گروه حقوق روزنامه «جوان» ۲ موضوع مهم نقض حقوق بشر ملت ایران وفق مؤلفه‌های جهانی حقوق بشر را مورد بررسی قرار داده است
در سنت حقوق بشری و اسناد رسمی بین‌المللی، دسترسی شهروندان به دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان یکی از حقوق اولیه انسانی مطرح می‌شود، اما سال‌هاست تحریم دارو، راه انتقام اقتصادی – سیاسی را برای امریکا باز گذاشته است تا از طریق آن حق سلامت ایرانیان گرفته شود
براساس رأی دیوان عالی کشور، دیه زنان و مردان از این پس به طور یکسان دیده می‌شود.
موضوع مهریه یکی از رویه‌های نادرست است که تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
استقلال نهاد‌های صنفی در هیچ کشوری مطلق نیست. این استقلال را ملاحظاتی مثل در نظر داشتن حقوق عامه محدود می‌کند
در سایر کشور‌های دنیا که اتفاقاً سرانه وکیل در آن‌ها چندین برابر کشور ما است، تصمیماتی اتخاذ می‌شود که با در نظر داشتن ملاحظاتی استقلال وکلا محدود‌تر شود؛ مواردی، چون در نظر داشتن حقوق عامه و حقوق موکلین در پرونده‌ها از دلایل ایجاد محدودیت بر حرفه وکالت است.
نپرداختن حقوق والدین از جانب فرزندان در مواردی از ۶ ماه تا ۲ سال حبس در پی دارد
مظاهری: در رابطه با جرائم عمومی ارتکابی نسبت به والدین احکام خاصی وجود دارد. مثلاً اگر فرزندی پدر و مادر خود را بکشد از ارث محروم می‌شود. اما بعضی از رفتار‌ها که ممکن است در شرع حکم حرمت داشته باشند در حقوق حمایت نشده‌اند.
الهام خداپرست تهامی *
انتخابات یک فرآیند تصمیم‌گیری رسمی مبتنی بر قانون اساسی و نظام‌های رأی‌گیری است که طی آن افراد جامعه برای اداره امور عمومی کشور، شخص یا اشخاصی را برای مقامی رسمی برمی‌گزینند و هدفشان تبدیل رأی مردم به یک تصمیم سیاسی است
در اصل هشتم قانون اساسی، امر به معروف و نهی از منکر از وظایف همگانی و متقابل مردم و دولت ذکر شده است که صرفاً اختصاص به حوزه عفاف و حجاب ندارد بلکه این دعوت همگانی می‌تواند نسبت به مقامات و مسئولان و در همه شئون صورت گیرد.
قتل شهید علی خلیلی، روحانی آمر به معروف، حمله اراذل و اوباش به حجت‌الاسلام ذوالفقاری روحانی آمر به معروف در مترو، ضرب و شتم حسین خادم‌الخمسه از اساتید حوزه علمیه به دلیل مداخله در شیوه مزاحمت چند نفر برای یک زن جوان، حاشیه‌های راننده اسنپ، ضرب و شتم خانم آمر به معروف گیلانی در روز‌های اخیر و سایر موارد مشابه که همه یک واجب را اقامه کرده‌اند «امر به معروف و نهی از منکر.»
صبح امروز آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه به صورت سرزده از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه بازدید کرد.
۱۳