شورای نگهبان به استناد اسناد بالادستی ایجاد محدودیت در پذیرش وکیل را رد کرده است
فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان حقوق بسیار زیاد است که البته وکالت یکی از آنهاست، اما چرخه معیوب جذب وکیل با انحصارطلبی باعث شده است مانع جدی سر راه اشتغال جوانان در این عرصه باشد.
در فرانسه هر سه روز یک زن توسط همسر یا شریک جنسی‌اش به قتل می‌رسد
برخی از فعالان گروه بشر اقدامات دولت برای کاهش کشتار و خشونت‌های خانگی زنان را شکست خورده عنوان می‌کنند. فعالان حقوق زنان در پیشنهاداتی خواستار سرپناه‌های بیشتر برای زنان و تعلیق حکم سرپرستی کودکان برای مردان محکوم به قتل خانگی تا پایان دوره محاکمه شده‌اند
حمیدرضا تهرانی *
با وقوع انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه، جنبش اصلاح سیستم زندان‌ها، توجه به شرایط زندانیان و رعایت حقوق آن‌ها شدت بیشتری گرفت و دامنه آن از اروپا فراتر رفت و به قاره امریکا رسید.
بیش از یک سال از ارسال لایحه حیوان‌آزاری به مجلس می‌گذرد
اکنون بیش از یک سال است که لایحه منع حیوان‌آزاری به مجلس ارائه شده و در انتظار ورود به صحن علنی و تصمیم‌گیری نهایی است. اکثر قوانینی که در کشور نسبت به حقوق حیوانات وجود دارد، در زمینه صید و شکار است.
با ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری، اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و امکان اهدای عضو محکومان موافقان و مخالفانی را در پی داشته است
برابر آیین‌نامه جدید ابلاغی در زمینه اجرای حدود و قصاص و... افراد محکوم به اعدام می‌توانند متقاضی اهدای عضو شوند. این موضوع را برخی حقوقدانان به عنوان نوآوری مثبت محسوب و اعلام داشتند که اگر فرد محکوم به اعدام، داوطلبانه بخواهد قدم خیری برای حیات دیگران بردارد امر خوبی است و به عنوان نوعی جبران خطا‌های گذشته نیز قابل ارزیابی است...
بی‌نظمی در زمینه قیمت‌گذاری کالا‌ها و ناکارآمدی تعزيرات
نگاهی به قانون تعزیرات نشان می‌دهد قانونگذاران در سال ۶۷ همه پیش‌بینی‌های لازم را برای داشتن بازاری بدون گرانی و کالای قاچاق انجام داده‌اند. با این حال پس از گذشت سه دهه اکنون وضعیت به گونه‌ای شده است که گویی این قانون دیگر مفید نیست.
اژه‌ای: حل مشکلات خانواده زندانیان همکاری ۳ قوه را می‌طلبد
حجت‌الاسلام اژه‌ای: «مشکلات متنوع است و برخی را قوه قضائیه می‌تواند رفع کند، اما برای حل برخی دیگر لازم است دولت یا مجلس هم قدم‌هایی بردارند. به هر حال برای مشکلات باید دسته‌بندی انجام داد و درباره آن صحبت کرد.»
۱۲