حسین محمدی
در حال حاضر پولشویی تبدیل به یک معضل جهانی شده است و کشور‌های مختلف با توجه به ساختار‌ها و شرایط خود به دنبال وضع قوانین برای مقابله با این پدیده مخرب هستند. ابعاد و زیان‌های این پدیده به حدی گسترده است که امروزه مبارزه با آن، دفاع از حیثیت و توان اقتصاد ملی تلقی می‌شود.
نشریه پژوهش حقوق خصوصی یک نشریه با داوری بسته، دوسو ناشناس و با دسترسی آزاد است که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دانشگاه پیشرو در علوم انسانی و اجتماعی در ایران منتشر می‌شود.
در سومین جلسه شرکت دارویی رسا مشخص شد
قاضی مسعودی‌مقام در سومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت دارویی رسا خطاب به متهمان گفت: «به تازگی انباری در کرج از شما کشف و گزارش آن واصل شده است. ما واقعیت را کشف کردیم و بقیه متهمان نیز در حال تعقیب‌اند و انبار‌ها در حال کشف است و خروج کالا‌ها از کشور رصد می‌شود.»
اگرچه با تصویب اصلاحیه قانون مبارزه با موادمخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آذرماه ۸۹ و به‌خصوص اصلاح مواد ۱۵ و ۱۶ گام‌های مهمی برای کمک به ترک اعتیاد معتادان برداشته شد، اما مشکل از جایی شروع شد که مراکزی برای نگهداری معتادان متجاهر که به کمپ‌های ماده ۱۶ معروف شدند وجود نداشت
تصویب عجولانه لایحه قانون تجارت نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است
از یکسو تصویب عجولانه و بدون بررسی دقیق آن در مجلس شورای اسلامی نگرانی‌هایی ایجاد کرده و از سوی دیگر کارشناسان معتقدند در متن جدید این لایحه بند و تبصره‌هایی وجود دارد که می‌تواند مشکلات اساسی و بیشتری در اقتصاد ایران ایجاد کند.
پژوهش‌های نوین حقوقی در سطوح گوناگون قانونگذاری نمود پیدا کرده است؛ ازجمله در قانون اساسی به‌عنوان برترین سطح قانونگذاری تا قوانین کیفری همانند قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی.
دومین جلسه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور (شرکت دارویی رسا) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی آغاز شد.
بخشنامه ریاست قوه قضاییه در خصوص تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی ابلاغ شد.
رسانه‌های معاند نظام بدون اطلاع از مراتب قضایی کشور حکم صادر می‌کنند
رسانه‌های ضد نظام همچنان با آب و تاب فراوان از احکام سنگین دادگاه‌های انقلاب و احضار به زندان سحر خدایاری سخن می‌گویند. حال آنکه هیچ محکومیتی برای نامبرده صادر نشده بود و صرفاً برای وی به دلیل درگیری با مأموران تشکیل پرونده شد و هرگز مراحل رسیدگی به این پرونده تکمیل نشد و طبیعتاً حکمی نیز صادر نگردید.
نحوه احضار اشخاص حقوقی در راستای حمایت از رونق تولید تغییر کرد
آیت‌الله رئیسی در بخشنامه‌ای با هدف حمایت از رونق تولید و تقویت اقتصاد کشور، نحوه احضار اشخاص حقوقی به دادگستری‌های سراسر کشور را تغییر داد.
۱۲