پرسروصدای انتشار فیش حقوقی ۳۳میلیون تومانی دختر ۲۰ساله یکی از اعضای شورای شهر تهران و از آن مهم‌تر توجیه آزاردهنده موسپیدکرده‌های شورای شهر تهران، بار دیگر زخم کهنه «جرم‌انگاری رانت» را به میان افکار عمومی آورده است تا شاید این بار بتواند از هفت‌خان «تعارض منافع» عبور کند. 
۱۳